مجله خبریبورس و بازار

مستاجران قربانی اصلی قیمت‌های کاذب

سایت های خرید و فروش مسکن یکی از دلایل افزایش قیمت در این مدت بوده است و شاید با حذف قیمت ها از این سایت ها کمی از جو روانی این بازار کم شود.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از مهر، قیمت گذاری در فضای مجازی باعث شده تا صاحبخانه ها هر قیمتی که مد نظر دارند را در سایت‌ها بگذارند و با حذف قیمت‌ها شاید جو روانی از این بازار کاسته شود، اتفاقی که چند سال پیش رخ داد. حذف قیمت از آگهی‌های آنلاین شاید برخی از مشکلات را کم کند.

حذف قیمت گذاری از سایت‌ها در سال ۹۹ نیز با پیگیری‌های اتحادیه مشاوران املاک از دستگاه قضائی ممنوعیت درج قیمت در پلتفرم‌های آنلاین آگهی املاک به آنها ابلاغ شد.

این اتفاق با استقبال زیادی از جانب نمایندگان مجلس، رئیس اتحادیه مشاوران املاک و وزارت راه و شهرسازی مواجه شد، چراکه آنها این اتفاق را عامل بازگشتن ثبات و آرامش به بازار مسکن می‌دانستند.

این درحالی بود که با گذشت کمتر از دو ماه از آن اتفاق، نه‌تنها رشد قیمت مسکن متوقف نشد، بلکه حدود ۲۰ درصد نیز افزایش یافت. حتی گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران که توسط بانک مرکزی منتشر می‌شود نیز، نشان داد که متوسط قیمت خرید و فروش مسکن با گذشت تنها ۶ ماه از حذف دستوری قیمت‌ها از پلتفرم‌های آنلاین بیش از ۶۰ درصد بالا رفت.

جمع آوری قیمت گذاری‌های کاذب

داوود بیگی نژاد، نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران درخصوص قیمت‌های مستأجران گفت: واقعیت این است که دولت سیزدهم وارث کم کاری‌های دولت‌های قبل در بخش مسکن است.

وی در ادامه افزود: مشاورین املاک بازوی توانمند اطلاعات مسکن هستند که می‌تواند به موجر و مستأجر کمک کند و قیمت‌ها را کنترل کنند چرا که روند صعودی قیمت‌ها از فضای مجازی استارت خورد با توجه به اینکه نظارتی هم بر فضای مجازی نیست و حتی شاید برخی از این کسانی که در فضای مجازی آگهی می‌گذارند مجوز فعالیت شغلی در رسته مشاوره املاک را ندارند و باعث افزایش قیمت خواهد شد.

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران در ادامه از ابتدای فرودین ماه کارشناسان اعلام کردند که فضای مجازی کنترل شود چرا که هر فردی هر قیمتی برای واحد خود در نظر می‌گیرد و در فضای مجازی گذاشته می‌شود و بارها تاکید کرده ایم که فضای مجازی کنترل شود در حال حاضر افرادی که در برخی افراد در فضای مجازی فعال هستند که فاقد مجوز می‌باشند آن هم به دلیل اینکه مالیات ندهند فضای مجازی را برای فروش و اجاره انتخاب می‌کنند که با محدودیت این فضا می‌توان مقابل این مشاورین املاک‌هایی که مجوز ندارند ایستاد از سوی دیگر اگر قرار است که صاحبخانه ها در فضای مجازی موردی را آگهی کنند احراز هویت انجام شود که صاحبخانه حتماً آگهی را گذاشته باشد.

حذف قیمت‌ها از سایت‌های خرید و فروش

وی در خصوص اینکه چند سال گذشته قیمت‌ها از فضای مجازی حذف شد بود آیا این راهکار تأثیری دارد؟ گفت: این راهکار درستی است در آن زمان آگهی‌ها در فضای مجازی بود و نبود قیمت‌ها بار روانی که امروزه ایجاد شده را نداشت و از سوی دیگر قیمت‌های کذب هم منتشر نمی‌شد بهترین راه اگر قرار است که در فضای مجازی گذاشته شود قیمت گذاری ها برداشته شود.

داوود بیگی نژاد در پایان بیان کرد: از مردم درخواست دارم که فقط در سه ماه دنبال اجاره خانه نباشند که پیک اجاره باعث افزایش گرانی شود بلکه در طول زمان‌های متفاوت قراردادها تنظیم شود و خانه‌ها اجاره داده شود تا قیمت‌ها در یک برهه زمانی افزایش پیدا نکند.

برخی‌ها معتقد هستند که حذف قیمت مسکن در فضای مجازی می‌تواند مشکلات را حل کند اما به نظر می‌رسد این راهکار کوتاه مدت است و برای اینکه این بازار به تعادل برسد باید ساخت و ساز را گسترش داد تا عرضه و تقاضا همخوانی داشته باشد

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا