مجله خبریراه و شهرسازی

نمره صفر بانک‌های خصوصی در طرح مسکن‌سازی دولت

در شش ماه گذشته تعداد تسهیلات پرداختی به طرح نهضت ملی مسکن نسبت به قبل از آن سه برابر شده اما آمار نشان می‌دهد مشارکت بانک‌های خصوصی در این پروژه پس از حدود ۲۶ ماه نزدیک به صفر است.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایسنا، آمار گویای آن است که از ۲۷ بانک و موسسه اعتباری که ملزم به ارائه تسهیلات این طرح شدند ۲۱ بانک اقدام به پرداخت تسهیلات این طرح کردند که عمده تسهیلات توسط پنج بانک دولتی پرداخت شده، سه بانک دولتی عملکرد متوسطی در این پروژه داشتند و سهم بانک‌های خصوصی با پرداخت فقط ۴۴۱۷ فقره از ۶۳۰ هزار فقره تسهیلات پرداخت شده تا کنون به کمتر از یک درصد می‌رسد.

پس از ابلاغ پروژه ساخت چهار میلیون خانه در مهرماه ۱۴۰۰ توسط دولت سیزدهم در سال ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات تکلیفی به ۲۶ بانک و موسسه بانکی ابلاغ شد. در سال دوم نیز قرار بود ۴۸۰ هزار میلیارد تومان وام بانکی به این پروژه بزرگ دولتی به عنوان مهمترین وعده دولت اختصاص یابد.

جدیدترین آماری که در اختیار ایسنا قرار گرفته حاکی از آن است که از ابتدای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در سال ۱۴۰۰ تا کنون ۶۳۰ هزار فقره قرارداد پرداخت تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن منعقد شده که سهم بانک مسکن ۳۲۰ هزار فقره بوده است. در رتبه دوم بانک ملت قرار دارد که ۷۲ هزار قرارداد تسهیلاتی منعقد کرده است. بانک سپه ۶۴ هزار، ملی ۶۰ هزار، تجارت ۵۰ هزار، صادرات ۴۰ هزار، رفاه ۱۶ هزار، کشاورزی ۵۰۰۰ و پست بانک ۳۷۰۰ فقره قرارداد تسهیلاتی برای پروژه نهضت ملی مسکن منعقد کرده‌اند.

از ۲۷ بانک که مکلف به پرداخت این تسهیلات شدند ۱۸ بانک خصوصی هستند که ۱۲ بانک تا کنون به این طرح ورود کرده‌اند و آمار و ارقام نشان می‌دهد پرداختی‌ها بسیار اندک است؛ به طوری که بانک سامان ۱۲۰۰ فقره، اقتصاد نوین ۷۰۰، آینده ۷۰۰، توسعه تعاون ۷۰۰، سینا ۵۱۴، ملل ۳۰۰، پارسیان ۱۲۰، ایران زمین ۷۵، دی ۳۵، پاسارگاد ۳۳، کارآفرین ۳۳ و بانک شهر فقط هفت فقره قرارداد تسهیلاتی در پروژه مذکور منعقد کرده‌اند که ۰.۷ درصد از کل پرداختی ها را شامل می‌شود و سایر بانک‌های خصوصی هیچ عملکردی در این زمینه نداشته‌اند.

پس از تذکرات جدی سید ابراهیم رییسی ـ رییس‌جمهور مبنی بر لزوم ورود بانکها در پروژه نهضت ملی مسکن در شش ماه اخیر رایزنی‌هایی بین مهرداد بذرپاش ـ وزیر راه و شهرسازی و مدیران بانک‌ها انجام شد که به رشد پرداخت تسهیلات انجامید؛ به طوری که از ۶۳۰ هزار فقره تسهیلات موجود ۴۲۰ هزار فقره در شش ماه اخیر پرداخت شده است.

ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن در سراسر کشور از یک میلیون و ۹۳۰ هزار واحد عبور کرد. این خبر را به تازگی مهرداد بذرپاش ـ وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده است.

با این وجود بررسی‌ها گویای آن است که پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها مستلزم پرداخت تسهیلات و مشارکت جدی متقاضیان در واریز سهم آورده دارد. دولت از طریق بنیاد مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید، شرکت بازآفرینی شهری، سازمان‌ ملی زمین و مسکن، انبوه‌سازان، خودمالکی‌ها، شهرداری‌ها، سازمان نظام مهندسی، خیرین و سایر نهادها و سازمان‌های مرتبط پروژه نهضت ملی مسکن را اجرا می‌کند.

تا کنون بیش از ۵۳ هزار هکتار زمین برای طرح نهضت ملی مسکن شناسایی شده است. وزارت راه و شهرسازی، اولویت کار خود را اجرای طرح عظیم نهضت ملی مسکن و اتمام پروژه‌های مسکن مهر عنوان کرده و قرار است تا پایان سال جاری تعداد قابل توجهی از واحدهای در دست ساخت به بهره‌برداری برسد.

سقف تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن ۵۵۰ میلیون تومان است که در روزهای اخیر پرداخت اقساط تسهیلات این طرح از حالت یکسان به پلکانی تغییر کرد. به گفته محمدرضا اسماعیلی ـ رییس هیات عامل صندوق ملی مسکن – دولت در تلاش است تا در اسرع وقت پروژه‌های حمایتی را به سر انجام برساند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا