مجله خبریصنایع ساختمانی

الزامی شدن حضور سازندگان صاحب صلاحیت در پروژه‌های مسکونی

رئیس انجمن سازندگان شهر تهران از الزام استفاده از خدمات مجری ذیصلاح و دفاتر سازنده شرکت‌های حقوقی توسط رئیس هیات عمومی دیوان عدالت اداری خبر داد.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، شهاب سعادت نژاد رئیس انجمن سازندگان شهر تهران  گفت: مطابق ماده ۴ قانون نظام مهندسی هرگونه ساخت و ساز در شهرها باید توسط طراح ،ناظر و مجری دارای صلاحیت انجام شود. الزام استفاده از سازندگان ذیصلاح و انجام ساخت توسط افراد دارای صلاحیت بسیار مهم است.

وی گفتکار ساختمان سازی نیاز به مهارت و تخصص لازم دارد و در جهت بالا بردن کیفیت و ایمنی ساختمان‌ها باید در اجرای  پروژه های ساختمانی از افراد دارای صلاحیت استفاده کرد.

سعادت نژاد بیان کرد: در این مورد در مقررات ملی و قانون نظام مهندسی به صراحت الزام به استفاده از مجریان دارای صلاحیت و صدور شناسنامه فنی و ملکی آورده شده است و اگر چه در سال ۱۳۸۶ یک بند از مقررات ملی ساختمان توسط دیوان عدالت اداری باطل شد که در آن الزام به استفاده از دفاتر مهندسی مجری حذف شد ولی الزام به استفاده از مجری همچنان بر طبق قانون باپرجا ماند که بعد از آن در سال ۱۳۸۷ شیوه نامه سازندگان توسط وزارت راه و شهر سازی برای تاسیس دفاتر سازنده و شرکتهای حقوقی سازنده ابلاغ شد.

او اظهار کرد: در سال ۹۴ نیز صرفا الزام به استفاده از یک مجری در ساختمان‌ها حذف شد ولی استفاده از سازنده ذیصلاح به هیچ عنوان حذف نشد و هم اکنون نیز در بسیاری از ساختمان‌ها سازنده دارای صلاحیت وجود دارد .

وی گفت: ولی  شهرداری ها این رای دیوان را به عنوان عدم استفاده از مجریان تلقی و نام مجری را از پروانه ساختمانی حذف کردند. اما با پیگیری‌های انجام شده در سال ۱۴۰۰ دادستانی در جایگاه پیشگیری از جرم الزام به استفاده از سازنده دارای صلاحیت را به وزارت راه و شهرسازی ابلاغ کرد و این ابلاغیه توسط وزارت راه و شهرسازی به ادارات کل و  استانداری‌ها ابلاغ شد.

وی  در مورد رای اخیر دیوان اعلام کرد: خوشبختانه طبق آخرین رای دیوان عدالت عمومی ماده ۹ مقررات ملی به قوت خود پابرجا ماند و الزام به استفاده از سازندگان حقیقی و شرکت‌های دارای صلاحیت در ساخت کلیه پروژه های ساختمانی ابلاغ شده است .

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران تصریح کرد: ولی متاسفانه همچنان بسیاری از شهرداری ها که خود باید مجری قانون باشند جواز ساختمانی را به نام افرادی بدون صلاحیت صادر کرده و اهمیت چندانی بابت حضور سازندگان دارای صلاحیت نمی‌دهند که این امر باعث پایین آمدن کیفیت و عمر ساختمان‌ها شده  است.

او اظهار کرد:  برخلاف قانون و رای دیوان  بسیاری از ساختمان‌ها تو سط افراد بدون داشتن صلاحیت اجرا می شود که پیگیری‌ها بابت اجرای حکم دیوان در حال انجام است  و در این راستا استانداری ها و شهرداری‌ها باید خود پیشرو در اجرای قوانین باشند تا بتوانیم شاهد بالا رفتن عمر ساختمان‌ها و کیفیت ساخت و ساز در کشور باشیم.

در پایان نامه ابلاغ الزامی شدن از سازندگان ذیصلاح در پروژه‌های مسکونی در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی را مشاهده می ‌کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا