مجله خبریراه و شهرسازی

عملکرد ۱۳ برابری در نوسازی خانه‌ها نسبت به گذشته

بازوی اجرایی دولت سیزدهم در نوسازی بافت‌های ناکارآمد شهری تا کنون حدود ۱۳۸ هزار واحد را به مرحله‌ی ساخت رسانده و هدف‌گذاری آن است که این رقم به ۲۰۰ هزار واحد برسد؛ آمار و ارقام از افزایش بیش از ۱۳ برابری عملکرد در این زمینه نسبت به گذشته حکایت دارد.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از ایسنا، دولت تسهیلات و امتیازات ویژه‌ای را برای مالکان، توسعه‌گران و سازندگان در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد قائل شده که از جمله آن می‌توان به بسته تشویقی ۱۹ بندی، پرداخت تسهیلات مطابق طرح نهضت ملی مسکن و موارد تشویقی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ اشاره کرد.

با توجه به ۱۶۷ هزار هکتار بافت ناکارآمد به عنوان محدوده‌های پرخطر با حدود ۲۰ میلیون نفر جمعیت که تقریبا یک پنجم جمعیت کشور را در خود جای داده، نوسازی این مناطق از ضرورت‌های مهم کشور محسوب می‌شود.

شرکت بازآفرینی شهری ایران بر اساس ظرفیت‌هایی که دولت ایجاد کرده تا کنون ۱۳۷ هزار و ۸۰۰ واحد را به مرحله‌ی ساخت رسانده و برنامه آن است که این تعداد در سال جاری به ۲۰۰ هزار واحد برسد.

برای نوسازی بافت‌های ناکارآمد ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار متشکل از ۱۳ وزارتخانه و ۱۷ دستگاه ایجاد شده که متناظرهایی در سطح استانی و شهرستانی متشکل از مقامات محلی دارند. ستادهای بازآفرینی و شورای مسکن استان‌ها در دولت سیزدهم موضوع بازآفرینی را با جدیت پی‌گیری می‌کنند. شهرداران نیز در این برنامه کمک دولت هستند.

تا پیش از دولت سیزدهم طبق قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مصوب تیرماه ۱۳۸۷ هدف آن بود که سالیانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی نوسازی شود؛ در حالی که عملا سالی ۱۰ هزار واحد نوسازی شد. رقم ۱۳۷ هزار واحدی که دولت سیزدهم تا کنون به مرحله‌ی اجرا رسانده عملکرد بیش از ۱۳ برابری در مقایسه با گذشته را نشان می‌دهد.

در حال حاضر ظرفیت‌هایی برای محرومیت‌زدایی از چهره‌ی شهرها ایجاد شده که از جمله آن می‌توان به بند «ب» تبصره ۱۱ اشاره کرد. مطابق این بند برای ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی واقع در محدوده و خارج از محدوده شهرها و تامین زیرساخت‌های لازم در این مناطق اعم  از مسجد، مدرسه، پاسگاه و کلانتری، روشنایی معابر، ایستگاه‌های رادیویی و تلویزیونی، زیرساخت‌های بهداشتی، زیرساخت تامین آب و برق و سایر تاسیسات شهری مورد نیاز، شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان‌ها مکلفند از محل عوارض ماده (۳۹) قانون مالیات بر ارزش افزوده، سهم این مناطق را بر اساس جمعیت ساکن، تعیین و صرف محرومیت‌زدایی و بهسازی همان مناطق کنند.

هم‌چنین از آبان ماه سال ۱۴۰۱ بسته تشویقی شهرسازانه توسط دولت  ابلاغ شد که اعطای یک یا دو طبقه تشویقی، تسهیل در تامین پارکینگ، تسهیل شرایط توده و نما و ایجاد کاربری انتفاعی در طبقه همکف به منظور حمایت از کسب و کارهای خانگی با تامین شرایطی از جمله این مشوق‌ها است و بر اساس آمار صدور پروانه، جذابیت سرمایه‌گذاری در بافت‌ها را بالا برده است.

در ماه‌های اخیر تحت تاثیر نوسانات قیمت مسکن در نقاط برخوردار شهرها از یک طرف و تصویب بسته تشویقی شهرسازانه از سوی دیگر، تمایل برای سرمایه‌گذاری در بافتهای فرسوده افزایش یافته است.

به گفته محمد آیینی ـ مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران، طی سه ماه نخست امسال در مقایسه  با مدت مشابه سال قبل در ۵۵ شهر کشور صدور پروانه در بافت‌های فرسوده رشد ۸۸ درصد داشته است. در پنج استان  شامل  تهران، خراسان رضوی، مازندران، همدان و خراسان شمالی نیز آمار از افزایش ۱۰۵ درصدی صدور پروانه در بافت‌های فرسوده حکایت دارد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا