مجله خبریبورس و بازارراه و شهرسازی

دولت در زمینه مسکن فقط حرف درمانی می‌کند

بعد از دو سال مدیریت دولت کنونی، مردم هم در بخش مسکن و هم تهیه نان دچار مشکل بهم ریختگی محاسبه درآمد و هزینه شده اند. تهیه مسکن و نان در صدر عناوین نارضایتی عمومی و بهم ریختگی قرار دارد و همچنان تورم افسارگسیخته، قیمت مسکن و نان (مجموعه تهیه مواد غذایی) را می بلعد.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از آفتاب، تهیه مسکن در همه دولت هایی که از آغاز جمهوری اسلامی تا امروز آمده اند، همواره در صدر مشکلات عمومی قرار داشته و با وجود انواع و اقسام راهکار‌های اصلاحی و طرح های اجرایی، همچنان تا امروز مشکل اول است.

اوج اقدامات دولتی برای حل مشکل مسکن با اجرای مسکن مهر از سوی دولت وقت با تبلیغات گسترده کلید خورد. دولت آقای احمد‌ی‌نژاد با درآمد فروش نفت بشکه ای ۱۲۰ دلار، اجرای طرح مسکن مهر را کلید زد، اما تا امروز همچنان هزینه ها و فایده اقدامات دولتی برای حل مشکل مسکن در حذف بحران مسکن نقد منفی و مثبت می شود!

گاهی در گزارش های مطبوعات در بازار مسکن، خبر از رونق بازار‌های دلالی برای مسکن مهر و فروش یا اجاره آن ها داده می شود البته مشکلات گوناگونی اعم از نبود فضای سبز تا فراهم نبودن خدمات عمومی ضروری و لازم در فضای انبوه سازی مسکن نیز وجود دارند. از اجرای طرح مسکن مهر تا امروز، همچنان بهم ریختگی و در توازن درآمد‌ها و هزینه های تهیه مسکن، از خرید تا اجاره‌بهاء در جامعه همچنان درصدر مشکلات مردم قرار دارد.

به نوشته روزنامه اطلاعات؛ این به هم ریختگی بعد از دو سال از گذشت دولت آقای رئیسی در کنار دیگر شاخص های تورمی، هم موجب رشد خطرناک و هم نارضایتی عمومی گسترده، به ویژه در اقشار مردم با درآمد ثابت ماهانه شده است. به طوری که برخی از آمار‌های رسمی و غیررسمی نشان می دهد از ۴۰ تا ۵۰ درصد درآمد خانوار‌ها را تهیه و پرداخت هزینه مسکن می بلعد!

اما تهیه نان! که با چند مصاحبه رئیس‌جمهوری در آغاز به کار دولت آقای رئیسی خبر تحول آن اعلام شد. اصلی ترین شاخص طرح نان، ممانعت از قاچاق آرد، به ویژه به کشور‌های همسایه ایران آن هم با اجرایی‌کردن پرداخت الکترونیکی در نانوایی ها کلید خورد. از همان آغاز که اخبار تهیه و فروش نان از سوی رسانه ها به ویژه صداوسیما در صدر اخبار قرار گرفت، هم کیفیت نان و هم چگونگی قیمتگذاری آن به هم ریخت و همچنان ادامه دارد. تا آنجا که اخبار پلمپ برخی نانوایی ها از سوی بازرسان در صدر اخبار صداوسیما قرار گرفت.

واقعیت این است که مسکن و نان در تنظیم زندگی عادی و چرخه معیشت مردم در صدر مشکلات قرار دارد. در این بهم ریختگی مالی ـ اقتصادی که ارزش پول ملی کشور با دلار ارزیابی می شود؛ همچنان حرف درمانی! نه تنها محوریت دارد که مدام در جریان است!

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا