راه و شهرسازیمجله خبری

فرمول تامین مالی موفق نهضت ملی مسکن معرفی شد

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، وجود دو مساله عمده پیش روی طرح ساخت سالانه یک میلیون مسکن با پشتیبانی دولت، سبب کندی پیشرفت این پروژه شده و سیاستگذار بخش مسکن درصدد مساله یابی و ارائه راهکار عملی برای برون رفت طرح مذکور از این وضعیت برآمده است.

کارشناسان با شناسایی موانع اصلی پیش روی اجرای این طرح، دو کلید برای عبور از مشکلات فعلی را معرفی کرده اند که یکی ناظر بر حل مساله استطاعت پیش خریداران بوده و دیگری مانع مشارکت سازنده ها در این پروژه را برطرف خواهد کرد.

با وجود تغییر سکان دار وزارت راه و شهرسازی، برنامه ساخت یک میلیون مسکن همچنان به عنوان اولویت قطعی دولت دنبال می شود. با این حال پیشرفت لاک پشتی این ابرپروژه ملی موجب شده وزیر جدید درصدد تشکیل یک هیات اندیشه ورز جوان و خلاق برای مساله یابی و پیشنهاد راه حل های عملی در بخش مسکن برآید.

با چینش پازل گفته های مهرداد بذرپاش در مجلس طی جلسه دفاع از برنامه های خود به عنوان گزینه تصدی وزارت راه و شهرسازی کنار هم از یک سو و همچنین خوانش متن چند صفحه ای او برای سیاستگذاری در بخش مسکن از سوی دیگر، می توان اینطور تحلیل کرد که وزیر جدید مشروط به همکاری وزارتخانه های مختلف با طرح مسکن سازی دولتی، بر خلاف برخی گمانه زنی ها مشکلی با این طرح ندارد و حتی به اثرگذاری این برنامه هم معتقد است و‌‌ قصد دارد آن را جلو ببرد.

مرور بخشی از متن‌‌ برنامه‌‌ وزیر جدید راه و شهرسازی به درک بهتر موضع او پیرامون طرح مسکن میلیونی‌‌ کمک می کند. در این برنامه آمده است: طرح نهضت ملی مسکن‌‌ مردمی در راستای اجرای قانون جهش تولید مسکن مهمترین وعده دولت مردمی سیزدهم به شمار‌‌ می رود. تحقق این وعده در موعد مقرر می تواند در بازسازی اعتماد اجتماعی که طی سال های اخیر با وعده های محقق نشده مسوولان آسیب دیده است تاثیر زیادی داشته باشد. به همین میزان عدم توفیق در این وعده صدمه بزرگی به اعتماد مردم و مسوولان وارد می سازد. لذا لازم است موضوع نهضت ملی مسکن مردمی به عنوان یک اولویت ملی در صدر برنامه های کلیه دستگاه های اجرایی ذی ربط قرار گیرد.

این اظهارات به روشنی نشان می دهد وزیر جدید مشروط به اینکه همه دستگاه های اجرایی پای کار اجرای مسکن ملی بیایند، بنا دارد اهتمام خود و امکانات وزارتخانه متبوعش را بر اجرای مسکن سازی میلیونی بگذارد و از نگاه او این طرح می تواند سکوی نجات بخش مسکن باشد.

با این حال بررسی کارشناسی طرح ساخت سالانه یک میلیون مسکن با پشتیبانی دولت برای خانه دار شدن گروه های هدف از اقشار کم درآمد نشان از دو مشکل بنیادی در این طرح دارد که اگر برطرف نشود، پیگیری ها نتیجه بخش نخواهد بود. این دو مساله بنیادی سبب شده طرح یک میلیون مسکن در حدود یک سال و نیم سپری شده از آغاز اجرای آن توسط دولت، به نتیجه مطلوب نرسد.

در این طرح به دلیل نامعادله قیمت دولتی ساخت مسکن‌‌ و هزینه واقعی تولید و عدم استطاعت پیش خریداران‌‌ در تامین آورده نقدی، در حال حاضر هیچ یک از دو ضلع اصلی اجرای طرح شامل سازندگان و خریداران قادر به حرکت رو به جلو نیستند. به همین خاطر از یک میلیون برنامه مصوب سال اول، تاکنون ساخت حدود ۳۰۰ هزار واحد مسکونی آغاز شده است‌‌ و حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر از مشمولان واگذاری خانه دولتی، بخش اول آورده نقدی را پرداخت کرده اند.

این در حالی است که طرح عملا وارد سال دوم خود شده است و باید یک میلیون دوم شروع شود. بنابراین حتی اگر همه دستگاه های مرتبط با خانه سازی آنگونه که مطلوب وزیر راه و شهرسازی است، پای کار باشند و مثلا بانک های عامل همه اعتبارات مربوط به وام ساخت ۳۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومانی را تامین کرده باشند، اکنون روی زمین های ۹۹ ساله سازندگانی وجود ندارند که همه یک میلیون واحد سال اول برنامه را کلنگ‌‌ زده باشند و در عین حال یک میلیون‌‌ متقاضی موثر‌‌ نیز تاکنون اعلام‌‌ حضور نکرده است.

تقاضای موثر به معنای آن است که یک میلیون نفر از کسانی که واجد شرایط طرح مذکور هستند، با واریز ۱۰۰ میلیون تومان به عنوان نخستین مرحله پرداخت آورده نقدی، استطاعت خود را برای همراه شدن با پروژه مسکن دولتی در طول دوره ساخت، اعلام کرده باشند. اما اکنون میانگین پرداخت اولیه جمعیت محدود متقاضیان چیزی حدود ۴۰ میلیون تومان برآورد می شود که از ناتوانی مالی متقاضیان مسکن حکایت دارد.

ضلع دیگر این ابرپروژه یعنی سازنده ها نیز با قیمت مصوب دولت در قراردادهای ساخت مشکل جدی دارند. از نظر دولت، هزینه ساخت واحدهای نهضت مسکن در قراردادهای امسال مترمربعی هفت تا ۱۰ میلیون تومان است؛ اما هزینه هایی که سازنده ها بر اساس خرید مصالح ساختمانی، دستمزدها و متغیرهای دیگر صرف ساخت و‌ ساز می کنند، از حول و حوش مترمربعی ۱۰ میلیون تومان آغاز می شود.

با وجود این دو چالش بزرگ پیش روی وزیر راه و شهرسازی برای هدایت پروژه مسکن یک میلیونی، پیشرفت این پروژه در گروی ارائه راهکار موثر برای عبور از موانع دوگانه اصلی است که به تفصیل به آنها اشاره شد.

بررسی های انجام شده نشان می دهد با در نظر گرفتن واقعیت های موجود بخش مسکن دو کلید برای باز کردن قفل طرح مسکن میلیونی وجود دارد که اگر سیاستگذار از آن استفاده کند، امکان تحقق بخش قابل توجهی از اهدافی که در طرح مذکور تعریف شده است، وجود دارد. نسخه ای که برای عبور از بحران پروژه نهضت ملی مسکن پیشنهاد می شود در دو وجه تعریف شده که هر یک کارکردی متفاوت دارد. آن طور که پیش تر اشاره شد هم خریداران و هم سازندگان به عنوان دو ضلع اصلی این ابرپروژه با مشکل مواجه هستند و تاکنون نتوانسته اند نقش خود را مطابق انتظار دولت برای پیشبرد این طرح ایفا کنند.

پیشنهاد پرداخت تسهیلات ۷۰۰ میلیونی به طرح نهضت ملی مسکن

برای حل مشکل متقاضیان مسکن یا به اصطلاح پیش خریداران با در نظر گرفتن واقعیت پس انداز تقریبا صفر خانواده های کم درآمد و فاقد مسکن و تورم عمومی بالا و اثر آن بر هزینه های ضروری خانوارها از جمله تامین اقلام خوراکی و اجاره بها (که تحت هیچ شرایطی قابل حذف از سبد هزینه های خانوار نیستند)‌ دولت باید ترمیم قدرت خرید متقاضیان مسکن در طرح نهضت ملی را در اولویت قرار دهد.

در حال حاضر استطاعت وام زوجین مسکن در تهران که سقف آن با احتساب جعاله ۴۸۰ میلیون تومان است، پس از کسر هزینه خرید اوراق حق تقدم (حدود ۱۰۰ میلیون تومان) هشت مترمربع است. به این ترتیب وام مسکنی که در بازار طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد، مدت هاست کارکرد خود را از دست داده و جریان طبیعی بازار خرید و فروش مصرفی مسکن مختل شده است.

در این شرایط میانگین وام پیش بینی شده برای نهضت ملی مسکن نیز ۴۰۰ میلیون تومان تعریف شده که عملا حتی با اضافه شدن آورده نقدی متقاضیان، کفایت ساخت یک واحد مسکونی میان متراژ را نمی دهد. تحقیق از انبوه سازان دخیل در پروژه های مسکن سازی دولتی حکایت از آن دارد که اگر این وام به ۷۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند و آورده متقاضیان نیز تمام و کمال محقق شود، راه مسدود پیشرفت مسکن سازی میلیونی باز می شود.

اما مساله ثانویه ای که پس از افزایش سقف وام رخ می دهد، نبود استطاعت پرداخت اقساط وام با سقف افزایش یافته توسط جامعه هدف طرح مسکن سازی میلیونی است. عده زیادی از حدود نیم میلیون نفری که تاکنون نسبت به پرداخت بخشی از آورده اولیه خود اقدام کرده اند، این رقم را از طریق دریافت وام تامین کرده اند و اقساط آن را ماهانه می پردازند و در صورتی که وام‌مسکن میلیونی به ۷۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند، استطاعت بازپرداخت آن را نخواهند داشت.

در اینجا پیش بینی منابع مکمل از سوی دولت برای پرداخت یارانه سود موضوعیت پیدا می کند. دولت می تواند با تامین یارانه سود و افزایش مدت بازپرداخت اقساط وام مذکور، شرایط را برای فاقدان مسکن برای مشارکت در این طرح فراهم و از این ابزار به عنوان موتور محرک پروژه مسکن ملی که اثر آن به فوریت محسوس خواهد شد، استفاده کند.

در صورتی که سقف وام به ۷۰۰ میلیون تومان و مدت بازپرداخت بر اساس تجربه جهانی وام دهی به بخش مسکن به ۲۰ سال افزایش پیدا کند و این وام با حداقل سود ممکن تک نرخی (معادل میانگین نرخ سود حمایتی وام مسکن مهر یعنی هفت درصد) شود، اقساط آن برای متقاضیان مسکن به چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان کاهش پیدا خواهد کرد و به طور کامل با استطاعت پرداخت فاقدان‌مسکن منطبق خواهد شد.

در حال حاضر میانگین حداقلی اجاره بهای ماهانه پرداختی توسط هر سرپرست خانوار ایرانی در کل کشور بین چهار تا پنج میلیون تومان است و به این ترتیب پرداخت اقساطی در همین حدود با استطاعت متقاضیان مسکن همخوان است و به این ترتیب زمینه استقبال ازمسکن سازی میلیونی با مشارکت هر چه بیشتر فاقدان‌مسکن فراهم خواهد شد.

افزایش سرمایه بانک مسکن، راه یا بیراهه؟

دولت به تازگی نسبت به افزایش ۱۰ هزار میلیارد تومانی سرمایه بانک عامل بخش مسکن برای تقویت قدرت وام دهی این بانک به متقاضیان مسکن ملی اقدام کرده است. سرمایه این بانک تا پیش از اعمال افزایش مذکور ۳۱ هزار میلیارد تومان بوده که اکنون به ۴۱ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا خواهد کرد. اما آیا این افزایش سرمایه راهی برای تقویت وام دهی به متقاضیان مسکن میلیونی خواهد بود یا اینکه نتیجه لازم را نخواهد داشت و یک بیراهه است؟

کارشناسان بانکی عنوان می کنند در صورتی که افزایش وام بانکی به صورت نقدی اعمال شود، قدرت وام دهی هشت برابر خواهد شد که اگرچه برای ساخت یک میلیون مسکن در سال کفایت نمی کند، اما می تواند بهبود محسوس تامین مالی نهضت ملی مسکن را به دنبال داشته باشد.

اما بر اساس اخبار اعلامی از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی، این افزایش سرمایه از محل منابع حاصل از فروش سهام شرکت های دولتی خواهد بود و نقدی نیست. به این ترتیب افزایش سرمایه به شکل مذکور در کوتاه مدت نتیجه ای به نفع برون رفت مسکن یک میلیونی از مشکلاتی که با آن دست به گریبان است، نخواهد داشت.

کلید دوم نجات طرح ساخت مسکن میلیونی

اگرچه افزایش وام نهضت ملی مسکن علاوه بر حل مشکل اصلی پیش خریداران در این پروژه، بخشی از مساله سازنده ها را نیز از نظر تطبیق بیشتر منابع مالی تامین شده با هزینه های ساخت حل می کند، اما تورم شتابان ساخت مساله دیگری است که سازنده ها با آن روبه‌رو هستند و مادامی که این موضوع حل نشود، مشارکت در ساخت پروژه های ملی از ناحیه ساختمانی ها افزایش پیدا نخواهد کرد.

به این ترتیب سیاستگذار باید کلید دومی را هم برای باز کردن قفل ابرپروژه مسکن دولتی به کار بگیرد و آن مهار انتظارات تورمی است؛ کمااینکه در بازار طبیعی مسکن نیز به دلیل اینکه ساخت و‌ ساز رکود عمیق حداقل شش ساله را تجربه می کند و تیراژ ساخت مسکن در این مدت به نصف شرایط طبیعی بازار سرمایه گذاری ساختمانی سقوط کرده است، شرایط برای پاسخگویی به نیاز مسکن متقاضیان خرید مسکن در استطاعت فراهم نیست.

افزایش هزینه های ساخت و تورم مسکن به دنبال آن تحت تاثیر این پارامتر و موضوعات دیگری مثل تورم عمومی و انتظارات تورمی حاکم در بازار‌های مختلف سبب شده سازنده ها از فعالیت در بازار سرمایه گذاری ساختمانی دلسرد شوند؛ چراکه با توجه به فاصله زیاد قدرت خرید و قیمت مسکن، امید ندارند بتوانند پس از تکمیل واحدهای مسکونی، آنها را به سادگی در بازار بفروشند.

همین مساله به شکلی دیگر درباره سازنده هایی که قابلیت فعالیت در پروژه مسکن سازی میلیونی را دارند، صدق می کند؛ به این ترتیب که آنها نمی دانند پس از ورود به پروژه چگونه باید از عهده اجرای آن با قیمت ثابت در شرایط تورمی بر بیایند.

به این ترتیب انتظارات تورمی را می توان موتور پرقدرتی که عامل انواع ویرانی ها در بخش مسکن بوده است، معرفی کرد و با این وصف کلید دوم حل مشکل نهضت ملی مسکن، مهار انتظارات تورمی خواهد بود.

بدبینی نسبت به آینده قیمت ها، بیش از چهار سال است که بازار مسکن را به پناهگاه دارایی ها تبدیل کرده و باعث وضع موجود شده است. بنابراین سیاستگذار برای هدایت بازار مسکن به مسیر درست، رونق ساخت و افزایش مشارکت سازنده ها در اجرای پروژه های نهضت ملی مسکن، چاره ای به جز خاموش کردن موتور تورم ساز ندارد. البته این کلید در دست یک وزارتخانه نیست، بلکه مجموعه دولت و شرایط موثر بر تصمیمات دولت است که می تواند موتور انتظارات را خاموش و تورم را در بازارهای مختلف مهار کند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا