مجله خبریبورس و بازار

قیمت‌های کذایی مسکن در تهران صدای مجلس را درآورد

اعلام قیمت‌های کذایی در بازار مسکن شهر تهران صدای متقاضیان، مسئولان و نمایندگان مجلس را درآورده؛ به گونه‌ای که بعضی نرخ‌های دلخواه در مناطق میانی از محدوده‌های شمالی پایتخت فراتر رفته است که البته مشتری برای آن‌ها وجود ندارد.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایسنا، چهار روز قبل سازمان حمایت در نامه‌ای به سایت‌های اینترنتی فروش خودرو  دستور داد تا اطلاع ثانوی از درج قیمت‌ها اعم از صفر و کارکرده خودداری کنند.

درخصوص بازار مسکن نیز طی سال‌های گذشته در چند نوبت نرخ‌گذاری در سایت‌ها ممنوع و مجددا مجاز شد. در روزهای اخیر نمایندگان مجلس از دولت خواسته‌اند تا قبل از تصویب طرح ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی، جلوی قیمت‌گذاری در سامانه‌های فروش ملک گرفته شود. طرح ساماندهی املاک مسکونی هم‌اکنون در دستور کار مجلس قرار دارد که پس از بازگشت نمایندگان از حوزه انتخابیه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

نرخ‌گذاری‌های بی‌ضابطه در بازار مسکن و خودرو انتقاد مسئولان و نمایندگان مجلس را در پی داشته است. شرایط به گونه‌ای است که بعضا نرخ‌های پیشنهادی فروش آپارتمان در مناطق میانی از مناطق شمالی پایتخت فراتر رفته که البته مشتری برای آنها وجود ندارد و بازار مسکن در هفته‌های اخیر وارد رکود شده است. با بعضی فروشندگان که درباره علت تعیین قیمت‌های نجومی صحبت می‌کنیم می‌گویند «چهاردیواری اختیاری» خانه‌ی خودم است دلم می‌خواهد با این قیمت بفروشم!

در این رابطه اسماعیل حسین‌زهی ـ عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه دولت باید پیش از تصویب طرح ساماندهی املاک مسکونی در مجلس اقداماتی موثر را برای کنترل بازار مسکن و جلوگیری از قیمت‌گذاری‌های کاذب و خارج از ضابطه انجام دهد، اضافه کرد: پرداخت وام ودیعه مسکن برای مستاجران در بازار آشفته کنونی چندان گره‌گشا نبوده و دولت باید تدبیر جدیدی برای این مهم اتخاذ کند.

از طرف دیگر نسبت به عملکرد مشاوران املاک در بازار مسکن انتقاداتی وارد می‌شود که دولت در روزهای اخیر برنامه‌ای را به منظور شناسایی مشاوران املاک غیرمجاز آغاز کرده است. در سطح استان تهران ۳۳ هزار بنگاه معاملات املاک وجود دارد و ۷۰۰۰ دفتر املاک نیز به صورت غیرمجاز فعالیت می‌کنند.

با توجه به پایین بودن توان متقاضیان خرید، بازار خرید و فروش مسکن راکد شده اما اعلام نرخ‌های پیشنهادی نامتعارف، متقاضیان خرید را از بازار دور کرده است. در این بین نقش مشاوران املاک و برخی مالکان در تعیین نرخ‌های نامتعارف، شرایط بازار مسکن را پیچیده کرده است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا