بورس و بازارمجله خبری

وام اجاره با کدام قراردادها؟

به گزارش ساختمان آنلاین:  این وام علاوه بر شرایطی که برای قرارگیری متقاضیان آن در فهرست واجدان شرایط دارد، یک پیش‌‌شرط مهم و لازم نیز دارد که مستاجران متقاضی دریافت آن باید قبل از اقدام برای ثبت‌نام نسبت به آن اطلاع داشته باشند. این پیش‌‌شرط مهم، برخورداری متقاضیان از قرارداد اجاره جدید یا اجاره‌‌نامه‌‌هایی است که این وام مشمول آنها می‌شود. بر اساس ضوابط تعیین شده از سوی وزارت راه وشهرسازی، این وام تنها به آن دسته از متقاضیان واجد شرایطی تعلق می‌گیرد که اجاره‌‌نامه دارای کد رهگیری مربوط به تاریخ اول فروردین ۱۴۰۱ به بعد داشته باشند. در واقع به اجاره‌‌نامه‌‌های سنتی، فاقد کد رهگیری و اجاره‌‌نامه‌‌هایی که تاریخ آنها مربوط به سال قبل است این وام تعلق نمی‌گیرد. همچنین افرادی که هنوز واحد مورد نظر را اجاره نکرده‌‌اند و اجاره‌‌نامه ندارند مشمول دریافت وام ودیعه نمی‌‌شوند.

پیش‌‌شرط مهم برای دریافت این وام در واقع همین برخورداری از اجاره‌‌نامه جدید مربوط به سال‌جاری است که دارای کدرهگیری بوده ودر سامانه رهگیری مسکن به ثبت رسیده باشد. این پیش‌‌شرط مهم در واقع یک اصل درست و قانونی در پرداخت تسهیلات بانکی است. در واقع مطابق قوانین بانکی وام‌‌های مسکن و تسهیلات خرید سایر کالاها زمانی به متقاضی پرداخت می‌شود که فرد قرارداد اجاره یا خرید داشته باشد. به این ترتیب، حتی در صورت واجد شرایط بودن، متقاضیان دریافت وام اجاره در صورتی که هنوز قرارداد جدید مربوط به سال‌جاری را منعقد نکرده و اجاره‌‌نامه جدید برخوردار از کد رهگیری ندارند، در فهرست وام‌‌گیرنده‌‌ها قرار نخواهند گرفت.  به این ترتیب علاوه بر سایر شرایطی که برای دریافت این وام از سوی متقاضیان تعیین شده است، این پیش‌‌شرط نیز باید مورد توجه قرار داشته باشد. در روزهای اخیر و همزمان با آغاز فرآیند ثبت‌نام برای وام ودیعه مسکن سال ۱۴۰۱، برخی از مستاجرانی که هنوز موعد تمدید قرارداد آنها فرا نرسیده است یا هنوز واحدی را اجاره نکرده‌‌اند اقدام به ثبت‌نام در این سامانه کرده و در مراحل پایانی با یک هشدار از سوی سامانه مواجه شده‌‌اند.

این هشدار مربوط به همین پیش‌‌شرط یعنی الزام به داشتن قرارداد اجاره مربوط به سال‌جاری است که در سامانه رهگیری مسکن به ثبت رسیده و کد رهگیری هم برای آن صادر شده باشد.  به این ترتیب متقاضیان دریافت این تسهیلات باید در نظر داشته باشند که بدون این اجاره‌‌نامه نمی‌توانند وام ودیعه دریافت کنند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» از روز ۱۲ خرداد ماه سال‌جاری ثبت‌نام برای دریافت وام ودیعه مسکن مربوط به سال ۱۴۰۱ آغاز شده است. متقاضیان دریافت این وام می‌توانند در صورت واجد شرایط بودن با مراجعه به سامانه نهضت ملی مسکن درخواست خود برای دریافت این وام را به ثبت برساند.  این افراد باید ابتدا قرارداد جدید اجاره را منعقد کرده باشند ، سپس برای دریافت این وام اقدام کنند. سقف این وام در شهر تهران ۱۰۰‌میلیون تومان، در مراکز استان‌‌ها و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰‌هزار نفر ۷۰‌میلیون تومان و در سایر شهرها ۴۰‌میلیون تومان است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا