راه و شهرسازیمجله خبری

۷۵ درصد مسکن کارگری و کارمندی، تعاونی‌ساز است

به گزارش ساختمان آنلاین:  محمد خان بلوکی رئیس اتاق تعاون استان تهران در نشست خبری با اشاره به صدور کارت بازرگانی، کارت گواهی مبدا و گواهی فعالیت شرکت‌های تعاونی از سوی این اتاق، اظهار داشت: از دیگر اقداماتی که در اتاق تعاون تهران انجام می‌شود بررسی اختلافات تعاونی‌ها با دستگاه‌های اجرایی از جمله تعاونی مسکن است.

وی افزود: همچنین در جلسات دفاع دادرسی‌های اختلافات بانکی، بیمه‌ای و مالیاتی حضور داریم و از منافع تعاونی‌ها در برابر جرایمی که برای آنها تعیین می‌شود، چنانچه به ناحق باشد، دفاع کرده و ارقام آن را تعدیل می‌کنیم.

در ادامه این نشست محسن عزیزی عضو هیئت مدیره اتاق تعاون استان تهران با بیان اینکه ادارات کل مالیاتی استان تهران نمایندگان اتاق تعاون برای دفاع از اظهارنامه‌های مالیاتی تعاونی‌ها حضور دارند، گفت: با بانک‌های تجاری مذاکره داشته‌ایم تا به تعاونی‌های تولیدی و توزیعی تسهیلات با نرخ سود ۱۵ درصد اعطا شود.

وی افزود: با کانون‌های بازنشستگی ادارات استان تهران مذاکره کرده‌ایم تا برای جذب سرمایه‌های بازنشسته‌ها، شرکت‌های تعاونی ایجاد شود. همچنین قرار است تعاونی‌ها نمایشگاه‌های بهاره و پاییزه را برگزار کنند.

عزیزی گفت: کالابرگ الکترونیکی با پایلوت اتحادیه تعاونی‌های مصرف شبکه بانکی قرار است راه اندازی شود و منتظر دستور معاونت تعاون وزارت رفاه هستیم تا هر زمان که هماهنگی‌ها ایجاد شود این اتحادیه نسبت به توزیع کالاهای اساسی با کالابرگ الکترونیکی اقدام کند.

در ادامه این نشست خاطره استادرضایی عضو هیئت مدیره اتاق تعاون استان تهران با اشاره به اینکه کمترین میزان بیکاری دوره کرونا به کارکنان شرکت‌های تعاونی اختصاص داشت، گفت: برآوردها حاکی از اشتغال یک و نیم میلیون نفر در استان تهران در بخش تعاون است. ضمن اینکه ۵۰ اتحادیه شرکت‌های تعاونی در استان تهران ثبت شده است.

وی با اشاره به دوری شرکت‌های تعاونی با دولت و حتی اتحادیه‌های تعاونی‌ها در سال‌های اخیر افزود: به دنبال نزدیک شدن شرکت‌های تعاونی با دستگاه‌های اجرایی، اتاق‌های تعاون و اتحادیه‌ها هستیم و ارتباطات اتحادیه‌ها با یکدیگر و اتاق تعاون افزایش یابد.

به گفته استاد رضایی ۷۵ درصد مسکن کارگری و کارمندی را تعاونی‌های مسکن احداث کرده‌اند. بیش از ۶۵ درصد خدمات حوزه ترابری، حمل و نقل درون شهری، برون شهری و حتی ترانزیت به شرکت‌های تعاونی حمل و نقل اختصاص دارد.

عضو هیئت مدیره اتاق تعاون استان تهران ادامه داد: حتی بسیاری از کارخانجات و صنایع شیمیایی پایین دست پتروشیمی در قالب حقوقی تعاونی فعالیت می‌کند اما کلمه تعاونی را از عنوان شرکت خود حذف کرده‌اند.

استادرضایی تصریح کرد: قرار است در سراسر کشور بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن را شرکت‌های تعاونی مسکن بسازند. در تهران نیز حجم زیادی تعاونی مسکن در منطقه ۲۲ فعال هستند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا