راه و شهرسازیمجله خبری

اختلاف فاحش قیمت مسکن در حومه تهران

به گزارش ساختمان آنلاین :شاید امسال یکی از بدترین سال های عُمر تاریخ بخش مسکن را بتوان نامید. گزارش اخیر بانک مرکزی نشان می دهد که متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران به ۲۶.۷ میلیون تومان رسیده که نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۱۱۰ درصد افزایش یافته است. حال این آمار نشان می دهد که قدرت خرید متقاضیان مسکن روز به روز در حال کاهش است و روند این رشد قیمت باعث شده تا اجاره نشین ها هر روز در حال کوچ از تهران به مناطق حومه ای شهر به خصوص مناطق کمتر رشد یافته کنند.

شاید کوچ متقاضیان مسکن چه برای خرید و چه برای اجاره را دلیل رشد قیمت در برخی شهرهای استان تهران دانست. اما به واقع چرا قیمت مسکن و اجاره بها در این مناطق رشد کرده است؟

در فصل تابستان امسال بیش از یک پنجم آگهی‌های ملکی استان تهران، مربوط به غیر از مناطق ۲۲ گانه داخل شهر تهران بوده است؛ اما شهرستان‌های مختلف استان تهران از نظر قیمتی، فاصله بسیار زیادی با یکدیگر دارند که این موضوع هم در قیمت خرید و هم رهن منزل مسکونی دیده می‌شود.

در گزارش فصلی یک مرکز فروش مجازی املاک که از آگهی‌های ملکی خود در تابستان امسال تهیه کرده است؛ دیده می‌شود که در این فصل بیش از ۷۶ هزار آگهی فروش منزل مسکونی، بیرون از مناطق ۲۲ گانه تهران به ثبت رسیده است که متوسط قیمت در این مناطق را حدود ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در هر متر مربع نشان می‌دهد؛ اما نگاه جزئی‌تر به این آگهی‌ها و منطقه بندی آنها نشان می‌دهد فاصله قیمتی میان گران‌ترین و ارزان‌ترین مناطق این استان به بیش از ۱۱ برابر در فروش و پنج برابر در رهن می‌رسد. در همین حال می‌توان گفت مناطقی چون لواسان که بیشترین قیمت فروش ملک مسکونی را دارند، از نظر نسبت پول رهن به قیمت خرید، عدد چندان مناسبی به دست نمی‌دهند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد: در شهرهای استان تهران (به جز مناطق ۲۲ گانه شهر تهران) بیشترین قیمت را منطقه لواسان دارد که به طور متوسط هر متر مربع در این منطقه در فصل تابستان امسال، بیش از ۴۲ میلیون تومان قیمت داشته است. این رقم از متوسط قیمت ملک در داخل شهر تهران نیز بیشتر است. براساس گزارش‌های بانک مرکزی در شهریور ماه امسال متوسط قیمت در شهر تهران به ۲۴ میلیون تومان رسید.

پس از لواسان، مناطق فشم، اوشان و میگون گران‌ترین املاک را دارند که جملگی به عنوان مناطق خوش آب‌وهوا و ییلاقی استان تهران به شمار می‌آیند. ارزان‌ترین املاک مسکونی در تهران نیز مربوط به شهرستان ملارد است که کمتر از چهار میلیون تومان در هر متر مربع، قیمت دارند. بدین ترتیب می‌توان گفت فاصله قیمتی میان جنوب غربی تا شمال شرقی استان تهران، بیش از ۱۱ برابر است.

در شاخص رهن و اجاره منازل مسکونی، نمودار قیمت‌ها در شهرهای استان تهران (شهرهای حومه تهران بزرگ) به نسبت نمودار خرید، اندکی تغییر می‌کند؛ اما الگوی کلی به همان صورت است.

از نظر قیمت رهن و اجاره منازل نیز، مناطق لواسان، فشم، اوشان و میگون گران‌تر از دیگر نقاط هستند. پس از آنها، شهر اندیشه در شهرستان شهریار نیز گرچه با فاصله زیاد؛ اما در رتبه بعدی قرار دارد.

رهن هر متر مربع خانه در مناطق رباط‌کریم، نسیم‌شهر، ملارد و پرند کمتر از یک میلیون تومان

میانگین قیمت رهن هر متر مربع خانه در مناطق رباط‌کریم، نسیم‌شهر، ملارد و پرند، همچنان کمتر از یک میلیون تومان است. همچنین ارزان‌ترین نقطه استان از نظر اجاره با گران‌ترین منطقه، فاصله‌ای بیش از پنج برابری دارد.

از آنجا که برخی از خریداران ملک، بخشی از پول خرید را با استفاده از پول رهن آن تأمین می‌کنند، نسبت قیمت رهن به خرید، اهمیت زیادی دارد. از این نظر می‌توان گفت در میان شهرستان‌های مختلف استان تهران بدترین وضعیت را لواسان دارد. در حالی که گران‌ترین منازل در لواسان هستند؛ اما قیمت رهن آنها به گونه‌ای است که تنها ۸.۵ درصد قیمت خرید را پوشش می‌دهد در حالی که در ملارد و ورامین این نسبت به بیش از ۲۱ درصد می‌رسد.

نگاهی به آگهی‌های مسکونی در تابستان امسال نشان می‌دهد گرانی مسکن در داخل شهر تهران، بسیاری از خریداران و مستأجران را به سمت شهرهای اطراف پایتخت سوق داده و به همین دلیل شاهد افزایش آگهی‌ها در این مناطق هستیم. همچنین افزایش تقاضا، منجر به افزایش قیمت نیز شده است؛ اما با این وجود همچنان بیشتر این مناطق نسبت به شهر تهران، قیمت مناسب‌تری دارند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا