بورس و بازارراه و شهرسازیمجله خبری

طرح نهضت ملی مسکن چگونه نقدینگی را کنترل کرده است؟

به گزارش ساختمان آنلاین:  بازار مسکن در سال های اخیر تحت تاثیر سیاست های اشتباه خصوصا در بازه زمانی سال 1392 تا سال 1400، دچار شرایط بسیار نابسامانی شده است، نابسامانی که به طور مستقیم بر شرایط اقتصادی کشور نیز اثرگذار بوده است.

بر اساس آمار بانک مرکزی، نقدینگی موجود در اقتصاد از ۵۲۵۰ هزار میلیارد تومان در تیرماه ۱۴۰۱ عبور کرد و رشد ۳۷ درصدی را ثبت کرد. هرچند تلاش بانک مرکزی برای کنترل رشد نقدینگی شایسته‌ تقدیر است و موفقیت هایی هم تاکنون داشته است اما این همه ماجرا نیست و باید برای کنترل نقدینگی موجود هم برنامه داشت و با هدایت آن به سمت تولید، از اثرات مخرب آن کاست.

در همین راستا به منظور درک درست از بزرگی عدد نقدینگی کشور کافی است، تاثیری که ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی می تواند بر یک بخش از اقتصاد بگذارد را در نظر گرفت؛ در این صورت نقدینگی موجود ظرفیتی معادل ۵۲ برابر یک ۱۰۰ هزار میلیارد تومان دارد و واضح است در صورتی که کنترل و هدایت نشود می تواند چه تاثیرات مخربی به جای بگذارد.

نقدینگی در کشور چگونه قابل مدیریت است

با توجه به حجم نقدینگی بالای کشور، هدایت نقدینگی به سمت تولید یکی از برنامه هایی است که دولت و بانک مرکزی باید به دنبال آن باشند و با تسهیل شرایط امکان آن را فراهم کنند. واضح است که هدایت نقدینگی موجود که در اختیار افراد مختلف است بسیار سخت تر از هدایت تسهیلات بانکی به بخش خاصی است؛ به همین دلیل این کار دشوار ظرافت بیشتری می طلبد.

هدایت نقدینگی به سمت ساخت مسکن به عنوان یک تجربه‌‌ موفق در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد. براساس آمار بانک مسکن از تسهیلات پرداختی به طرح های حمایتی دولت اعم از نهضت ملی و اقدام ملی، میزان واریزی مردم برای پیشبرد این طرح ها حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان بوده است که پیش از ۱۰ هزار میلیارد آن همچنان در حساب متقاضی در بانک مسکن است؛ در صورت عدم وجود چنین طرح هایی، این ۲۲ هزار میلیارد تومان هم احتمالا وارد بازارهای سفته بازی می شد و به تورم دامن می زد.

22 هزار میلیارد تومان از نقدینگی کشور جذب نهضت ملی مسکن شد

جذب این رقم در حالی است که هنوز طرح‌ ساخت یک میلیون مسکن به طور جدی آغاز نشده است و مبلغ ذکر شده تنها متعلق به ۱۳۸ هزار واحد است، به عبارت دیگر با ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال انتظار می رود، عددی بسیار فراتر از 22 هزار میلیارد تومان از طرف متقاضیان به عنوان آورده به این پروژه ها تزریق شود.

نکته قابل توجه اینکه، پرداختی بانک مسکن به طرح مسکن ملی در مدت انجام طرح های ساخت مسکن، حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان بوده است که نشان می دهد منابع ورودی به بانک مسکن در اثر این طرح از منابع مصرف شده کمتر است و موجب مثبت شدن تراز بانک مسکن شده‌ است.

براساس جزئیات ذکر شده با ساخت مسکن هم می توان بخشی از نقدینگی موجود را به سمت تولید هدایت کرد و هم لازم است بخشی از تسهیلات بانکی که پیش از این به انحراف می رفت صرف ساخت مسکن شود.

تولید و اشتغال نتیجه توجه به ساخت مسکن است

در همین راستا، علی نادری شاهی، کارشناس اقتصاد مسکن گفت:‌ براساس آماری که رئیس بانک مرکزی اعلام کرد، در چهار ماهه نخست سال ۱۴۰۱، میزان ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده‌ است که ۴۲ درصد بیش از میزان تسهیلات پرداخت شده در سال گذشته معادل ۷۰۱ هزار میلیارد تومان بوده است.‌

این کارشناس اقتصادی ادامه داد:‌ اگر براساس قانون جهش تولید مسکن ۲۰ درصد از این تسهیلات به ساخت مسکن اختصاص یابد، با توجه به پیشران بودن بخش مسکن، هم اشتغال ایجاد می شود و هم رشد اقتصادی به وجود می آید و هم با پیشرفت پروژه های نهضت ملی، متقاضیان با انگیزه بیشتری آورده خود را پرداخت می کنند.‌

در صورت تحقق موارد فوق هم وعده‌‌ ساخت یک میلیون مسکن توسط دولت تحقق خواهد یافت و هم با جذب نقدینگی موجود و هدایت بخشی از تسهیلات به تولید، تورم کنترل خواهد شد و رشد اقتصادی به وقوع خواهد پیوست.

به معنای دیگر دست فرمان دولت سیزدهم در صورت تحقق اهداف می تواند زمینه زدن یک تیر و دو نشان را فراهم کرده و همزمان با کاهش فشار تقاضای مسکن به وسیله پاسخ با عرضه مناسب زمینه جذب نقدینگی در فرآیند تولید کشور را نیز فراهم کند، امری که در دولت قبل اصلا مورد توجه قرار نگرفت و نه تنها موجب رشد نقدینگی در کشور شد بلکه‌ ساخت مسکن در کشور را هم تحت تأثیر منفی قرار داد‌ و مسکن نسازی اولویت دولت قبل شد و نتیجه آن کمبود فعلی مسکن در کشور است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا