راه و شهرسازیمجله خبری

اجرای طرح نهضت ملی مسکن در چه مرحله‌ای است؟

به گزارش ساختمان آنلاین:  آقای محمودزاده در برنامه گفتگوی ویژه خبری بخش خبری ۲۱ سیما با بیان اینکه عملیات اجرایی ۴۴۰ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن در شش ماه گذشته آغاز شده، گفت: در مجموع حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد در دست اجرا داریم که از جمله آن ساخت ۵۳۶ هزار واحد شهری و ۱۵۸ هزار واحد روستایی است و ۱۴۷ هزار واحد را نیز مردم با دریافت تسهیلات می سازند.

وی با اعلام اینکه تعداد واحد‌های درحال ساخت تا پایان تابستان امسال به دو میلیون واحد خواهد رسید، افزود: دست کم پنجاه درصد هزینه تمام شده مسکن های نهضت ملی از تسهیلات بانکی تأمین که در چهار مرحله فوندانسیون، اسکلت، سفت کاری و نازک کاری واریز می شود.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود: متقاضیان هم جدا از ۴۰ میلیون آورده اولیه زمان نام نویسی، الباقی سهم خود را طی چهار مرحله، بعد آغاز، فوندانسیون، سفت کاری و نازک کاری پرداخت می کنند.

وی افزود: در بیشتر شهر‌های کشور یعنی شهر‌های زیر صد هزار نفر جمعیت، پلاک های یک طبقه یا دو طبقه درحال ساخت است، لذا قیمت تمام شده و سرعت ساخت با بلند مرتبه سازی در شهر‌های بزرگ کامل متفاوت است.

متراژ واحدها در طرح نهضت ملی مسکن

محمودزاده میانگین متراژ واحد‌های درحال ساخت شهر‌های بزرگ و کوچک را به ترتیب تا ۷۵ و ۱۰۰ متر اعلام کرد و گفت: آخرین عددی که آذر سال گذشته برای ساخت یک متر مربع مسکن در طرح نهضت ملی مسکن اعلام کردیم چهار میلیون و ۷۵۰ هزار تومان بود و همه واحد‌هایی که در ماه های آینده تحویل متقاضیان داده می شود در همین حدود است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در شهر‌ها ۴۰ درصد و در کلانشهر‌ها ۶۰ درصد قیمت مسکن، بهای زمین است، افزود: جدا از اینکه براساس قانون قیمت زمین حذف شده، در حوزه خدمات، مصالح ساختمانی و تسهیلات نیز باهدف کاهش هزینه های تمام شده قیمت مسکن اقداماتی انجام شده است.

محمودزاده درادامه گفت: ۳۰ درصد تخفیف برای صدور پروانه در نظر گرفته ایم، یعنی اگر شهرداری پولی برای صدور پروانه واحد‌های مسکونی حمایتی می گیرد ۳۰ درصد را دولت به شهرداری پرداخت می کند و همچنین مالیات هر واحد مسکونی که به طور میانگین بیش از ۴۰ میلیون تومان است به یک میلیون تومان کاهش یافته است.

وی همچنین با اعلام اینکه ۵۰ درصد تخفیف هم سازمان نظام مهندسی در بحث خدمات فنی و مهندسی برای پروژه های طرح نهضت ملی مسکن در نظر گرفته، افزود: وزارت نیرو برای انشعابات فقط حق انشعاب می گیرد.

سهم تسهیلات و آورده متقاضی از هزینه ساخت

معاون وزیر راه و شهرسازی ۸۰ درصد هزینه ساخت مسکن دهک های اول تا سوم جامعه را محل تسهیلات بانکی خواند و گفت: طرح نهضت ملی مسکن سیال است، یعنی مبلغ و سود تسهیلات متفاوت و براساس دهک درآمدی افراد تنظیم شده است.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ هزار واحد پروژه در کشور به صورت مشارکتی درحال انجام است، گفت: اساسنامه صندوق ملی مسکن در هیأت دولت تصویب شده و منتظر اعلام نظر شورای نگهبان هستیم.

محمود زاده افزود: رئیس جمهور بر استفاده ویژه از شرکت های دانش بنیان و کیفیت ساختمان تاکید کرد.

معاون وزیر راه با اعلام اینکه این پروژه ها بین سه تا ۱۰ سال بیمه کیفیت هستند، گفت: اشخاصی که زمین دارند و نیاز به تسهیلات برای ساخت واحد مسکونی دارند می توانند به سامانه طرح های حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir مراجعه و ثبت نام کنند.

وی ادامه افزود: تاکنون ۱۴۷ هزار واحد ثبت نام و تسهیلات می گیرند، اما براساس قانون چنانچه اشخاصی به تعهدات خود عمل نکنند باید برای اجرای طرح های جدید تسهیلات دریافتی را بازگردانند.

محمود زاده با بیان اینکه از طریق فرم ج متقاضیان سه شرط استفاده از امکانات دولتی، سابقه مالکیت و تأهل حدود ۱۸ میلیون نفر بررسی شده است، افزود: تمام اطلاعات به کارتابل استان ها و شهر‌های جدید منتقل شده، و منتظر شرط چهارم یعنی سابقه پنج سال سکونت هستیم.

وی با بیان اینکه پنج میلیون و ۴۱۸ هزار نفر متقاضی طرح نهضت ملی مسکن نام نویسی کرده اند که تا امروز حدود ۶۵ درصد آنها شرایط اولیه را دارند گفت: امیدواریم که همکاران ما در استان ها بتوانند زودتر متقاضیان را تعیین تکلیف کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان افزود: ساخت واحد‌های مسکونی ۱۸ تا ۲۴ ماه زمان می برد و کسانی که پالایش می شوند به پروژه های درحال احداث معرفی می شوند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا