صنایع ساختمانیمجلس و ارگان هامجله خبری

الگوی مصرف سازندگان مسکن تغییر کرد

به گزارش ساختمان آنلاین: دبیر انجمن سیمان در این زمینه توضیح داد: آجر، گچ، آهن و … گران شده و به دلیل ارزان بودن سیمان الگوی ساخت سازندگان هم به سمت بتنی شدن پیشرفته است.

گفتنی است استفاده از اسکلت بتنی به جای اسکلت فلزی مزایا و معایب خاص خود را دارد. به عنوان مثال استفاده از بتن در ساختمان‌های بلندمرتبه و با شالوده سست توصیه نمی‌شود زیرا اسکلت بتنی سنگین و حجیم است و ایمنی ساختمان پایین می‌آید.

به گفته عبدالرضا شیخان همچنین توزیع سیمان نسبت به سال گذشته زیادتر شده و همچنین درخواست برای خرید سیمان بالا گرفته است.

دبیر انجمن سیمان ادامه داد: در چند سال گذشته صنعت سیمان با حداقل ظرفیت فعالیت می‌کرد اما بتنی شدن ساختمان‌ها باعث شد کارخانه‌ها با حداکثر ظرفیت فعالیت کنند.

شیخان البته تاکید کرد: به دلیل تحریم‌ها قطعات و ماشین‌آلات کارخانه‌های سیمان فرسوده شده و همین مسائل قیمت تمام شده تولیدات این صنعت را گران کرده است.

او ادامه داد: علاوه بر این قیمت حمل‌ونقل سیمان هم افزایش چشمگیری داشته این در حالی است که سیمان به لحاظ قیمت، نسبت به دیگر مصالح ساختمانی کم ارزش است و کاهش مدام سود تولید، ادامه حیات صنعت سیمان را تهدید می‌کند.

دبیر انجمن سیمان همچنین گفت: قیمت سیمان درب کارخانه قابل توجه نیست اما به دلیل افزایش کرایه حمل‌ونقل قیمت سیمان برای مصرف‌کننده گران تمام می‌شود و در واقع هزینه‌های جانبی باعث افزایش قیمت سیمان شده‌اند.

همچنین رامین گوران اوریمی، دبیر انجمن انبوه‌سازان تهران از افزایش خیره‌کننده هزینه ساخت‌وساز گفت و توضیح داد حداقل هزینه ساخت هر متر خانه را هفت تا ۱۰ میلیون تومان دانست و گفت که این عدد بدون احتساب (انشعابات، جواز ساخت) است.

او گفت: معمولا هزینه ساخت هر مترمربع خانه‌های لوکس بالای ۱۰ میلیون تومان است اما هزینه ساخت مسکن با کیفیت حداقل، حدودا پنج میلیون تومان تمام می‌شود.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا