بورس و بازارمجله خبری

تورم ماهانه قیمت مسکن در تهران افزایش یافت

به گزارش ساختمان آنلاین:   شاخص و متوسط قیمت آپارتمان­ های مسکونی مناطق ٢٢گانه شهر تهران شهریور ماه ١٤٠١ منتشر شد.

در شهریور ماه ١٤٠١ تورم ماهانه قیمت آپارتمان های مسکونی شهر تهران ٣,٣ درصد بوده است. تورم ماهانه شهریور ماه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (١.٨ درصد)، ١.٥ واحد درصد افزایش داشته است.

در توضیح این مساله آمده است، شاخص قیمت آپارتمان ­‌های مسکونی شهر تهران با استفاده از اطلاعات ثبتی سامانه املاک و مستغلات کشور و به روش هدانیک محاسبه شده است. جهت محاسبه درصد تغییرات قیمت واحدهای مسکونی؛ شاخص قیمت نسبت به متوسط قیمت، تغییرات قیمت­ ها را بهتر نشان می­ دهد.

زیرا مشخصات و کیفیت واحدهای فروش رفته در دوره­ های مختلف در محاسبه متوسط قیمت قابل شناسایی نیستند. به عنوان مثال، تعداد واحدهای فروش رفته نوساز در یک دوره امکان دارد بسیار بیشتر از دوره قبل باشد که در این حالت متوسط قیمت دو دوره متوالی با یکدیگر قابل مقایسه نخواهند بود.

شاخص قیمت محاسبه شده به روش هدانیک این مشکل را برطرف می کند و اثر تغییرات کیفیت در طول دوره های مختلف را از بین می برد، بنابراین با وجود این­که متوسط قیمت آپارتمان های مسکونی نسبت به شاخص قیمت برای عامه جامعه ملموس­ تر است با این حال به دلیل حذف تغییرات کیفیت در محاسبه شاخص قیمت به روش هدانیک؛ تغییرات قیمت در این روش بسیار دقیق­تر از تغییرات قیمت در روش متوسط قیمت است.

در این گزارش در کنار شاخص قیمت، متوسط قیمت آپارتمان­ های مسکونی شهر تهران نیز آورده شده است. پیشنهاد می شود برای آگاهی از درصد تغییرات قیمت آپارتمان­ های مسکونی، از شاخص قیمت و برای آگاهی از سطح قیمت ها از میانگین قیمت استفاده شود.

در شهریور ماه ١٤٠١ شاخص قیمت آپارتمان های مسکونی شهر تهران به عدد ١٥٩,٧ رسیده است که نسبت به ماه قبل (١٥٤.٧)، ٣.٣ درصد افزایش داشته است.

افزایش تورم ماهانه

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت ماه جاری، نسبت به ماه قبل است. در شهریور ماه ١٤٠١ تورم ماهانه قیمت آپارتمان های مسکونی شهر تهران ٣,٣ درصد بوده است. تورم ماهانه شهریور ماه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (١.٨ درصد)، ١.٥ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش تورم نقطه‌ به نقطه

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. در شهریور ماه ١٤٠١ تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان های مسکونی شهر تهران به عدد ٤٥,٧ درصد رسیده است. تورم نقطه به نقطه این ماه در مقایسه با ماه قبل (٤٤.٠ درصد) ١.٧ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش تورم سالانه

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم سالانه شهریور ماه ١٤٠١ آپارتمان های مسکونی شهر تهران به عدد ٣٠,٣ درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (٢٨.٤ درصد)، ١.٩ واحد درصد افزایش داشته است.

متوسط قیمت آپارتمان­ های مسکونی مناطق ٢٢گانه شهر تهران

در شهریور ماه ١٤٠١ متوسط وزنی ٢ و حسابی ٣ قیمت آپارتمان های مسکونی فروش رفته در مناطق ٢٢گانه شهر تهران به ٤٦١١١١ و ٤٣٩٨٣٤ هزار ریال رسیده است. در این ماه منطقه ١ با متوسط وزنی قیمت ٩١٠١٢٧ هزار ریال بیشترین و منطقه ١٨ با متوسط وزنی قیمت ٢٤١٧٠٥ هزار ریال کمترین قیمت را در بین مناطق ٢٢گانه شهر تهران به خود اختصاص داده اند.

١- آپارتمان های مسکونی شامل ساختما­ن­ های ویلایی و کلنگی نیست.

٢- میانگین وزنی: در سطح منطقه برابر مجموع ارزش املاک فروش رفته به مجموع مساحت املاک فروش رفته است و در سطح کل شهر تهران از وزن منطقه­ ای (جهت از بین بردن اثر حجم معاملات) به عنوان وزن استفاده شده است.

٣- میانگین حسابی: در سطح منطقه میانگین حسابی یک متر مربع زیر بنای آپارتمان­ های مسکونی محاسبه و در سطح کل شهر تهران از وزن منطقه ای (جهت از بین بردن اثر حجم معاملات) استفاده شده است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا