مجله خبریبورس و بازارراه و شهرسازی

شرط استفاده از مشوق‌های نوسازی مسکن چیست؟

در حالی که بسته تشویقی نوسازی مسکن در بافت های فرسوده سال گذشته مصوب شد اما استفاده از این مشوق ها برای سازنده ها و مالکان واجد شرایط همچنان یک شرط دارد.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، بر اساس خبری که روز گذشته به نقل از معاون وزیر راه و شهرسازی در پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی منتشر شد، شهرداری ها مسوول فراهم کردن مقدمات لازم برای اجرای ضوابط جدید مشوق های نوسازی مسکن در بافت های فرسوده هستند. معنای این موضوع آن است که تا زمانی که شهرداری ها این مقدمات را فراهم نکنند امکان استفاده از این مشوق ها برای واجدان شرایط، در هاله ای از ابهام قرار دارد و عملا ممکن نیست.

مسوولان نوسازی مسکن در وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده اند: انتظار می رود تا شهرداری ها هرچه زودتر مقدمات اجرای بسته تشویقی را برای بهره مند شدن مردم از حق قانونی خود برای نوسازی بافت فرسوده فراهم کنند و در این کار سرعت لازم را به خرج دهند. چرا که تنها شرطی که برای اجرای بسته وجود دارد این است که شهرداری ها محلات مشمول را مشخص کنند که عمده محلات بافت فرسوده مشمول این بسته هستند. طبق برنامه ریزی، این امیدواری وجود دارد که حداکثر تا پایان خردادماه محلات مشمول بسته ۱۹‌بندی تشویقی توسط شهرداری ها احصا و در کمیسیون ماده ۵ استان مصوب شود.

در این راستا، گفته می شود که بسته تشویقی نوسازی بافت فرسوده در محدوده های مصوب ۳۱ شهر از جمله کلانشهرهای تهران، کرج و تبریز اجرایی شده است اما هنوز شهرداری های سایر شهرها این بسته را در ضوابط ساخت و ساز شهر خود اعمال نکرده اند. این در حالی است که بیش از ۶ ماه از تصویب این بسته مشوق نوسازی مسکن در دولت سپری شده است.

بر اساس تاکید مسوولان نوسازی مسکن در دولت، این بسته زمانی می تواند موثر باشد که شهرداری ها به عنوان دستگاه‌‌‌ اصلی اجرای این بسته نسبت به اجرای این بسته و صدور پروانه ساختمانی بر اساس ضوابط مصوب آن اقدام کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا