مجله خبریبورس و بازار

عوارض حبس آمار قیمت مسکن بررسی شد

توقیف آمار قیمت مسکن از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار باعث هدایت کارشناسان رسمی حوزه کشف قیمت املاک به داده های غیررسمی شد.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، عواقب جدید حبس آمار قیمت مسکن توسط نهادهای رسمی به شکل پاس گل طلایی به تورم مسکن آشکار شده است. آخرین گزارش جامع منتشر‌شده توسط مرکز آمار ایران از تحولات قیمت و اجاره مسکن در کشور مربوط به یک سال و یک فصل قبل یعنی زمستان ۱۴۰۰ است و بانک مرکزی نیز از ۶ ماه قبل تاکنون گزارش های ماهانه مربوط به نبض قیمت مسکن در شهر تهران را منتشر نکرده است.

ظاهر ماجرا این است که سیاستگذار مانع از انتشار آمار رسمی شده است تا مانع از به هم ریختن جو بازار شود و به این ترتیب تورم را کنترل کند. اما واقعیت این است که سیاست حبس آمار مسکن به این هدف اصابت نکرده است.

آرام نگه داشتن جو بازار مسکن و جلوگیری از تورم ناشی از التهاب در فضای بازار هدف خوبی است که سیاستگذار بخش مسکن دنبال می کند اما نه‌تنها این هدف با سیاست عدم انتشار آمار رسمی از تحولات قیمت و معاملات بازار مسکن محقق نشده، بلکه شواهدی وجود دارد که نشان می دهد جهت تورم بازار مسکن دست‌‌‌کم در مورد قیمت های پیشنهادی فروش ملک تحت تاثیر بی اطلاعی از تحولات در حال وقوع در بازار، اخیرا معکوس شده است؛ به این ترتیب که تورم مسکن دست‌‌‌کم در قیمت های پیشنهادی تغییر مسیر داده است.

با گذشت ماه ها از شروع حبس قیمت مسکن، جای تردید باقی نمانده که توقیف آمار مسکن نه‌تنها نمی تواند کمکی به آرامش جو این بازار کند، بلکه حتی به منزله پاس گل به ادامه حاکمیت التهاب در تحولات بازار نقل و انتقال ملکی عمل می کند.

همچنین این رویه غلط به ذی‌نفعان تورم بالای ملکی اجازه می دهد از هر ابزاری که در اختیار دارند استفاده کنند تا با مانور در بازار، سطح قیمت ها را بالا نگه دارند و اجازه بازگشت مسکن از اضافه پرش قیمتی را ندهند. با این حال اراده اخیر منتشرکنندگان آمار رسمی از قیمت مسکن این بوده که دماسنج را از کار بیندازند؛ هرچند حتی به این ترتیب هم وقایع بازار مسکن متوقف نشده است.

تغییر تورم ملکی چه در جهت مثبت و چه منفی باشد، در حال وقوع است و بازار از حرکت نایستاده است اما در این بین بی اطلاعی از درجه تب هم موجب نشده بیمار حال و روز بهتری پیدا کند. اما این روزها حبس داده های رسمی از نبض بازار مسکن عارضه جدیدی به دنبال داشته که شاید تعبیر پاس گل به تورم مسکن هم برای آن کفایت نکند و پاس گل طلایی تعبیر دقیق تری است.

عارضه جدید این است که کارشناسان رسمی دادگستری که یک ماموریت اصلی آنها شناسایی کارشناسی قیمت یک ملک در بازار معاملاتی است، با اختلال در کار خود مواجه شده و ناگزیر هستند برای کشف قیمت ملک، به بازار غیر‌رسمی مراجعه کنند.

کار کارشناسان رسمی دادگستری بسیار متفاوت از اقدامی است که دولت در حوزه قیمت سازی با تعیین قیمت دستوری انجام می دهد. آنها برای یک ملک قیمت تعیین نمی کنند، بلکه قیمت واقعی آن را متناسب با وضعیت عرضه و تقاضا در بازار و موقعیت ملک، کشف می کنند. مراجعان به کارشناسان رسمی نیز هم عموم مردم و هم شخصیت های حقوقی هستند که در این بین وزن حقوقی ها بیشتر است. شخصیت های حقوقی برای خرید ملک باید مناقصه برگزار کنند و برای فروش نیز، املاک خود را به مزایده می گذارند.

مبنای برگزاری مناقصه و مزایده نیز تعیین قیمت پایه است که برای این منظور لازم است کارشناسی رسمی صورت گیرد. کارشناسان رسمی دادگستری ۱۰ تا ۱۲ روش رایج دارند که برای کشف قیمت به دو شکل قیمت دقیق ملک و برآورد قیمتی از آنها استفاده می کنند.

روش هایی مثل جستجو، تحقیق میدانی از بازار، گفتگو با فعالان بازار، گفتگو با واسطه های ملکی، کشف قیمت تمام شده ملک، روش های استقرایی و… از جمله شیوه هایی است که کارشناسان رسمی دادگستری به طور معمول با استفاده از آنها در نهایت اعلام می کنند که ارزش واقعی یک ملک یا برآورد کلی از حدود قیمت آن چقدر است.

اما در کنار این روش ها یک تابلوی راهنما و خط کش دقیق نیز وجود دارد که همواره برای کشف قیمت به آنها کمک می کند و آن، آمار رسمی مرکز آمار ایران از تحولات بازار مسکن و از سال ۹۶ به بعد نیز آمار بانک مرکزی از قیمت و معاملات ماهانه مسکن در شهر تهران است که به عنوان خط کش مکمل عمل می کند.

به اذعان گروهی از این کارشناسان رسمی، آمارهای رسمی مثل تراز مهندسی همواره در کنار روش های دیگر مورد استفاده آنها بوده است اما اکنون این خط کش و تابلوی راهنما از دست آنها گرفته شده است.

بررسی های به عمل آمده نشان می دهد از نگاه گروهی از کارشناسان رسمی، ممانعت از انتشار آمار رسمی از تغییرات قیمت مسکن یک خطای بزرگ سیاستی تلقی می شود و در این بین نه فقط حقوقی ها، بلکه مردم عادی هم از این وضعیت متضرر شده اند.

یک مصداق رایج رجوع مردم به کارشناس رسمی زمانی است که قصد دارند در ازای ترهین سند یک ملک از شبکه بانکی تسهیلات دریافت کنند. در این مواقع لازم است ارزش ملک برآورد شود تا شبکه بانکی بر اساس رتبه اعتباری متقاضی، معادل بخشی از ارزش ملک را تسهیلات پرداخت کند.

حالا اما برآورد دقیق قیمت املاک در نبود آمارهای رسمی از معاملات دشوارتر از هر زمان دیگری است. خاموش شدن چراغ راهنمای بازار ملک موجب شده عوامل کاشف قیمت مسکن به اجبار به بازار غیررسمی پناه بیاورند و این روش که پیش تر یکی از چند روش رایج کشف قیمت بوده است، اکنون به تنها روش مورد استفاده آنها تبدیل شود.

به عبارت دیگر مراجعه به واسطه های ملکی برای کشف قیمت مسکن این روزها در مورد برخی از پرونده های ملکی به تنها امکان به دست آوردن اطلاعات تبدیل شده است و این در حالی است که کسب اطلاع دقیق از واسطه ها با توجه به اینکه همواره معادله ای از منافع در سطوح بالای قیمت مسکن برای آنها تعریف می شود، اگر غیرممکن تلقی نشود، حتما کار بسیار دشواری است.

برخی از کارشناسان عنوان می کنند در هفته های اخیر تحت تاثیر اعلام نشدن تحولات قیمت مسکن و تغییرات تورمی در این بازار که اتفاقا در مقطعی مثبت بود و اگر آمار رسمی منتشر می شد، احتمالا به شکل تورم صفر یا منفی انعکاس پیدا می کرد، جهت تغییرات قیمت های پیشنهادی فروش ملک در بازار تغییر کرده است و گروهی از فروشند‌‌‌ه ها به اعلام قیمت های بالاتر از حدود مورد انتظار روی آورده اند.

این شرایط عملا به روانه شدن برخی کارشناسان رسمی به بازار غیررسمی منجر شده و در فرآیند کشف قیمت توسط آنها اختلال ایجاد کرده است. از این رو وضعیت پرابهام بازار مسکن ناشی از عدم انتشار آمار به منزله پاس گل طلایی به تورم مسکن تلقی می شود.

دردسر شرکت های سرمایه گذاری

یک گروه کاری دیگر که تحت تاثیر حبس آمار قیمت مسکن که با توجه به طولانی شدن دوره آن، به نظر می رسد یک حبس ابد است، در فرآیند انجام کار خود دچار مشکل شده اند، کارشناسان فعال در هلدینگ های سرمایه گذاری، صندوق های رفاه و تامین آتیه کارکنان و نظایر این تشکیلات هستند.

به طور معمول شرکت های سرمایه گذاری و صندوق های ذیل آنها سبدی از دارایی ها را در اختیار دارند که بخشی از این دارایی ها نیز ملکی است. روال معمول این است که این شرکت ها به صورت ماهانه یا در دوره های دو تا چند ماهه، ارزش دارایی های خود از جمله دارایی های ملکی را به‌‌‌روز می کنند.

مطالعه دستورالعمل کشف قیمت املاک در برخی از این قبیل تشکیلات که بعضا به نوعی وجه دولتی دارند و به یک نهاد مثل بانک وابسته هستند، حکایت از آن دارد که به صراحت در محتوای این دستورالعمل ها در مورد املاک واقع در شهر تهران، رجوع به آمارهای رسمی بانک مرکزی و مرکز آمار در این حوزه قید شده است.

به عنوان مثال در یکی از موارد تاکید شده که ارزش روز زمین و ساختمان های فلان موسسه، برابر است با ۸۰‌ درصد آخرین قیمت کارشناس رسمی یا قیمت خرید تعدیل شده با شاخص متوسط قیمت املاک تهران اعلامی توسط بانک مرکزی و تعدیل شده با میانگین شاخص قیمت کل کشور که به صورت رسمی از سوی این نهاد اعلام شده است.

سوخت دوجانبه خانه اولی ها

در وضعیت گنگی که بازار مسکن شهر تهران به آن مبتلاست و به راحتی نمی توان از واقعیت های حاکم در آن اطلاعاتی به دست آورد، خانه اولی ها بیشتر از هر گروه دیگری ضرر می کنند.

آنها یک بار از تورم شدید ملکی که پس از یک سال ثبات، از نیمه دوم سال گذشته روند آن آغاز شد متضرر شدند و فرصت اینکه استطاعت خود را برای ورود به بازار معاملات ترمیم کنند، پیدا نکردند و اکنون هم که سقف جدید وام مسکن ابلاغ شده و با وجود عدم کفایت لازم برای پوشش خرید دست‌‌‌کم نیمی از ارزش یک واحد نقلی، به هر حال می تواند انگیزه ای برای ورود گروهی از خانه اولی ها به بازار مسکن باشد، با مصائب ناشی از عدم انتشار آمار مواجه شده اند.

گروهی از تسهیلات گیرندگان برای خرید خانه در صورتی که استطاعت پرداخت اقساط را داشته باشند، به جای اینکه مسیر بوروکراتیک دریافت وام از محل خرید اوراق را انتخاب کنند، ترجیح می دهند روی سند ملک یکی از بستگان نزدیک خود مثل والدین اقدام به دریافت تسهیلات کنند؛ اما در جریان روند دریافت تسهیلات با چالش برای کشف قیمت کارشناسی املاک روبه‌رو می شوند.

این طور به نظر می رسد که همواره مانعی در برابر خرید خانه برای فاقدان مسکن قد علم می کند؛ یک روز به شکل پرت شدن به بیرون بازار به دلیل افزایش سرعت تورم مسکن، روز دیگر به دلیل عدم تکافوی وام مسکن و اکنون هم به دلیل مشکلاتی که می تواند بر سر راه کشف قیمت واقعی املاک بروز و ظهور پیدا کند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا