راه و شهرسازیمجله خبری

ضرورت پایش لرزه‌ای در منطقه شرق پایتخت

به گزارش ساختمان آنلاین:   علی بیت‌اللهی رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی جزئیاتی از زلزله روز گذشته استان تهران را که با بزرگی ۳.۶ ساعت ۳ و ۱۷ دقیقه بامداد ۱۷ دی در ۱۰۰ کیلومتری شرق تهران رخ داد را اعلام کرد.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه رومرکز این زمین لرزه در هشت کیلومتر ارجمند در شرق دماوند، ۲۶ کیلومتری فیروزکوه و ۸۰ کیلومتری از مرز شرقی حوزه شهری تهران مکانیابی شده است، گفت: جانمایی مرکز این زمین‌لرزه بر روی گسل‌های اطراف تهران نشان می‌دهد این رومرکز بر روی قطعه شرقی گسل مشاء قرار می‌گیرد و احتمالا جنبایی این بخش از گسله فعال و شناخته شده مشاء سبب رخداد زلزله شده است.

بیت‌اللهی ادامه داد: در چند ماه گذشته بخش شرقی تهران از بومهن تا فیروزکوه چندین رخداد لرزه‌ای کوچک داشته است که بزرگی آنها زیر چهار بوده و جزو زلزله‌های کوچک محسوب می‌شوند. اما معرف این واقعیت است که شرق تهران آنجایی که گسل شمال تهران به سمت گسل مشاء با هم تلاقی می‌کنند و به سمت فیروزکوه در منتهی الیه شرقی تهران می‌رود یک زون فعال لرزه‌ای قرار داد و ضرورت داد تا پایش مستمر در این منطقه رخ بدهد.

عضو هیات‌علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تصریح کرد: به شکل دقیق ایستگاه لرزه‌نگاری و شتاب‌نگاری در تعداد باید در منطقه شرق تهران افزایش یابد. همینطور جنبایی گسل‌های واقع در این ناحیه با استفاده از دستگاه‌هایی همچون GPS و سایر سنجنده‌ها، جابه‌جایی گسل‌ها مورد نظارت قرار بگیرد و پایش شود تا هرنوع بی‌هنجاری لرزه‌ای در این منطقه رصد شود. این کاری است که ضرورت داد تا انجام بشود.

وی همچنین در خصوص احتمال رخداد لرزه‌ای بزرگ‌تر در این منطقه اعلام کرد: اینکه رخداد این زمین‌لرزه آسیب‌رسان باشد یا زلزله‌های بزرگتری را به همراه داشته باشد قابل پیش‌بینی نیست. گسله‌های مسبب این زمین‌لرزه در ۱۰۰ کیلومتری شرق تهران است و ارتباطی با گسل شمال تهران ندارد.

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا