راه و شهرسازیمجله خبری

شهرداری قصد ورود به موضوع مسکن استیجاری دارد

به گزارش ساختمان آنلاین: علیرضا زاکانی شهردار تهران در برنامه تلویزیونی بدون توقف با تأکید بر اینکه شهرداری می تواند در تمام فعالیت های جامعه نقش آفرینی کند گفت: البته این موضوع بستگی به نوع نگاه به شهرداری دارد. یک نگاه خدماتی است و نگاه دیگر تعریف نهاد خدمت گذار مشارکت پذیر اجتماعی است. این نگاه بستری فراهم می کند که در سطوح مختلف ارتباط با شهروندان رخ دهد و در نهایت میدان را برای مشارکت باز می کند تا تحول و پیشرفت را برای جامعه رقم زند. در حال حاضر شهرداری چنین نگاهی به مدیریت شهری دارد.

سه سطح خدمات برای مردم ارائه خواهد شد

زاکانی درباره اعلام آمادگی شهرداری برای ساخت مسکن توضیح داد: سه سطح خدمات در حوزه فعالیت های اقتصادی و معیشتی مردم ارائه می شود. سطح نخست رفع نیازهای حداقلی است. سطح دوم شامل سه بخش حوزه میادین میوه و تره بار، فروشگاه های شهروند و مسکن است. سطح سوم نیز توانمندسازی شهروندان برای نقش آفرینش های اقتصادی است.

مدیریت شهری به دنبال نوسازی بافت های فرسوده است

وی ضمن اشاره به بخش دوم بیان کرد: در تهران ۱۲ هزار هکتار بافت ناپایدار شهری وجود دارد که چهار هزار و ۵۶۰ هکتار آن بافت فرسوده است. برخی محل ها در بافت فرسوده در معرض آسیب جدی قرار دارند و هدف جدی مدیریت شهری، نوسازی است.

زاکانی گفت: برای نوسازی شهری نیازمند توسعه زیرساخت ها هستیم که برای چنین ماجرایی از قانون جهش مسکن کمک گرفته ایم. هدف گذاری این قانون برای خارج از شهر است و مربوط به بافت فرسوده نمی شود اما تفاهم نامه ای که با وزارت راه و شهرسازی امضا شد باعث می شود تا بخشی از این مسکن در بافت فرسوده و زمین های ذخایر شهری (بیش از یک هکتار) ساخته شود که از این تفاهم به منظور بازآفرینی و نوسازی شهری استفاده خواهد شد.

شهردار تهران در ادامه عنوان کرد: قرار است که بخشی از قدرالسهم استان برای شهر دریافت شود و بتوانیم از طریق تسهیلات بانکی، این موضوع را توسعه دهیم. هر رونقی در شهر منوط به بازگشایی و رفع مشکلات حوزه مسکن است؛ بند ۲۱ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها، ساخت منازل استطاعت پذیر را جزو وظیفه شهرداری ها دانسته است اما در گذشته شهرداری ها در دوره های مختلف، تن به اجرای این قانون نمی دادند.

زاکانی با بیان اینکه در همین رابطه قرارگاهی تشکیل شده تا تمامی مناطق بافت فرسوده و اراضی ذخیره را معرفی کنند، افزود: البته بافت فرسوده در اولویت قرار گرفته تا نوسازی شهری در قالب محله محوری رخ دهد. این قرارگاه تاکنون دو جلسه برگزار شده است که خروجی این قرارگاه ایجاد تسهیلات برای رونق مسکن سازی و ساخت ۱۸۰ هزار واحد مسکونی است.

وی با تأکید بر اینکه شهرداری به ارائه تسهیلات در ساخت مسکن کمک خواهد کرد؛ گفت: همه ظرفیت ها به صورت فعال پای این طرح می آید تا به وظیفه قانونی خود عمل کنیم و مسکن استطاعت پذیر و درخور شأن شهروندان ساخته شود.

شهردار تهران در ادامه بیان کرد: صدور پروانه ساخت، درآمد شهرداری هستند اما در حوزه بافت فرسوده و صدور پروانه در بافت فرسوده نگاه درآمدی به این موضوع نداریم و عوارض صفر است. هدف گذاری در بافت فرسوده نوسازی است.

زاکانی با بیان اینکه عمده خانه های خالی از سکنه در مناطق بالایی شهر وجود دارند، گفت: دریافت مالیات از خانه های خالی به شهرداری مربوط نمی شود و قانون خودش را دارد.

زمان صدور پروانه کاهش خواهد یافت

به گفته وی؛ شهرداری وعده داده است که زمان صدور پروانه از ۱۰ ماه به ۲ ماه تا پایان خرداد کاهش پیدا کند. برای مثال لازم نیست که کمیته نما برای صدور پروانه تأییدیه ساختمانی صادر کند. همچنین تلاش می شود که صدور پروانه ساخت، چارچوب سازی و هوشمند شود و به زیر ۲ ماه کاهش یابد اما وعده ما همان ۲ ماه است.

شهردار تهران درباره افزایش فعالیت کاری نیروهای شهرداری عنوان کرد: سه شیفت کاری در حوزه مالی و شیفت عصر در حوزه شهرسازی فعال خواهد شد یعنی شهرداری ۲۴ ساعته خواهد شد و ۴۱ درصد از مأموریت های شیفت صبح شهرداری در عصر هم قابل ارائه است. سیستم به سمتی خواهد رفت تا از مداخلات انسانی جلوگیری شود و علاوه بر ایجاد شفافیت، جلوگیری از فساد و تسریع در ارائه خدمات رخ دهد.

زاکانی در ادامه گفت: ساخت ۱۸۰ هزار مسکن به ۵۰۰ هزار مسکن اضافه نمی شود چرا که جنس این دو با هم متفاوت است. شهرداری قصد دارد که قبول مسئولیت های خودش را در قبال بند ۳۱ قانون اساسی و بند ۲۱ ماده ۵۵ قانون داشته باشد. دوره ساخت مسکن یک ساله نیست بلکه دوساله است که این اتفاق باعث بازگشایی گره مسکن می شود.

شهرداری به دنبال کمک به موضوع مسکن است

وی با بیان اینکه شهرداری از چند جهت به موضوع مسکن کمک خواهد کرد، افزود: در این راستا بخش خصوصی باید پای کار باشد چرا که در غیر این صورت کار ما پیش نخواهد رفت. مدیریت ما یک مدیریت مشارکتی است. امیدواریم که مسیر مسکن به گونه ای دنبال شود که دو سوم سبد مردم به مسکن اختصاص پیدا نکند بلکه روز به روز کنترل پذیرتر شود.

شهردار تهران با بیان اینکه شهرداری قصد دارد که به مسکن استیجاری ورود پیدا کند، خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشورها، شهرداری ها مسکن استیجاری دارند و اینگونه نرخ بی رویه رشد اجاره را کنترل می کنند. شهرداری تسهیل گری می کند و ما به ازای آن قدرالسهمی را دریافت می کند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا