بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

قیمت ارزان‌ترین واحدهای مسکن مهر/ نکات مهم برای معامله مسکن مهر

به گزارش ساختمان آنلاین:    ارزان ترین واحدهای مسکن مهر تهران زیر نیم میلیارد تومان قیمت دارند و بهای آنها بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان است. این واحدها حداقل متری ۳ تا ۶.۵ میلیون تومان قیمت دارند و برخی واحدها نوساز هستند و سال ساخت آنها به ۹۹ و ۱۴۰۰ برمی گردد. البته باید دقت کنید که واحدهای نوساز ساخت سال ۱۴۰۰ وام و تسهیلاتشان گران تر از واحدهای قدیمی سازتر است. چرا که دولت تصمیم گرفت سود وام مسکن مهر را مشابه وام مسکن ملی یا مسکن حمایتی افزایش دهد.

این در حالی است که سود وام مسکن مهر حدود ۴ درصد بود و در واقع این وام ها به صورت قرض الحسنه پرداخت شدند.

در حال حاضر یک واحد ۸۵ متری مسکن مهر پرند ساخت ۹۹ و دو خوابه متری پنج میلیون و ۲۹۴ هزار تومان قیمت گذاری شده است و با نرخ ۴۵۰ میلیون تومان به فروش می رسد.

در پاکدشت، شهرک امام رضا هم یک واحد ۶۸ متری مسکن مهر که ساخت سال ۹۳ است با قیمت متری ۵ میلیون تومان و بهای ۳۴۰ میلیون تومان فروخته می شود.‌

در رودهن بهای هر متر مربع مسکن مهر تا ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هم می رسد و حداقل قیمت واحدهای مسکونی مهر در این منطقه غالبا بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان است.

در رباط کریم حداقل قیمت هر مترمربع مسکن مهر بین ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است.

در فیروزکوه حداقل قیمت مسکن مهر بین ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان است و بهای هر متر مربع آن بین ۶ تا ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است.

قیمت هر متر مربع مسکن مهر بین ۳ تا ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در شرایطی است که چندی پیش وزارت راه و شهرسازی بهای ساخت هر مترمربع مسکن حمایتی را حدود ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام کرد. البته این قیمت مورد تایید پیمانکاران این واحدها نیست و آنها هم اکنون از قیمت ساخت متری ۷ تا ۸ میلیون تومان حرف می زنند و معتقد هستند با تاخیر در تحویل مسکن حمایتی قیمت ها مشمول نرخ تورم نیز خواهد شد و در نهایت بهای ساخته شده مسکن حمایتی بالاتر تمام می شود.

همچنین دولت قرار است برای مسکن حمایتی بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان وام پرداخت کند که نرخ سود این وام برای دهک‌های مختلف متفاوت است.

آخرین گزارش‌ها در این زمینه حاکی از آن است که وام تهرانی‌ها و ساکنان شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت ۴۰۰ میلیون تومان است. همچنین مبلغ وام برای ساکنان مراکز استان‌ها ۳۵۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۳۰۰ میلیون تومان است و وام مسکن روستایی هم ۲۵۰میلیون تومان اعلام شده است.

اقبال شاکری، عضو شورای عالی مسکن مبلغ اقساط وام ۴۵۰ میلیون تومانی را سه میلیون و ۷۵۰ هزار تا پنج میلیون تومان دانسته و  گفته است که مدت بازپرداخت وام ۱۸ تا ۲۰ سال وهمچنین نرخ سود تسهیلات ۱۸ درصد است.

با این اوصاف خرید مسکن مهر نسبت به مسکن حمایتی به صرفه تر به نظر می رسد اما باید دقت کرد که هنگام خرید و فروش مسکن مهر دچار گرفتاری های پیچیده حقوقی نشوید.

مهم ترین گرفتاری که ممکن است برای معامله مسکن مهر پیدا کنید، موضوع انتقال وام مسکن مهر است.

مشاوران املاک تهران توضیح می دهند که دولت فقط امکان انتقال وام مسکن مهر واحدهایی را فراهم کرده است که زمین مسکن مهر را نیز خریده اند یا مسکن مهر خودمالکی هستند و اگر واحدهای مسکونی مهر در زمین ۹۹ ساله رایگان ساخته شده است، امکان انتقال وام مسکن مهر به خریدار جدید وجود ندارد اما این موضوع چه دردسری می تواند ایجاد کند؟

این موضوع به این معنی است که ممکن است خریدار مسکن مهر، اقساط وام خود را پرداخت نکند و به این ترتیب بانک مسئولیت های آن را متوجه فروشنده و مالک اولیه می داند و اقدامات حقوقی علیه فروشنده انجام می دهد.

برای اینکه گرفتار این مشکل نشوید چند راه وجود دارد. اول اینکه فقط مسکن مهر خودمالکی را خرید و فروش کنید. چرا که این واحدها زمین شان از ابتدا متعلق به مالک بوده و تنها از تسهیلات ساخت مسکن مهر استفاده کرده است. بنابراین به راحتی امکان انتقال وام بانکی این خانه ها وجود دارد.

راه دیگر این است که فروشنده برای خرید زمین مسکن مهر از طریق اداره کل راه و شهرسازی استان اقدام کند و سپس واحد مسکونی مهر را بفروشد اما راه ساده تر این است که خریدار مسکن مهر وام را یکجا بپردازد و فروشنده با بانک این مبلغ را تسویه کند.

گفتنی است که مبلغ وام مسکن مهر معمولا زیر ۲۰ میلیون تومان است.ضمن اینکه اقساط مسکن مهر هم زیر ۴۰۰ هزار تومان در ماه است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا