راه و شهرسازیمجله خبری

چند کارگر ساختمانی بیمه تامین اجتماعی هستند؟

به گزارش ساختمان آنلاین: هادی ساداتی با اشاره به آمار تعداد کارگران ساختمانی در کشور اظهار کرد: در حال حاضر یک میلیون و ۲۰۰ هزار کارگر ساختمانی در کشور وجود دارد که از این تعداد زیر ۶۰۰ هزار نفر بیمه پردازی می‌کنند و بین ۴۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزار نفر نیز در لیست انتظار بیمه قرار دارند.

وی ادامه داد: آماری که بعضا درباره ۸۵۰ هزار کارگر ساختمانی بیمه شده ارائه می شود، قابل پذیرش نیست چون خیلی از بیمه‌ها به دلایل مختلف و واهی در سالهای اخیر قطع شده است؛ مثلا کسی ۱۰ سال قبل جواز کسب داشته که در سامانه ابطال شده است و در کاوش‌ها و بررسی‌ها، بیمه کارگر ساختمانی را قطع کردند.

نایب رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری درباره ضرورت پیش‌بینی امور بیمه پایه برای آحاد جامعه، گفت: همه افراد حق بهره‌مندی از بیمه تامین اجتماعی را دارند و در حال حاضر قانون به اندازه کافی داریم و ابلاغیه درباره سیاست‌های کلی تامین اجتماعی هم هست ولی مساله این است که به آن تمکین نمی شود لذا تا وقتی قانون اجرا نشود، بیمه کارگران ساختمانی را شاهد نخواهیم بود.

ساداتی افزود: در حال حاضر کارگران ساختمانی را به سمت بیمه سلامت سوق می دهند و اعلام می‌شود که درمان رایگان دارد. ممکن است در تهران بیمه رایگان برقرار باشد ولی در شهرستان‌ها فاقد درمان است و جدا از بحث درمان، باید از کار افتادگی و فوت را هم در مورد کارگران ساختمانی پیش بینی کنیم.

به گفته وی، در حال حاضر کارگران ساختمانی جزو مشاغل و حرف آزاد هستند و بیمه آنها به صورت خویش فرمایی (اختیاری) است که ۷ درصد حق بیمه را پرداخت می کنند و بقیه منابع در یک صندوق تجمیع می شود تا همه کارگران از آن بهره‌مند شوند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا