مجله خبریراه و شهرسازی

واگذاری زمین‌های آماده به سازندگان برای ساخت مسکن ملی

بنا به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، رویکرد طرح نهضت ملی مسکن از تصدی‌گری به تولی‌گری تغییر کرده و در اجرای این هدف، زمین‌های آماده برای احداث مسکن و پروژه‌های شهری به سازندگان و انبوه‌سازان واگذار می‌شود.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایسنا، دولت سیزدهم در راستای تسریع طرح نهضت ملی مسکن در سال جدید قصد دارد تحولاتی را در این پروژه ایجاد کند. تامین مصالح ساختمانی با قیمت‌های مناسب توسط وزارت صمت، کمک به دهک‌های پایین در تامین منابع، ساخت شهرک‌های جدید و واگذاری زمین به انبوه‌سازان از جمله این سیاست‌ها است.

احداث ۴۰ شهر و شهرک جدید در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد که اواخر سال گذشته مراحل اخذ پروانه تاسیس ۱۸ شهرک جدید دولتی در استانهای البرز، فارس، مازندران، یزد، همدان، کرمان، گیلان، کردستان و اردبیل توسط شورای عالی معماری و شهرسازی انجام شد. قرار است ساخت این شهرک‌ها در سال جاری آغاز شود.

در این راستا مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید از تغییر رویکرد دولت از تصدی‌گری در حوزه‌ی مسکن به تولی‌گری خبر داده است. به گفته‌ی علیرضا جعفری، اولین قدم در تحقق این سیاست واگذاری قطعات زمین‌های آماده شده به سازندگان و انبوه سازانی است که خود مسئولیت ساخت و ساز را برعهده بگیرند. از این رو تمامی بخش‌های مربوطه و شرکت‌های تابعه موظفند با دسته‌بندی پروژه‌ها چه در حوزه مسکن و چه در حوزه پروژه‌های روبنایی به ویژه مسجد، مدرسه و درمانگاه (با توجه به نیاز هر شهر) در این مسیر گام بردارند.

برنامه‌های ساخت و تحویل واحدهای مسکونی نیز در سه بخش مسکن مهر، اقدام ملی و نهضت ملی مسکن دنبال می‌شود که امسال در فصل‌های مختلف واحدهایی آماده و به متقاضیان تحویل داده می‌شود. تا کنون در شهرهای جدید طی سه مرحله عملیات اجرایی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی، جمعا به تعداد ۳۰۰ هزار واحد آغاز شده است.

تاکنون حدود ۹۰۰ هزار متقاضی برای واحدهای نهضت ملی مسکن افتتاح حساب کرده و بیش از نیم میلیون واحد به مرحله‌ی ساخت رسیده است. دولت با واگذاری زمین ۹۹ ساله، تخفیفات حداقل ۳۰ درصدی در صدور پروانه و تخفیف خدمات مهندسی در نظر دارد تا هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن را به کمترین میزان ممکن برساند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا