مجله خبریراه و شهرسازی

ساخت ۲۷ شهرک ساحلی در جنوب ایران

وزیر راه و شهرسازی از احداث ۲۷ شهرک ساحلی در استان‌های جنوبی کشور خبر داد و گفت: این اقدام با هدف توسعه اقتصاد دریا محور انجام می شود.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از تسنیم، مهرداد بذرپاش در حاشیه سفر به استان اصفهان اظهار کرد: در نهضت ملی مسکن تاکنون 32 هزار هکتار زمین در سراسر کشور تامین شده است در حالی که در کل پروژه مسکن مهر 8 هزار هکتار زمین تامین شد و اراضی تامین شده در نهضت ملی مسکن چهار برابر پروژه مسکن مهر است.

وی با بیان اینکه استان شهید پرور، دوست داشتنی، با تمدن و پر افتخار اصفهان سراسر فرصت برای کار و تلاش است، بیان کرد: با همه پیشرفت‌های که پس از انقلاب در این استان رخ داده و در برخی شاخص‌ها سرآمد است اما هنوز در گوشه گوشه این استان بوی کاستی ها حس می‌شود و در این دولت باید همه تلاش خود را بکار گیریم که در برخی شاخص ها عقب ماندگی مرتفع شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دولت و حاکمیت دو رویکرد نسبت به مسکن می‌تواند داشته باشد، گفت: مقوله مسکن یکی از مهم‌ترین نیازهای هر فردی برای تشکیل خانواده و آسایش است و کسی درباره این مهم تردید ندارد اما آن را با چه مدلی باید مدیریت کرد و در این نابسامانی حوزه مسکن، خانه کالایی است که تحریم ها هیچ تصرفی در آن ندارد.

وی با بیان اینکه باید از تجارب گذشته در ساخت مسکن استفاده کرد، اضافه کرد: تولید مسکن رونق یافت و مسکن در اقتصاد کشور و تولید ناخالص ملی مهم است اما باید تلاش شود برخی از مشکلاتی که افراد ساکن با آن‌ها مواجه شدند، تکرار نشود و به حداقل برسد.

حمایت از انبوه سازی ضروری است

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه برخی خدمات زیربنایی و روبنایی در نهضت ملی مسکن باید مورد توجه باشد، ادامه داد: حمایت از انبوه سازی ضروری است و در طرح‌ها با مطالعات دقیق خدمات زیربنایی و روبنایی باید از تکرار مشکلات مربوط به مسکن مهر جلوگیری شود.‌

بذرپاش با بیان اینکه محور دوم در حوزه تولید مسکن اعطای زمین است، افزود: تلاش می کنیم که خانه ها یک طبقه و ویلایی ساخته شود شاید در عمده شهرها جواب نمی دهد اما تا جایی که بتوانیم در مجاورت و داخل شهرها زمین تامین خواهیم کرد. همچنین در عمل به قانون جوانی جمعیت زمین به خانوارها واگذار می شود.

وی ادامه داد: خانه های روستایی از دیگر محورهاست زیرا 25 درصد جمعیت را روستاهای کشور دارد؛ از این رو اصلاح طرح‌های هادی روستایی را در دستور کار داریم.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: محور بعدی تمرکز بر بافت‌های فرسوده است. در بافت فرسوده حمایت‌های مالی و مشوق های مالی در قالب تسهیلات بانکی در دستور کار قرار داشته و یک تسهیلات شهرسازانه است که افراد خود اقدام به نوسازی بافت‌ها کنند.

وی با بیان اینکه اسفندماه گذشته بسته 19 گانه را در حوزه بازافرینی مصوب کردیم، ادامه داد: تاکنون 50 شهرداری بسته 19 گانه را اجرا کردند که رشد قابل توجهی در صدور پروانه بازسازی بافت فرسوده داشتند و می خواهیم که این را بیشتر ترویج کنیم زیرا هر چه در حوزه بافت کار کنیم در تولید مسکن پیش خواهیم بود.

وزیر راه و شهرسازی محور دیگر این نهاد را در حوزه تولید مسکن، تغییر کاربری زمین‌هایی دانست که احتکار شده است و اضافه کرد: اخیرا ابلاغ شده زمین هایی که با کاربری مسکونی اقدام برای صدور پروانه و اقدام به ساخت مسکونی نکردند بلافاصله در شورای عالی مسکن تغییر کاربری دهیم. کشور نیاز به ساخت و ساز دارد، همه ابزارها و مقررات باید استفاده شود تا چرخه تولید مسکن تسریع شود.‌

بذرپاش با بیان اینکه بازار مسکن با کلی گویی اصلاح نمی‌شود، ادامه داد: عرضه بیشتر مسکن به بازار باعث رشد تولید می شود و این در حالی است که ما شاهد عقب ماندگی در تولید مسکن طی 10 سال اخیر بودیم و وقتی به نیازها پاسخ ندهیم این ناترازی‌ها شکل می‌گیرد.

وی همچنین به ایجاد 50 شهرک جدید در سطح کشور اشاره کرد و گفت: تاکنون ساخت 26 شهرک با سرمایه گذاری بخش خصوصی نهایی شده که به اقتضای زیست بوم منطقه اجرا خواهد شد.

وزیر راه با بیان اینکه ساخت این تعداد شهرک اتفاق بزرگ و اقدام بی نظیری در طول تاریخ شهرسازی است، خاطرنشان کرد: 27 شهرک ساحلی در نوار ساحلی کشور احداث خواهد شد که هدف آن توسعه اقتصاد دریا محور است و رهبر معظم انقلاب هم بر آن تاکید دارند.

وی با بیان اینکه باید از سواحل شمال و جنوب استفاده کرد، افزود: ایجاد شهرک‌های ساحلی که باعنوان هم پیوندی ساحل با استان‌ها  از آن یاد می شود، استان‌های فاقد دریا مانند اصفهان را با استان‌هایی مانند بوشهر، سیستان بلوچستان، خوزستان و هرمزگان مرتبط می‌سازد و 27 استان فاقد ساحل، معین این چهار استان خواهند بود که برای برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری به مدیریت استان‌ها واگذار خواهیم کرد.

بذرپاش با بیان اینکه دولت در جبهه های مختلف مشغول فعال کردن چرخه تولید مسکن است، تصریح کرد: ساخت مسکن یکی از سخت‌ترین کارهاست چون هم مستقیم با مردم در ارتباط است و هم بازیگران زیادی در آن دخیل هستند.

وی با بیان اینکه بازار مسکن در سال‌های اخیر تقریبا رهاشده ترین بازار در کشور بوده است، گفت: در این سال‌ها برای همه چیز قیمت‌گذاری شده اما برای مسکن قیمت‌گذاری نمی‌شود و در مشاورین املاک هر کسی هر قیمتی می‌گذارد اما برنامه مفصلی برای بازار مسکن در دولت سیزدهم داریم.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: دولت شجاعانه به میدان آمد و بخشی از زمین‌های کشور را که در اختیار دارد در طرح نهضت ملی مسکن رایگان در اختیار مردم قرار داد.

وی با بیان اینکه اختیار دوم دولت تسهیل صدور مجوزهاست، اضافه کرد: در حوزه نظام بانکی برخی بانک‌ها همکاری کردند و برخی بانک‌ها باید تسهیلاتی را پرداخت کنند.

وزیر راه و شهرسازی افرود: وام مرمت به تازگی مصوب شده که برای استان اصفهان 320 میلیون تومان در شورای پول و اعتبار مصوب شد که این وام برای خانه های بافت‌های تاریخی است که اجازه تخریب و بازسازی نمی‌دهند.

بذرپاش اضافه کرد: امروز عملیات اجرایی ساخت 52 هزار واحد در 40 شهر اصفهان همزمان آغاز می‌شود که اقدام بزرگی است و پس از این دیگر در اصفهان مشکل تامین زمین نخواهیم داشت باید همت کنیم تا در سال 1402  و 1403 اصفهان به کارگاه تولید مسکن تبدیل شود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا