بورس و بازارمجله خبری

افتتاح معاملات گواهی سپرده سیمان در بورس کالا

به گزارش ساختمان آنلاین:  معاملات گواهی سپرده سیمان پس از پذیرش 11 انبار شرکت سیمانی در حالی دیروز(یکشنبه) در بورس کالای ایران راه اندازی شد که براساس آمار، 20 تن محصول شرکت سیمان غرب معادل 20 هزار گواهی سپرده به فروش رسید. همچنین 60 تن معادل 60 هزار گواهی سپرده از انبار شرکت سیمان فارس و 25 هزار گواهی سپرده معادل 25 تن سیمان تیپ موجود در انبار سیمان خاش نیز با اقبال خریداران مورد معامله قرار گرفت. در ادامه نیز 26 تن سیمان یعنی 26 هزار گواهی سپرده محصول سیمان دورود نیز خریداری شد تا در مجموع 131هزار گواهی سپرده در روز افتتاح معاملات، خریداری شود.

جزییات معاملات گواهی سپرده سیمان

این گزارش می‌افزاید: برای انجام معاملات گواهی سپرده سیمان، حداقل و حداکثر خرید 10 تا 100 تن بوده و هر گواهی سپرده سیمان معادل یک کیلوگرم سیمان است. به این ترتیب هر فردی که تمایل به خرید دارد باید حداقل 10 هزار گواهی معادل 10 تن سیمان و حداکثر 100 هزار گواهی معادل 100 تن سیمان تیپ 2 پاکتی سفارش خرید ثبت کند. هر نماد نیز امکان خرید بیشتر از 100 تن را ندارد و انجام معاملات در این روش با همان کد سهامداری مقدور است.

مبنای قیمتی در این روش قیمت روز قبل سیمان در بازار فیزیکی بورس کالاست که با محدوده نوسان مثبت و منفی 3 درصد در بازار گواهی کشف می شود.

معاملات از ساعت 12:45 تا 13:30 به صورت پیش گشایش انجام و پس از آن، معاملات به صورت تک قیمتی و ناپیوسته انجام می شود؛ به این معنی که خریدار تا دو هفته مهلت دارد محصول را از انبار کارخانه تحویل بگیرد.

خریداران باید بدانند که گواهی سپرده سیمان بازار ثانویه ندارد و مانند سایر گواهی سپرده های کالایی که معاملات در آنها به صورت پیوسته است، نمی باشد و کسانی که خرید سیمان انجام داده اند حتما باید نسبت به تحویل از فروشنده و حمل سیمان اقدام کنند. سیمان در نظر گرفته شده در این روش از نوع تیپ 2 و در بسته بندی های 50 کیلوگرمی است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا