مجله خبریبورس و بازارصنایع ساختمانی

نحوه قیمت‌گذاری نهاده‌های ساختمانی باید اصلاح شود

عضو کمیسیون عمران مجلس عنوان کرد: اگر قرار است قیمت گذاری نهاده های تولید مسکن دلاری باشد، پس بهره مالکانه معادن مورد بهره برداری که جزو انفال مردم است یا قیمت انرژی و همچنین مالیات پرداختی واحدهای تولیدی نیز باید به شکل دلاری به دولت پرداخت شود.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از تسنیم، احمد دنیامالی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره تاکیدات اخیر رهبر انقلاب مبنی بر لزوم حذف دلار در قیمتگذاری نهاده‌های ساختمانی گفت: اگر می خواهیم در حوزه تولید انبوه مسکن توفیقی داشته باشیم،‌ باید رویه فعلی در بحث قیمت گذاری فولاد و سیمان که اصلی ترین مصالح مورد نیاز برای ساخت مسکن است، دچار تحول شود.

وی افزود:‌ طبیعتاً ما در کشور به واحدهای تولیدی بزرگ مثل فولاد و سیمان یارانه‌هایی را پرداخت می کنیم از جمله در بحث انرژی مورد نیاز این واحدهایی تولیدی که هزینه های تولید آنها را بسیار کاهش می دهد. بر همین اساس سوالی که مطرح می شود این است که چرا باید این واحدها، پایه قیمت محصولات تولیدی خود را با نرخ دلار قیمت گذاری کنند؟

هزینه های واحدهای تولیدی ریالی و بعضاً یارانه‌ای اما قیمت گذاری محصولات دلاری است!

عضو کمیسیون عمران با طرح این سوال که چطور می شود واحدهای تولیدی که تمامی هزینه های آنها به شکل ریالی آنهم با قیمت های یارانه ای است، قیمت محصول نهایی را با نرخ دلار روز محاسبه می کنند؟، گفت: چرا نباید بهره مالکانه معادن مورد بهره برداری که جزو انفال مردم است یا قیمت انرژی و همچنین مالیات پرداختی این واحدهای تولیدی به شکل دلاری به دولت پرداخت نشود.

دنیال مالی با اشاره به نشست اخیر شورای عالی مسکن خاطرنشان کرد: اتفاقاً مباحثی که اشاره کردم در جلسه اخیر شورای عالی مسکن از سوی وزیر راه و شهرسازی نیز مورد تاکید قرار گرفت و آقای بذرپاش بر روی این موضوع تاکید داشت که وزارت صمت بر اساس قانون جهش تولید مسکن باید شرایط پیش خرید نهاده های تولید مسکن را برای وزارت راه و شهرسازی فراهم کند.

وی افزود: البته آقای فاطمی امین در پاسخ به این مطالبه وزیر راه تصریح کرد که “سازوکار تعیین قیمت نهاده های تولید مسکن در بورس کالا تعیین می شود” اما به واقع این اظهارات وزیر صمت نمی تواند توجیه کننده مسئولیتی باشد که این وزارتخانه در جهت تحقق قانون جهش تولید مسکن بر عهده دارد.

چطور می شود سود سالیانه واحد تولیدی با 60 درصد ظرفیت، 20 هزار میلیارد باشد؟

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به انحصاری بودن صنعت مصالح در کشور عنوان کرد: سوالی که اینجا پیش می آید این است که چطور ممکن است سودسازی سالیانه یک صنعت که با 60 درصد ظرفیت کار می کند، بالای 20 هزار میلیارد تومان باشد. این مسئله تنها به واسطه انحصاری است که این صنایع از آن بهره می برند و در یک رفتار هماهنگ بین خودشان چنین وضعیتی را پدیده آورده اند.

تولیدکنندگان مصالح ساختمانی تنها به افزایش سود خود فکر می کنند

دنیامالی با بیان اینکه متاسفانه تنها چیزی که برای این شرکت ها کمترین اهمیت را دارد، منافع مردم است، گفت: برنامه کمیسیون عمران مجلس این است که با هماهنگی کمیسیون های اقتصاد و صنایع مجلس -که به هر حال حوزه قیمت گذاری نهاده‌های تولید مسکن در حیطه نظارتی آنها است- سازوکار حاکم بر قیمتگذاری نهاده های تولید مسکن را اصلاح کند. چرا که در غیر این صورت تحقق وعده ساخت یک میلیون مسکن با توجه به شناور بودن قیمت مصالح ساختمانی طبیعتاً دور از انتظار خواهد بود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا