راه و شهرسازیمجله خبری

برنامه اجرای نهضت ملی مسکن در داخل تهران

به گزارش ساختمان آنلاین: کمبود زمین دولتی در داخل تهران محدودیتهایی را برای اجرای پروژه نهضت ملی مسکن در این کلانشهر ایجاد کرده است. بر این اساس وزارت راه و  شهرسازی در اولین مرحله از ثبت نام این طرح از متقاضیان ساکن در تهران دعوت کرد تا در شهرهای پرند، هشتگرد، ایوانکی، پاکدشت و رباط کریم ثبت نام کنند.

با این وجود در شهر تهران ۴۹۰۵ هکتار بافت فرسوده وجود دارد و آمار و ارقام، گسترش روزافزون این محدوده را نشان می‌دهد. بافت فرسوده تهران تا سال گذشته ۳۳۸۶ هکتار برآورد می‌شد که آذرماه سال گذشته ۱۵۱۹ هکتار بر اساس مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی به آن افزوده شد.

سالهاست دولت و شهرداری در پی نوسازی سالیانه ۱۰ درصد از بافت فرسوده هستند اما به دلایلی همچون نوسانات اقتصاد کلان، تورم نهاده‌های ساختمانی و پایین بودن توان ساکنان بافتهای ناکارآمد، این هدف آنطور که باید و شاید محقق نشده است.

اما قانون جهش تولید و تامین مسکن (نهضت ملی مسکن) با ارایه مشوق‌ها و تسهیلات مناسب، این فرصت را فراهم کرده تا دولت و  شهرداری ضمن نوسازی بافتهای فرسوده، ظرفیتی را برای اجرای طرح نهضت  ملی مسکن در داخل شهر تهران فراهم کنند.

در این خصوص به تازگی وزیر راه و شهرسازی از برنامه تشکیل کمیته‌ای مشترک بین این وزارتخانه و شهرداری تهران خبر داده و گفته است که برای برخی شهرستان‌ها مانند زاهدان و چابهار این موضوع آغاز شده است.

رستم قاسمی درباره استفاده از بافت‌های فرسوده برای ساخت مسکن گفت: بافت فرسوده یکی از معضلات جدی کشور است، براساس آمارها ۶۱ هزار هکتار از اراضی شهری کشور بافت فرسوده است و حدود ۱۲ میلیون نفر در این مناطق زندگی می‌کنند.

عضو کابینه دولت سیزدهم با بیان اینکه در قانون جهش تولید مسکن توجه بیشتری به بافت‌های فرسوده شده است، افزود: استفاده از این ظرفیت در دستورکار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد.

از جمله ظرفیت‌های قانون جهش تولید مسکن که می‌تواند در اختیار بافت‌های فرسوده قرار گیرد تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی به ازای هر واحد است. هم‌اکنون پیشنهاد پرداخت وام ۴۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان برای شهرهای جدید اطراف تهران داده شده و بر همین اساس تسهیلات مذکور می‌تواند به بافت‌های فرسوده تهران نیز تعلق بگیرد. در حال حاضر سقف تسهیلات نوسازی بافت فرسوده در تهران و کلانشهرها برای سازندگان حرفه‌ای که از فناوری‌های نوین استفاده می‌کنند ۳۰۰ میلیون تومان به ازای هر واحد است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا