راه و شهرسازیمجله خبری

حس مثبت سرمایه‌گذاران ساختمانی به آینده تقویت شده است

به گزارش ساختمان آنلاین:  اتاق تعاون ایران گزارش خردادماه «شاخص مدیران خرید» موسوم به «شامخ» را منتشر کرده است. در گزارش شامخ از پاسخ‌دهندگان که متشکل از فعالان ساختمانی حرفه‌ای و معتبر هستند، خواسته می‌شود به چند پرسش درباره وضعیت فعالیت ساختمانی در ‌آن ماه پاسخ دهند. البته داده‌های شامخ براساس مستندات واقعی کسب‌وکارهای ساختمانی بوده و صرفا برپایه حدس و نظر شخصی این افراد نیست.

گزارش تازه از «شامخ» حاکی است شاخص مربوط به میزان فعالیت شرکت‌های ساختمانی در خردادماه نسبت به اردیبهشت قدری بهبود پیدا کرده و از ۱۴/ ۵۷ به ۵۵/ ۶۰ واحد رسیده است. بر این اساس می‌توان گفت شاخص مربوط به میزان فعالیت ساختمانی سرمایه‌گذاران بازار ملک در ماه انتخابات متاثر از انتظارات بهبود پیدا کرده است.

همچنین در خرداد شاخص «سرعت انجام و تحویل کار» نسبت به اردیبهشت بهبود خفیفی پیدا کرده و از ۵۵/ ۵۰ واحد در اردیبهشت به نزدیک ۶۰ واحد در خرداد رسیده است.

بهبود شاخص «خرید مواد اولیه و مصالح» نیز در شامخ ساختمان کاملا مشهود بوده است، به‌طوری که این شاخص در اردیبهشت ۹/ ۴۸ واحد بود، اما در خرداد به ۵۵/ ۵۵ واحد رسیده است. عبور شاخص مذکور از ۵۰ واحد می‌تواند منعکس‌کننده بهبود وضعیت تغییرات قیمتی مصالح ساختمانی باشد. در واقع تورم مصالح ساختمانی هنوز افزایشی است، اما سرعت رشد آن بهبود پیدا کرده که به افزایش خرید مصالح توسط شرکت‌های ساختمانی منجر شده است.

شاخص مربوط به قیمت مسکن برپایه فعالیت شرکت‌های ساختمانی در ماه گذشته تغییر محسوسی نداشته و از حدود ۶۵ واحد در اردیبهشت به ۶۷/ ۶۶ واحد رسیده، اما شاخص «فروش» در خرداد بهبود معناداری پیدا کرده که این موضوع همسو با واقعیت آماری است که نشان‌دهنده افزایش قابل‌توجه معاملات مسکن پایتخت در خرداد بوده است. در واقع صرف‌نظر از اینکه قیمت فروش تغییر محسوسی نداشته، میزان فروش ساخت‌وسازهای تکمیل‌شده توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری ساختمانی در ماه انتخابات افزایش پیدا کرده است. به این ترتیب شاخص میزان فروش مسکن از زیر ۵۰ واحد (وضعیت نامطلوب و بحرانی) خارج شده و به بالای ۵۰ واحد رسیده است.

در گزارش شامخ همچنین هر ماه درباره انتظارات سازنده‌ها و فعالان ساختمانی از آنها سوال می‌شود. پاسخ به این سوال نیز به استناد فعالیت‌های شرکت آنها در ماه آینده ارائه می‌شود. شاخص انتظارات در اردیبهشت از ۵۰ واحد فراتر بود و این یعنی انتظارات آنها درباره آینده بازار مسکن در مجموع اندکی مثبت بود، اما این شاخص از ۵۸ واحد در اردیبهشت به ۱۱/ ۶۱ واحد در خرداد بهبود پیدا کرده که نشان می‌دهد در نهایت حس شرکت‌های ساختمانی نسبت به آینده بازار مسکن در ماه پایانی بهار مثبت‌تر شده است.

البته این برآورد مثبت مربوط به انتظارات یک‌ماهه این شرکت‌ها بوده و به وضعیت میان‌مدت و بلندمدت بازار مسکن ارتباطی ندارد و انتظارات آنها در ماه آینده را توصیف می‌‌کند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا