راه و شهرسازیمجله خبری

انحلال سازمان نظام مهندسی فعلا منتفی شد

به گزارش ساختمان آنلاین:  حمزه شکیب درباره تصمیم اخیر وزیر راه و شهرسازی برای تعلیق هشتمین دوره شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان اظهار کرد: تصمیم اخیر رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی برای انحلال این سازمان منتفی شده و شورای مرکزی موجود فعلاً به کار خود ادامه خواهد داد.

وی افزود: تا کنون ۷ دوره از فعالیت شوراهای مرکزی نظام مهندسی ساختمان کشور می‌گذرد ولی در دوره هشتم فراز و نشیب‌های زیادی تجربه کردیم. باید تلاش کنیم تا در دوره نهم، شورای مرکزی تعامل گرا و کارآمدتری داشته باشیم.

سرپرست سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور ادامه داد: در حال حاضر انتخابات نهمین دوره هیئت مدیره نظام مهندسی‌های استان‌ها برگزار شده و اکثر اعضای هیئت مدیره استان‌ها، جدیدالورود هستند و سابق قبلی در هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان استان‌ها ندارند که سبب شده تا شناخت کمتری نسبت به همدیگر داشته باشند؛ بنابراین باید فرصت زمانی داشته باشیم تا این شناخت بیشتر شود.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس آئین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، عمر دوره هشتم شورای مرکزی نظام مهندسی در شهریور ۱۴۰۱ به اتمام می‌رسد؛ در دوره‌های قبل هم روال این بود که شوراهای مرکزی بعد از اتمام فعالیت ۳ ساله، در ماه‌های شهریور رأی گیری و تغییر ترکیب دهند.

شکیب ادامه داد: اما بر اساس قانون نظام مهندسی و آئین نامه اجرایی آن، وزیر مسکن (راه و شهرسازی) می‌تواند دستور برگزاری شورای مرکزی فوق العاده دهد.

وی تأکید کرد: با این حال فعلاً دستور قبلی وزیر راه و شهرسازی برای انحلال شورای مرکزی هشتم، منتفی شده و قرار است در بهار سال آینده یا احتمالاً تا پایان عمر دوره فعلی (شهریور ۱۴۰۱) با همین ترکیب فعلی شورای مرکزی ادامه دهیم.

سرپرست سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اضافه کرد: تلاش داریم تا در ایجاد شورای مرکزی دوره نهم هم از توزیع متوازن رشته‌های مهندسی که شامل ۷ رشته است، استفاده کنیم و هم توزیع متوازن استان‌ها؛ شورای مرکزی نظام مهندسی از ۲۵ عضو اصلی و ۷ عضو علی البدل تشکیل شده است.

به گفته شکیب، برخی اعضای شورای مرکزی هشتم معتقدند انحلال این شورا ممکن است آسیب بیشتری نسبت به ادامه فعالیت شورای موجود با تمام فراز و نشیب‌های آن در پی داشته باشد.

گفتنی است وزیر راه و شهرسازی می‌تواند بر اساس ماده ۱۰۳ آئین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی نشست فوق العاده هیئت عمومی شورای مرکزی را برگزار کند.

ماده ۱۰۳- جلسات فوق‌العاده هیأت عمومی بنا به تصمیم آخرین جلسه عادی هیأت عمومی و یا به تقاضای دوسوم اعضای شورای مرکزی و یا دعوت وزیر مسکن و شهرسازی تشکیل می‌شود.

ماده ۱۰۸- شورای مرکزی متشکل از (۲۵) عضو اصلی و (۷) عضو علی‌البدل با ترکیب رشته‌های اصلی طبق جدول زیر می‌باشد که از بین دو برابر افراد معرفی‌شده به وسیله هیأت عمومی در هر رشته با قید اصلی و علی‌البدل توسط وزیر مسکن و شهرسازی انتخاب می‌شوند. اعضای شورای مرکزی باید علاوه بر داشتن عضویت در هیأت مدیره، خوشنام و دارای سابقه انجام کارهای طراحی، اجرایی، علمی، تحقیقی یا آموزشی‌برجسته و ارزنده و فاقد محکومیت انتظامی از درجه (۳) به بالا در (۵) سال گذشته باشند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا