مجله خبریراه و شهرسازیمجلس و ارگان ها

اختلاف نظر دو وزیر درباره ساز و کار قیمتی تامین نهاده‌های مسکن ملی

در حالی وزیر راه وزارت صمت را بر اساس قانون جهش تولید مسکن مسئول فراهم کردن شرایط پیش‌خرید نهاده‌های تولید مسکن می‌داند که وزیر صمت سازوکار تعیین قیمت را مربوط به بورس کالا می‌داند.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از تسنیم، رییس جمهور دستور مهمی در خصوص کنترل بازار سرمایه به وزیر اقتصاد داده است. با توجه به اینکه قیمت عمده محصولات فلزی و معدنی در زمان حاضر در بورس کالا تعیین می‌شوند، عملا شاهد تعیین قیمت براساس دلار و حتی بالاتر از آن هستیم.

رییس جمهور در همان جلسه‌ای که به آن اشاره شده بود، با اشاره به تصمیمات اخیر شورای‌ عالی مسکن و نیز نزدیکی فصل جابجایی‌ها، از وزیر مسکن خواست با هماهنگی دستگاه‌های ذیربط، تدابیر لازم را برای تسهیل شرایط تامین مسکن مورد نیاز مستاجران در نظر گیرد.

اختلاف نظر دو وزیر در مورد فرآیند قیمت‌گذاری نهاده‌های اصلی تولید مسکن

اخیرا احمد دنیامالی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص لزوم حذف دلار در قیمت‌گذاری نهاده‌های تولید گفته است که برای بهبود وضعیت در حوزه انبوه‌سازی مسکن نیازمند تحول در رویه قیمت‌گذاری  فولاد و سیمان هستیم.

وی با بیان اینکه در کشور ما به واحدهای تولیدی بزرگ سیمان و فولاد یارانه پرداخت می‌کنیم، گفته است: چطور می‌شود واحدهای تولیدی که تمامی هزینه‌های آنها به شکل ریالی آنهم با قیمت‌های یارانه‌ای است، قیمت محصول نهایی را با نرخ دلار روز محاسبه می‌کنند؟

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت که در جلسه اخیر شورای عالی مسکن از سوی وزیر راه و شهرسازی، وزیر راه تاکید کرده است که وزارت صمت بر اساس قانون جهش تولید مسکن باید شرایط پیش‌خرید نهاده‌های تولید مسکن را برای وزارت راه و شهرسازی فراهم کند.

وی افزود که وزیر صمت در پاسخ به این مطالبه وزارت راه پاسخ داده است که سازوکار تعیین قیمت نهاده‌های تولید مسکن در بورس کالا تعیین می‌شود. اما به واقع این اظهارات وزیر صمت نمی‌تواند توجیه کننده مسئولیتی باشد که این وزارتخانه در جهت تحقق قانون جهش تولید مسکن بر عهده دارد.

لازم به ذکر است، این همان موضوعی است که پیش از این نیز به آن اشاره شد و مربوط به ساز و کارهایی است که در نهایت قیمت‌گذاری محصولات و مواد اولیه تولید داخل را به بورس کالا و دلار گره زده است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا