بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

سرمایه گذاران بخش مسکن از بازار خارج شده‌اند

به گزارش ساختمان آنلاین: براساس بررسی مرکز آمار ایران در مرداد ماه ۱۴۰۱ شاخص قیمت آپارتمان های مسکونی شهر تهران به عدد ١٥٤,٧ رسیده است که نسبت به ماه قبل (١٥١.٩)، ۶.۵ درصد کاهش داشته است.

شاید ثبت داده های جدید از بازار مسکن شهر تهران نشان از توقف انتظارات افزایشی در آستانه ورود به نیمه دوم سال را تایید می کند، اما فعالان این بازار بر این باورند که وضعیت سرمایه گذاری در این بازار روز‌های سردتری را خواهد داشت.

عوامل تأثیرگذار برافزایش تورم در نیمه اول سال به نحوی باعث رشد قیمت مسکن در نیمه اول سال شد که بازگشت آرامش به بازار در نیمه دوم خیلی بعید است.

نکته مهم در این بحران، خروج سرمایه از بازار پُر تلاطم مسکن است. بازار مسکن در فصل رونق خود با رکود معاملات همراه بود که علاوه برنوسان قیمت دلار این مهم را به خبر‌های وین گره زده بودند.

در کل متاسفانه تابستان امسال بازار مسکن نتوانست از رکود معاملاتی کمی فاصله بگیرد که این خود در تعمیق رکود تورمی بی تاثیر نبوده است.

درهمین رابطه فرشید پورحاجت عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان گفت: اگر ارزیابی بازار سال جاری مسکن بر اثر سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ گذاشته شود، آنچه آمار‌ها از نیمه اول سال جاری نشان می دهد حکایت از کاهش ۳۰ درصدی صدور پروانه ساخت در کل کشور دارد.

وی ادامه داد: یعنی رشد سرمایه گذاری در بخش مسکن علاوه بر اینکه افزایش نیافته است و در بیشتر مقطع زمانی کاهش شدید را تجربه کرده است.

پورحاجت تأکید داشت: با رصد میدانی از روند ساخت و ساز در ۶ ماه نخست سال نشان می دهد شرایط تولید مسکن نسبت به سال گذشته به دلیل ریزش حجم سرمایه گذاری بسیار شدت داشته است.

این کارشناس بازار مسکن گفت: از سال ۱۳۹۷ تا کنون بازار مسکن با تنش های زیادی مواجه شده که این وضعیت باعث خروج فعالان و تولیدکنندگان از این بازار شده است.

به گفته پور حاجت؛ امروز سرمایه سرمایه گذاران بخش تولید مسکن، به راحتی وارد بخش مسکن سایر کشور‌ها می شود که این بزرگترین آسیب به صنعت ساخت و ساز کشور است.

وی تصریح داشت: تورم حاکم بر اقتصاد کشور، گرانی تولید مسکن را به گونه ای شکل داده که تنها تمهیدات دولت و اصلاح سیاست های دولت می تواند بازار مسکن را با توجه به هدف گذاری در افزایش تولید، نجات دهد.

به گفته پور حاجت؛ یک بنگاه اقتصادی خرد در سال ۱۳۹۷ با پنج میلیارد تومان توان فعالیت در بازار مسکن را داشت، اما امروز با همین رقم دیگر توان خرید حتی زمین برای ساخت و ساز را ندارد.

عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان گفت: در هر صورت اگر تغییری در سیاست دولت ایجاد نشود ریزش سرمایه گذاری در بازار مسکن در همین ۶ ماه دوم سال شدت بیشتری خواهد گرفت.

وی ادامه داد: متاسفاته تورم و رکود دو بازیگر اصلی ایجاد بحران در بازار مسکن است، اما اگر دولت بخواهد با یک تحول جدی در نظام بانکی و خروج اقتصاد از تورم می تواند بازگشت آرامش به بازار را تضمین کند.

این کارشناس بازار مسکن تأکید داشت: هزینه های سنگین تولید، سرمایه گذار را از بازار خارج کرده و این روند تا پایان سال افزایش می یابد که به موجب آن تورم قیمت مسکن تا اسفند سال جاری افزایش خواهد داشت.

به اعتقاد پور حاجت؛ اگر دولت سیاست جدیدی برای کاهش تورم برنامه ریزی و اجرایی نکند، قطعاً هزینه تولید مسکن تا پایان سال باز هم افزایش خواهد داشت و این وضعیت، تورم قیمت خانه تا پایان سال را به گونه ای ایجاد می کند که شرایط تولید و خرید مسکن در سال آینده غیر قابل تصور و کنترل خواهد شد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا