مجله خبریراه و شهرسازی

نهضت ملی مسکن به بخش تعاون و مشارکت های مردمی واگذار شود

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی تهران گفت: بخش تعاون این ظرفیت را دارد تا در قالب مشارکت مردمی نهضت ملی مسکن را اجرایی کند.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایرنا ، «خشایار باقرپور» در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان اظهار داشت: تعاونی ها با استفاده از ظرفیت های خود مردم با جذب سرمایه های خرید، پیش خرید مصالح و تجهیزات و ایجاد ارزش افزوده ساختمانی، در تعامل با یکدیگر طرح نهضت ملی مسکن را عملیاتی کنند.

وی افزود: دولت باید با سیاستگذاری، نظارت عالی و سیاست های تشویقی و حمایتی، محرکی برای بخش تعاون باشد.

این مقام صنفی با اشاره به ورود فناوری های جدید به صنعت ساختمان، گفت: تولیدات شرکت های دانش بنیان در صنعت ساختمان چرخه تولید را به حرکت در آورده و منجر به تحریک بازار مسکن تحرک می شود.

وی ادامه داد: فعالان و سازندگان ساختمان وقتی محصولات جدید را می بینند، برای استفاده از دانش های جدید تحریک شده و با استفاده از این فناوری های دانش بنیان، چرخه تولید به سرعت پیش می رود.

باقرپور اضافه کرد: وقتی تولید در بازار ارتقا یابد، شاهد رونق ساخت و سازها می شویم که با افزایش سرعت در مسکن، ابزار برای کنترل قیمت خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه در صنعت ساختمان باید شوک ایجاد شود، گفت: بازار عرضه در مسکن تحریک شده و تعادل در عرضه و تقاضا ایجاد می شود.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عمرانی تهران با بیان اینکه در گذشته به بخش تعاون در حوزه مسکن کم توجهی شده است، یادآور شد: طبق سند توسعه تعاون مصوب سال ۱۳۹۲ قرار بود ۵٠ درصد ساخت مسکن توسط تعاونی ها انجام شود و باید به اسناد بالادستی توجه می شد، این در حالی است که بخشی از مسکن از طرح مسکن مهر همچنان باقی مانده است.

وی بیان داشت: در دولت سیزدهم نیز برای نهضت ملی مسکن بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تفاهمنامه ای امضا شده است تا ۴۰۰ هزار واحد مسکونی توسط تعاونی ها ساخته شود که اکنون مرحله اجرایی ساخت شروع شده است.

باقرپور عنوان کرد: برای اجرایی شدن نهضت ملی مسکن همه بخش ها باید فعال شوند، این در حالیست که بانک ها زیر ۳۰ درصد تسهیلات پرداخت کرده اند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا