راه و شهرسازیمجله خبری

آمادگی احداث ۲۵۰ هزار واحد روستایی نهضت ملی مسکن با تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی

به گزارش ساختمان آنلاین:  مجید جودی معاون مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در خصوص اجرای طرح نهضت ملی مسکن توسط بنیاد در روستاهای کشور اعلام کرد: طبق برنامه باید سالانه ۲۰۰ هزار واحد  مسکونی در روستاها نوسازی شود که سال گذشته با افزایش وام از ۵۰ به ۱۰۰ میلیون در مهرماه بالغ بر ۱۴۰ هزار نفر به بانک معرفی شدند و ۷۵ هزار نفر عقد قرارداد و کار ساخت واحدهای مسکونی خود را با تسهیلات جدید آغاز کردند.

معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با یادآوری اینکه از دی‌ماه سال گذشته تاکنون اجرای طرح بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی روستایی متوقف مانده است، ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی از آبان ماه ۱۴۰۰ در جلسه شورای عالی مسکن مقرر شد تا تسهیلات مسکن روستایی به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یابد.

جودی یادآور شد: اجرای طرح بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی از سال ۱۳۸۴ و با ۵ میلیون تومان تسهیلات با بازپرداخت ۵ درصد شروع شد که این میزان تسهیلات در همان سال‌ها ۷۰ درصد قیمت تمام شده مسکن را پوشش می‌داد. در حالیکه با افزایش ۲۰۰ میلیون تومانی تسهیلات روستایی سهم وام در هزینه تمام شده واحدهای مسکونی روستایی حدود ۵۰ درصد است.

وی ادامه داد: از دی ماه کار اجرای طرح بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی روستایی در ۷۵ هزار واحد متوقف شده است و مردم به هیچ عنوان تمایلی به دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی نشان ندادند. بنیاد مسکن تعهد می‌کند تا افزایش تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی به واحدهایی که کار را آغاز کرده اند تعلق بگیرد.

معاون بنیاد مسکن با اشاره به اینکه بازپرداخت تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی ۵ درصد است توضیح داد: بهمن ماه ۱۴۰۰ بانک مرکزی تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی را ابلاغ کرد اما پرداخت آن را منوط به تضمین نامه سازمان برنامه و بودجه مبنی بر بازپرداخت ۱۳ درصد یارانه کرد که هنوز این تضیمن نامه از سوی سازمان برنامه و بودجه داده نشده است.

وی تصریح کرد: هم اکنون بالغ بر ۲۵۰ پرونده متقاضیان آماده است تا کار ساخت واحدها را شروع کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. با این وعده ها بجز عقب انداختن ساخت و سازهای اصولی و زیان به روستائیان کاری از پیش نخواهند برد چرا که اگر خود مردم ساخت در متراژ های کم را شروع کنند بی شک بهتر از این وعده های دروغین خواهد بود حدود ۴ماه از بهترین فصل ساخت و ساز را از مردم گرفته که مردم را دچار مشکلات بسیاری خواهد کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا