دیدگاهراه و شهرسازیصنایع ساختمانیمجله خبری

وعده کاهش زمان صدور پروانه ساختمانی به 2 ماه تا خردادماه

به گزارش ساختمان آنلاین:  حمیدرضا صارمی در اولین همایش الزامات و راهکارهای تولید، مانع‌زدایی و پشتیبانی مسکن و ساختمان شهر تهران که صبح امروز با حضور علیرضا زاکانی شهردار تهران، اقبال شاکری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و جمعی از فعالان حوزه مسکن در باغ‌موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد تصریح کرد: حسب دستور شهردار تهران درخصوص رونق تولید و مانع‌زدایی در شهر تهران اقداماتی شکل گرفت به‌طوری که هر دو هفته یک بار گزارشی در این زمینه به شهردار تهران ارائه می‌شود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران ادامه داد: از سال 88 تا سال 92 بنده با انبوه‌سازان کشور به‌صورت مکرر جلساتی را داشتیم و خروجی مناسبی نیز از این جلسات وجود داشت و نیاز است که همکاری نزدیکی بین شهرداران در سطح کشور با انبوه‌سازان در حوزه مسکن صورت پذیرد.

صارمی افزود: خوشبختانه طی سال‌های گذشته کشور ما در حوزه‌های مختلف پیشرفت‌های قابل‌توجهی را داشته است به‌طوری که تحول اساسی در حوزه علمی و در شاخص‌های بین‌المللی ایجاد شده است به‌طوری که ما در این بخش 16 برابر متوسط جهانی در بحث علمی رشد داشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه نخستین همایش الزامات و راهکارهای تولید، مانع‌زدایی و پشتیبانی مسکن امروز برگزار می‌شود و مراحل بعدی این همایش ادامه خواهد داشت، گفت: دبیرخانه این همایش مستقر خواهد شد تا بتوانیم در این حوزه اقدامات مؤثری را انجام بدهیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران ادامه داد: در زمان حاضر ما 4 طرح جامع مسکن در کشور داریم اما سؤال این است؛ چرا این‌گونه طرح‌ها هیچ‌وقت محقق نشده است و چرا نمی‌توانیم الگوی موفقی را در بخش مسکن داشته باشیم؟ ضمن اینکه اگر ما در هر برنامه‌ای آمار و اطلاعات دقیقی نداشته باشیم هر اقدام و فعالیتی منجر به شکست خواهد شد.

وی با بیان اینکه تعداد شهرهای ایران از سال 1335 از 221 شهر به 1245 شهر رسیده است، گفت: ما 9 کلان‌شهر داریم که 40 درصد جمعیت کشور در این 9 شهر زندگی می‌کنند همچنین از جمعیت ایران 9 میلیون نفر به‌صورت ثابت در تهران ساکن هستند.

صارمی با ابراز اینکه آقای زاکانی شهردار تهران در جلسه اخیر و در همایش فصلی مدیران شهرداری را مکلف به انجام امور مردم کرده است، گفت: ما نمی‌توانیم به موضوعاتی از جمله مسکن، بهداشت، محیط زیست و… بی‌توجه باشیم و باید به همه این موارد عنایت لازم را داشته باشیم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با تأکید به اینکه “طی چندماه گذشته از مدیریت شهری تسلط قابل‌توجهی به موضوعات شهر تهران شکل گرفته است”، ادامه داد: برگزاری چنین همایش‌هایی می‌تواند اثرات خوبی را در بخش مسکن در پایتخت ایجاد کند و ما باید بتوانیم نگاه و هدف خود را با انبوه‌سازان در شهر تهران در یک مسیر ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه برخی تصور می‌کنند جامعه انبوه‌سازان سود زیادی را از این حوزه می‌برند، گفت: اگر محاسبه کنیم دوستان سود چندانی را برای ساخت‌وساز نمی‌برند و با توجه به اینکه شهرداری زبان متفاوتی با انبوه‌سازان داریم باید بتوانیم در یک مسیر و یک هدف و در راستای ارتقاء شاخص‌ کیفیت شهروندان تهرانی حرکت بکنیم.

صارمی تصریح کرد: بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس تقریباً زمان صدور پروانه در شهرهای کوچک و میانی 130 روز، در شهرهای بزرگ 200 روز و در شهر تهران 313 روز بوده است و در واقع این آمار زمان تحویل مدیریت شهری جدید ثبت شده است و با تأکید شهردار تهران مبنی بر کاهش زمان صدور پروانه اقدامات برای این مهم در دستور کار قرار گرفته است.

 

معاون شهرسازی و معماری شهر داری تهران با اظهار اینکه 121 گام خرد و کلان در فرآیند اخذ پروانه ساختمانی وجود دارد، خاطرنشان کرد: با توجه به برنامه‌ریزی انجام‌شده زمان صدور پروانه در خردادماه به دو ماه کاهش پیدا خواهد کرد.

وی افزود: همچنین با هماهنگی صورت‌گرفته بین معاون خدمات شهری شهرداری تهران در راستای تأییدیه آتش‌نشانی که یک بازه زمانی بین 30 تا 45 روزه صرف می‌شد از این پس قرار است تأییدیه آتش‌نشانی نیز توسط کارشناسان شهرداری انجام شود که همین امر منجر به کاهش زمان صدور پروانه خواهد شد.

صارمی با بیان اینکه “رشد جمعیت ما کم شده است اما خانوارها افزایش یافته‌اند” گفت: در بخش مسکن در کشور ما تا 10 سال آینده تقاضا در این بخش وجود دارد و تقریباً ما در کشورمان نیاز به 10 میلیون واحد مسکونی داریم.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با یادآوری اینکه سهم مسکن، سوخت و روشنایی بر اساس گزارش مرکز آمار 50 درصد از هزینه‌های خانواده‌ها را در بر می‌گیرد، اظهار کرد: تا سال 92، مشکل حادی را در کشور در بخش مسکن نداشتیم اما ظرف 15 سال گذشته تغییر ویژه‌ای در شاخص‌های مسکن به‌ویژه در تهران به‌وجود آمده است.

وی در پایان با اعلام برنامه‌ریزی شهرداری تهران در راستای همکاری و همراهی با دولت سیزدهم و برنامه آقای رئیسی مبنی بر احداث سالانه یک‌میلیون واحد مسکونی در کشور گفت: شهرداری تهران نیز در این بخش 180 هزار واحد مسکونی را با همکاری بخش‌های مختلف در حوزه مسکن به‌ویژه انبوه‌سازان خواهد داشت و ان‌شاءالله به‌لطف خداوند بالاترین رقم را خواهیم ساخت.

خرید خانه در تهران 70 سال زمان نیاز دارد

در ادامه این همایش شهردار تهران با اشاره به اینکه ۶۵ درصد از هزینه‌های سبد خانوار در بخش مسکن و اجاره‌نشینی است، گفت: چنانچه یک فرد بخواهد در تهران خانه‌ای را بخرد یک زمان بین ۶۶ تا ۷۰ ساله نیاز است.

علیرضا زاکانی اظهار کرد: ما در تهران کنار هم زندگی می‌کنیم و تهران نیازمند یک بازنگری از چند جهت است که از آن جمله می‌توان به ایمنی‌بخشی در پایتخت اشاره کرد.

وی افزود: ما در تهران 3 گسل و 12 هزار بافت ناپایدار داریم که از این تعداد بافت ناپایدار، 460 هزار بافت فرسوده وجود دارد که نیاز به نوسازی ندارند. موضوع بعدی که باید در شهر تهران مورد توجه قرار بگیرد نیاز شهروندان تهرانی است که باید یک پاسخ مناسب به آنها داده شود.

شهردار تهران با بیان اینکه بر اساس آمار و ارقام ارائه شده در کشور بیش از 10 میلیون مسکن نیاز است، گفت: در این بخش سهم بالایی به شهر تهران برمی‌گردد و متاسفانه در سال‌های اخیر میزان صدور پروانه‌ کاهش زیادی داشته است به طوری که در دهه 90، میزان صدور پروانه کاهش داشته و ما با رکود در این بخش روبرو هستیم.

زاکانی با بیان اینکه 65 درصد سبد هزینه‌ هر خانوار را در بخش مسکن و اجاره‌نشینی شامل می‌شود، گفت: قدرت خرید برای افراد بر می‌گردد به بازه زمانی 66 تا 70 سال و ما لازم است که شرایط مناسب را برای شهروندان ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: هویت‌بخشی به ساختمان‌ها یکی دیگر از موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار بگیرد و در کنار ایمنی‌سازی و استحکام‌سازی و نیاز شهروندان باید عنایت ویژه‌ای به زیبایی شهر و معماری ایرانی – اسلامی ساختمان‌ها شود و این مسئله موضوعیت دارد و از این منظر نیز نیازمند یک بازنگری و کار جهادگونه در تهران و در کشور هستیم.

شهردار تهران تصریح کرد: با همه این شرایط باید نگاه ما به مردم و بخش خصوصی تغییر پیدا کند و بتوان از این ظرفیت و پتانسیل موجود به نحو مطلوب استفاده کرد.

زاکانی با اشاره به راه‌اندازی قرارگاه جهادی مسکن گفت: این قرارگاه با هدف نوسازی بافت فرسوده فعالیت خود را آغاز کرده است تا بتوانیم از امکانات موجود در شهر تهران به نحو مطلوب استفاده کنیم.

 

وی با انتقاد از نگاه‌هایی که در گذشته در شهر تهران مبنی بر گران کردن زندگی در تهران وجود داشته است اشاره کرد و گفت: در گذشته به جای اینکه مشکل حمل و نقل عمومی و هوای پاک را با پافشاری حل و فصل کنند، راه حل دیگری را مبنی بر گران کردن زندگی در تهران در دستور کار خود قرار دادند تا با این شیوه آن افرادی که برای زندگی به تهران آمده بودند پشیمان شده و برگردند که این رویه مورد قبول مدیریت شهر اعم از شورا و شهرداری فعلی نیست و ما به دنبال آن هستیم که تهران را به شهری زیست‌پذیر و انسان‌محور تبدیل کنیم.

شهردار تهران ادامه داد: ما اگر امروز با بحران جمعیت روبرو هستیم این مسئله به گلوگاه اصلی یعنی مسکن و قیمت آن که در این بخش شهروندان با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند بر می‌گردد.

زاکانی با اشاره به اهمیت مسکن برای شهروندان تهرانی تصریح کرد: ما چنانچه ایمنی را در شهر تهران فراهم کنیم اما باز هم موضوع مسکن از اهمیت ویژه‌ای برای شهروندان برخوردار است و در این زمینه باید اقدامات مطلوبی انجام شود لذا مدیریت شهری امروز در این همایش حضور پیدا کرد تا بتواند با همکاری و همراهی انبوه‌سازان مسکن گام موثر و مهمی را در راستای حل مشکل مسکن شهروندان تهرانی بردارد.

وی با اشاره به اراده جدی به وجود آمده برای بخش مسکن در کشور در شهر تهران گفت: کارهای خوبی در این بخش شروع شده و مدیریت شهری نیز بر اساس شرایط، گام‌های موثری را برخواهد داشت و ما به دنبال چرخه مسکن در تهران و افزایش سرعت آن هستیم و تلاش خواهیم کرد که در این مسیر از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

شهردار تهران با اشاره به ظرفیت و پتانسیل بخش خصوصی گفت: یکی از برنامه‌های ما استفاده از این ظرفیت برای ساخت مسکن است. به طوری که در بخش مسکن نیز تلاش شده است تا نواقص و مشکلات در زمان صدور پروانه برطرف شود.

 

زاکانی در پایان با اشاره به تفاهمنامه فی‌ما‌بین شهرداری تهران و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: هفته گذشته تفاهمنامه‌ای با آقای نیکزاد در راستای احداث ده هزار واحد مسکونی به امضا رسید که با سایر مجموعه‌ها نیز تفاهماتی آغاز شده است که جای بخش خصوصی در این عرصه خالی بود که این همایش می‌تواند این ظرفیت را برای مدیریت شهری ایجاد کند. همچنین دبیرخانه این همایش مستمرا در معاونت شهرسازی فعال خواهد بود تا بتوانیم تسهیل‌گری را در حوزه مسکن داشته باشیم

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا