مجله خبریبورس و بازار

سود وام نهضت ملی مسکن کاهش می‌یابد؟

درحالی وزیر راه و شهرسازی از پیگیری کاهش دوباره سود وام نهضت ملی مسکن خبر داده که مشخص نیست این برنامه قرار است دقیقا از چه مسیری به متقاضیان طرح مذکور کمک کند.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از تسنیم، نیمه خردادماه امسال رئیس وقت بنیاد مسکن از کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی نهضت ملی مسکن از 23 درصد به 18 درصد با دستور رئیس‌جمهوری و با استفاده از ورود منابع صندوق ملی مسکن به اعتبارات بانک‌ها خبر داده و گفته بود:  با دستور رئیس جمهور، شورای پول و اعتبار مصوب کرد سقف تسهیلات نهضت ملی مسکن در تمام کشور به 550 میلیون تومان افزایش یابد.

در ادامه وزیر راه و شهرسازی نیز نیمه تیرماه امسال از کاهش 5 درصدی سود تسهیلات نهضت ملی مسکن با مصوبه شورای پول و اعتبار خبر داد.

دوره بازپرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن بدون احتساب دوره مشارکت 20 ساله است. در روش بازپرداخت پلکانی اقساط متقاضیان پروژه‌های طرح مذکور در دوره اول (سال اول) ماهانه حدود 7 میلیون و 357 هزار تومان باید پرداخت کنند.

این اقساط در سال پنجم به 8 میلیون و 281 هزار تومان و در سال دهم به 9 میلیون و 600 هزار تومان افزایش می‌یابد. در سال پانزدهم بازپرداخت وام، اقساط ماهانه 11 میلیون و 129 هزار تومان خواهد بود. در نهایت در سال بیستم اقساط ماهانه وام نهضت ملی مسکن 12 میلیون و 901 هزار تومان است.

بنابراین متقاضیان در یک دوره 20 ساله برای وام 550 میلیون تومانی 2 میلیارد و 372 میلیون و 455 هزار تومان پرداخت خواهند کرد از این رقم حدود یک میلیارد و 822 میلیون تومان سود تسهیلات است.

در روش تقسیط ساده نیز مبلغ اقساط ماهانه در دوره 20 ساله 8 میلیون و 488 هزار تومان است. کل بازپرداخت وام در روش ساده حدود 2 میلیارد و 37 میلیون تومان و کل سود وام 550 میلیون تومانی یک میلیارد و 487 میلیون تومان خواهد بود.

از سوی دیگر اوایل ماه جاری مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی گفته بود:‌ دولت تلاش کرده با تامین زمین و سیاست‌گذاری در پرداخت تسهیلات، شرایط را برای خانه دار کردن مردم تسهیل کند. همچنین در تلاشیم تا نرخ سود بازپرداخت تسهیلات مسکن (نهضت ملی مسکن) را که از 23 به 18 درصد رسانده‌ایم باز هم کاهش دهیم.

جزئیات مربوط به چگونگی کاهش سود وام مشخص نیست؛ این‌که آیا قرار است تسهیلات نهضت ملی مسکن به‌طور مستقیم کاهش یابد یا قرار است اتفاق دیگری هم‌راستا با توانمندسازی متقاضیان طرح مذکور صورت گیرد.

با فرض این‌که قرار است سود وام مذکور 5 درصد کاهش یابد که البته باید هفت‌خوان بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار را طی کند، میزان اقساط و سود تسهیلات به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.

در روش ساده مبلغ سود به حدود 996 میلیون تومان کاهش می‌یابد. مبلغ اقساط نیز از حدود 8.5 میلیون تومان به حدود 6.4 میلیون تومان کاهش خواهد یافت.

در روش پلکانی نیز کل سود وام 550 میلیون تومانی حدود 720 میلیون تومان است. اقساط ماهانه در این روش پرداختی از 8.2 میلیون تومان در سال اول شروع و در سال بیستم به حدود 2.3 میلیون تومان کاهش می‌یابد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا