مجله خبریبورس و بازار

مبلغ وام ودیعه مسکن باید افزایش یابد

دبیر اتحادیه مشاوران املاک تهران درباره بسته حمایتی دولت و وزارت راه و شهرسازی برای مستاجران و الزاماتی که در این بسته باید در نظر گرفته شود از جمله سقف وام ودیعه مسکن اظهار داشت: تاکنون هیچ جزییاتی از بسته حمایتی دولت از مستاجران برای تابستان امسال اعلام نشده اما واقعیت این است که بسته های سال های گذشته جوابگوی نیازهای مستاجران نبود و نتواست کمکی به رفع مشکل مستاجران کند.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از تیتر یک اقتصاد، سعید لطفی ادامه داد: دخالت دولت در قالب بسته حمایتی مستاجران نه تنها کمکی به مستاجران نکرد بلکه بازار را ملتهب تر هم کرد به طوریکه با تعیین سقف ۲۵ درصدی افزایش اجار‌ه بها خود عامل گرانی در بازار اجاره مسکن شد و در واقع این امکان را به مالکان داد تا ۲۵ درصد اجاره را گران کنند در حالی که برخی از موجران و مالکان قصد افزایش اجاره تا این سقف را نداشتند.

دبیر اتحادیه مشاوران املاک تهران تاکید کرد: از سوی دیگر همین میزان سقف افزایش ۲۵ درصدی هم رعایت نشد و دولت ضمانت اجرایی آن را نداشت و در بازار نظارتی نشد به طوریکه در برخی از مناطق شاهد افزایش ۱۵۰ درصدی اجاره هم بودیم اما مستاجر نتواست این ممنوعیت را دولت اعمال کرده بود را در مرجعی پیگیری و دنبال کند و اساسا مالکی که قصد افزایش اجاره بها را داشت به این ممنوعیت افزایش بیشتر از ۲۵ درصد توجهی نداشت.

وام ۱۰۰ میلیونی جوابگو نیست

لطفی درباره وام ودیعه در بسته حمایتی گفت: مسکن در طول چند سال گذشته آنقدر گران شده که این وام ۱۰۰ میلیون تومانی در تهران جوابگو نیست و نمی تواند بخش قابل توجهی از عدد رهن را پوشش دهد و از سوی دیگر مستاجر برای دریافت این وام باید از هفت خوان رستم را پشت سر بگذارد و در نهایت هم بهانه ای برای نپرداختن این وام به مستاجر متقاضی پیدا می کنند و مستاجر هم قید آن را می زند.

وی افزود: اجاره بها تابعی از قیمت مسکن است و هر چه مسکن گران تر شود به همان میزان اجاره هم افزایش پیدا می کند و در سال گذشته شاهد افزایش قابل توجهی قیمت مسکن بودیم و به طور قطع دیگر وام ۱۰۰ میلیون تومانی ودیعه مستاجران جواب نمی دهد.

دبیر اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه حداقل وام ودیعه مستاجران امسال باید سه برابر شود، اظهار داشت: در افزایش سقف وام آن چیزی که باید در نظر گرفته شود سقف بازپرداخت و اقساط آن است و نباید با افزایش سقف وام، رقم اقساط آن برای قشر مستاجر بالا برود.

لطفی تاکید کرد: خانواری که علاوه بر سایرهزینه های معیشتی‌ هر سال باید اجاره بهایی فراتر از نرخ تورم را می پردازد دیگر پس اندازی برای رهن نخواهد داشت بنابراین دولت باید از طریق وام قدرت پرداخت رهن مستاجر را افزایش دهد اما موضوع مهم رقم اقساط بازپرداختی است که نباید با بهره متعارف و بالاتر متعارف بانکی حساب شود اما همواره بانک ها به فکر جیب خودشان بودند و دسترسی مستاجران هم به این وام‌ کمتر شده است.

دبیر اتحادیه مشاوران املاک تهران با انتقاد از مواضع دولت درباره مشاوران املاک و اثرگذاری آنها در افزایش قیمت مسکن و اجاره گفت: سوال من از دولت این است که اگر مشاوران املاک هیچ درصدی به عنوان کمیسیون دریافت نکند، مسکن گران نمی شود؟ دولت آدرس غلط ندهد عامل گرانی مسکن و اجاره بها موضوعات دیگری است و در نهایت مالک است که بر اساس شرایط اقتصادی نرخ را تعیین می کند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا