بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

تاثیر افزایش عوارض و پروانه ساخت بر روی قیمت مسکن

به گزارش ساختمان آنلاین: «فرشید پورحاجت» روز یکشنبه با اشاره به روند ثبات قیمت مسکن در کشور، افزود: افزایش عوارض شهرداری و پروانه ساخت بر روی قیمت مسکن تاثیر خواهد گذاشت و باعث افزایش قیمت خواهد شد و شرایط را برای سایر حوزه‌های بخش مسکن سخت می‌کند.

وی توضیح داد: اکنون بار سیاست‌های اشتباه شهرداری در موضوع ساخت و ساز را دولت بر دوش می‌کشد و حتی در طراحی بسته‌های حمایتی از انبوه سازان مجبور به مذاکره با شهرداری و گرفتن تخفیف می‌شود، این درحالی است که شهرداری و سازمان نظام مهندسی باید در خدمت توسعه شهر باشند و مسولیت کسری ساخت و ساز را نیز تا حدودی بپذیرند.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان ادامه داد: تسهیل شرایط در صدور پروانه و خدمات فنی- مهندسی از سوی دستگاه‌های مربوطه سرعت ساخت و ساز را در کشور افزایش خواهد داد و برنامه دولت برای کنترل قیمت مسکن را حمایت خواهد کرد.

پورحاجت گفت: اینکه شهرداری بدون توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد و سیاست‌های کلان به دنبال افزایش چند برابری منابع درآمدی باشد، آن هم بدون در نظر گرفتن کیفیت خدمات ارایه شده و توسعه خدمات، نگاه خودخواهانه‌ای است.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان گفت: توقع داریم همزمان با اجرای قانون جهش تولید مسکن سازمان‌های توسعه گرِ مسکن ، عملکرد خود را با برنامه دولت تطبیق دهند و دست از دیوان سالاری و اجرای سیاست افزایش درآمد بردارند.

به گفته پورحاجت علی‌رغم اینکه هزینه‌های بسیار سنگین بابت خدمات شهرداری و خدمات فنی- مهندسی از سازندگان مسکن دریافت می‌شود، اما هم چنان شاهد کاهش کیفیت خدمات مهندسان و شهرداری هستیم.

پیش از این نیز «فرشید ایلاتی» کارشناس بازار مسکن نسبت به افزایش هزینه‌ها تا ۲۰ درصد به دلیل تحمیل هزینه‌های شهرداری بر ساخت‌و ساز خبر داد گفته بود: اکنون شهرداری دخالت مستقیم در تعیین قیمت مسکن دارد، اما در موضوع توسعه مسکن پاسخگو نیست.

وی بیان کرد: در موضوع ساخت مسکن چندین دستگاه دخیل هستند و به دلیل مدل درآمدی شهرداری‌ها که به درآمدهای حوزه ساخت و ساز وابسته هستند باید برنامه ریزی شود که وابستگی بودجه شهرداری به ساخت و ساز کاهش یابد.

به اعتقاد این کارشناس اقتصادی تا وقتی شهرداری به درآمد صدور پروانه ساختمانی و غیره وابستگی دارد، هزینه‌های ساخت مسکن در شهرها نیز رو به افزایش است. اکنون بخش مهمی از هزینه‌های ساخت در شهرها به دلیل صورت حساب‌های شهرداری است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا