صنایع ساختمانیمجله خبری

قیمت سیمان با اعمال محدودیت برق تغییر می‌کند؟

به گزارش ساختمان آنلاین:  عبدالرضا شیخان با اشاره به وضعیت بازار سیمان بعد از اعمال محدودیت های مصرف برق در صنایع، گفت: بازار سیمان پیش از اعمال محدودیت در مصرف برق ملتهب نبود و شرایط آرامی را پشت سر می گذراند اما بعد از اجرای بخشنامه محدودیت مصرف برق در صنایع سیمان و فولاد؛ متقاضیان سیمان برای خرید این محصول به بورس کالا هجوم آوردند و قیمت سیمان افزایشی شد.

وی با بیان اینکه تبعات افزایش نرخ سیمان در بورس کالا بر نرخ این محصول در بازار آزاد تاثیر می گذارد، افزود: قیمت سیمان در بورس کالا رقابتی شده است و اگر این روند ادامه داشته باشد به نظر می رسد قیمت‌ سیمان از هفته های آتی در استان های پرمصرف افزایش پیدا کند.

شیخان تاکید کرد: بخش خصوصی همواره از دولت تقاضا دارد پیش اجرای مصوبات از فعالان این حوزه مشورت بگیرد تا با مدیریت، تبعات اجرای مصوبات را به حداقل برسانند.

به گفته دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان؛ کارخانجات سیمان با توجه به نیاز چندین مگاوات برق خریداری کردند و کارخانجات می توانند در شرایط بحرانی حدود 30 درصد مصرف خود را مدیریت کنند.

این فعال اقتصادی ادامه داد: اگر خواهان ادامه روند تولید، کاهش التهاب بازار و افزایش عرضه سیمان در بورس کالا هستیم بهتر است که 70 درصد تقاضای خریداری شده برق از سوی کارخانجات سیمان به آنها تخصیص داده شود اما به نظر می رسد این مهم قابلیت اجرا شدن ندارد.

شیخان با بیان اینکه کوره های سیمان به حداقل برق نیاز دارند و نمی توان آنها را خاموش و روشن کرد، افزود: ترتیب خاموش و روشن کردن کوره ها مشخص است و نمی توان به صورت دفعی آنها را خاموش کرد چراکه آجرهای نسوز آن ریزش می کنند و از آنجایی که بخشی از آجرهایی نسوز گران و وارداتی است به کارخانه ها آسیب های جدی وارد می شود.

وی با اشاره به پیشنهاد انجمن سیمان برای تقلیل تبعات کاهش ساعت برق مصرفی کارخانه ها، گفت: برق منطقه در روز ساعت استفاده از برق را برای کارخانه ها مشخص کند و اجازه فعالیت در شب را به صورت 100 درصد به آنها بدهد تا کارخانه ها بتوانند کلینکرهایی تولید شده را سایش و در سیلوها بریزند تا متقاضیان خرید سیمان بتوانند صبح سیمان را از سیلوها برداشت کنند. اما متاسفانه این هماهنگی ایجاد نمی شود که اگر می شد می توانستیم شاهد بسیاری از التهاب های موجود در بازار نباشیم.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان قیمت پایه سیمان درب کارخانه را حدود 28 هزار تومان اعلام کرد و افزود: هزینه حمل و نقل، سود عامل و مالیات بر ارزش افزوده نیز بر قیمت پایه سیمان اضافه می شود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا