راه و شهرسازیمجلس و ارگان هامجله خبری

شناسایی عامل سونامی تخلف ساختمانی در اطراف تهران

به گزارش ساختمان آنلاین:  محمد سالاری رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران درخصوص نگرانی هایی که درخصوص افزایش نرخ عوارض ساختمانی وجود دارد گفت :‌افزایش عوارض ناشی از ساخت و ساز در شهر تهران این گونه نبوده که در دوره پنجم مدیریت شهری  شکل بگیرد یا برای اولین بار این اتفاق بیافتد و در همه دوره های مدیریت شهری این اتفاق بوده است . بخش قابل توجهی از منابع درآمدی شهرداری وابسته به حوزه شهرسازی و معماری است و میزان زیادی از این وابسته به شهر فروشی بوده است ،اما در این دوره مدیریت شهری تلاش کردیم درآمد ناشی از شهر فروشی را به صورت قابل توجهی کاهش دهیم به طور مثال  درآمد ساخت و ساز در باغات و برج باغ ها حذف شده و درآمدهای ناشی از اضافه طبقاتی که در مناطق مختلف مخصوصا مناطق برخوردار داده می شود هم کاهش پیدا کرد .

1240 اضافه طبقه تنها در منطقه یک

او با اشاره به این که  آمارها نشان می دهد در سال 91 ، 1240 اضافه طبقه فقط در منطقه یک داده شده و عوارض قابل توجهی نصیب شهرداری تهران شده است ، گفت :بیش از 80 درصد پرونده هایی که در دستور کار جلسات کمیسیون ماده پنج شهر تهران در دوره گذشته قرار می گرفت  پرونده های موردی   مربوط به بارگذاری های خارج از طرح تفضیلی بوده که هدف تصمیم گیران درآمدزایی بوده یا ساخت و ساز بسیار گسترده در منطقه 22 که قرار بوده به یک منطقه نمونه و الگو از منظر رعایت تمامی استانداردهای زیست محیطی تبدیل شود ، بخش قابل توجهی از عرصه منطقه 22 زیر بارگذاری بلند مرتبه سازی 21 طبقه می رود. در این دوره مدیریت شهری همه اینها متوقف شده  ، دیگر بلند مرتبه سازی در منطقه 22 داده نمی شود برج باغ ها ساخته نمی شوند اضافه طبقاتی که در شوراهای معماری مناطق 22گانه داده می شد حداقل از اواخر سال 1399 به بعد کلا متوقف شده   است.

عوارض ساختمانی از نظر ارزش ریالی نسبت به گذشته ارزان تر هم شده است

سالاری با بیان این که  اگر می خواستیم عوارضی را که در سال  95 دریافت می کردیم  با همان ارزش ریالی  در سال 1400 دریافت کنیم  می بایست 255 درصد عوارض را افزایش می دادیم گفت :‌ در این صورت  عوارض سال 1400 از نظر ارزش معادل عوارض دریافتی سال 1395 می شد در صورتی که ما میانگین 50درصد اضافه کردیم به عبارتی 205 درصد نسبت به سال 1395 از نظر ریالی ارزان شده؛ ولی تعدادی از افراد علی رغم این که اطلاع و آگاهی هم دارند اما با رویکرد عوام فریبانه و پوپولیستی اذهان عمومی را تشویش می کنند که شورای شهر تهران در دوره پنجم عوارض و را افزایش داده که ما این را به هیچ عنوان قبول نداریم. ضمن این که ما در این دوره تلاش کردیم مبتنی بر مرغوبیت مکانی تک تک 940000 پارسلی که در محدوده شهر   تهران است عوارض را تعیین کنیم و تا به حال در تاریخ شهرداری   چنین کار اساسی و زیربنایی در ایران انجام نشده است.

عوارض ساختمانی یک درصد قیمت تمام شده ساختمان هم نمی شود

او درخصوص این که برخی فعالان حوزه ساخت و ساز معتقدند  افزایش عوارض در سال 1400 باعث بی انگیزگی سازندگان در تهران وکوچ به شهرهای اطراف تهران شده اند گفت :‌به هیچ عنوان چنین چیزی پذیرفته نیست زیرا میزان عوارض از کل قیمت تمام شده ساختمان هنوز به یک درصد هم نمی‌رسد و این در صورتی است که در مقایسه با سایر کلان شهرها کلان شهر تهران از همه کلان شهرهای دیگر دارد عوارض کمتری دریافت می کند در صورتی که میزان افزایش قیمت ملک و آپارتمان و اداری و تجاری مخصوصا طی چند سال اخیر چند صددرصد افزایش پیدا کرده و همه  مردم در جریان این هستند.

 سازندگان تهرانی به حاشیه نرفته اند

وی ادامه می دهد :‌ این که شهرهای اطراف شهرهای اقماری ساخت و ساز اضافه ساخته شده درست است  ولی این طور نیست که کسانی که اینجا ساخت و ساز کردند اینجا را ترک کنند و  به آنجا بروند یا عامل عوارض باعث شده باشد سازندگان به آنجا بروند. در شهرهای اقماری و اطراف تهران اراضی ارزان تر بودند و عمدتا ساخت و سازها در آنجا خلاف و بدون پروانه است و با ارقام بسیار نازلی ساخت و ساز  انجام می شود و می توان گفت ما شاهد یک سونامی تخلف در شهرهای اقماری هستیم.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا