راه و شهرسازیمجلس و ارگان هامجله خبری

شکست طرح دولت روحانی برای پرداخت وام ودیعه مسکن با کارشکنی بانک‌ها

به گزارش ساختمان آنلاین:   گرچه سال پیش ستاد ملی کرونا در دولت حسن روحانی با هدف حمایت از اجاره‌نشین‌ها چند مصوبه از جمله پرداخت وام ودیعه مسکن داشته، اما این برنامه‌ها به دلیل عدم همراهی بانک‌ها دردی از قشر مستأجران کشور را درمان نکرده است.

سال 99 و امسال ستاد ملی کرونا مصوب کرد وام ودیعه به مستأجران پرداخت شود. مصوبه اوایل سال گذشته این ستاد از مردادماه 99 یعنی در بحبوحه جابجایی در بازار اجاره مسکن اجرایی شد. بر اساس این مصوبه سقف تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن در تهران 50 میلیون تومان، در سایر کلانشهرها 30 میلیون تومان  و در سایر شهرها طبق مصوبه انجام گرفته 15 میلیون تومان در نظر گرفته شد.

این وام باید به دو صورت در اختیار مستأجران قرار می گرفت؛ با سررسید یکساله وام به مالک پرداخت می‌شد و مستأجر سود 13 درصدی آنرا به صورت ماهانه پرداخت می‌کرد. یا این‌که وام با سود 12 درصد به مستأجر اعطا و در بازه سه ساله آنرا بازپرداخت می‌کرد.

اوایل امسال نیز ستاد ملی کرونا مصوبه سال گذشته خود را تمدید کرد که البته در آن سقف وام ودیعه مسکن در تهران به 70 میلیون، کلانشهرها به 50 میلیون و سایر شهرها به 25 میلیون تومان افزایش یافت.

اما عمدم همراهی بانک‌ها و موسسات ملی باعث شده تا طی دو سال اخیر، مستأجران کمترین بهره را از این مصوبه حمایتی ستاد ملی کرونا ببرند. چه آن‌که شهریور ماه سال گذشته محمد اسلامی وزیر سابق راه و شهرسازی تاکید کرده بود، خروجی پرداخت وام ودیعه مسکن به مستأجران قابل قبول نیست.

وی تصریح کرده بود: با مصوبه ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا پرداخت وام ودیعه مسکن ساده‌سازی و روان‌سازی شده است، از این رو انتظار می‌رود مردم با سرعت بالاتری وام را دریافت کنند.ولی حدود 8 هزار وام ودیعه مسکن به مستأجران پرداخت شده است.

امسال نیز همان رویه کُند سال گذشته از سوی بانک‌ها اعمال می شود و سخت‌گیری‌ها باعث شده اکثر مستأجران نتوانند از وام ودیعه مسکن استفاده کنند. بر اساس آمار امسال یک میلیون و 513 هزار نفر برای دریافت وام ودیعه مسکن در سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن saman.mrud.ir وزارت راه و شهرسازی ثبت‌نام کرده‌اند.

از این تعداد حدود 550 هزار نفر به بانک‌ها معرفی شده‌اند که تاکنون حدود 83 هزار نفر توانسته‌اند وام ودیعه مسکن را دریافت کنند. به‌عبارت دیگر حدود 5.5 درصد ثبت‌نام کنندگان.

معاون وزیر راه و شهرسازی اوایل ماه گذشته از مکاتبه با بانک مرکزی برای تسهیل پرداخت وام ودیعه مسکن خبر داده و گفته بود: به زودی مشکل کندی پرداخت وام برطرف خواهد شد.

محمود محمودزاده افزود: ثبت نام متقاضیان وام ودیعه مسکن همچنان ادامه دارد و در صورت تصویب ستاد ملی کرونا، قراردادهای نیمه دوم سال نیز مشمول این وام خواهند شد. این موضوع در جلسه آتی ستاد ملی کرونا مطرح خواهد شد.

وی درباره با اتمام منابع مالی پرداخت وام ودیعه مسکن، گفت:  بعضاً مباحثی در رابطه با اتمام ظرفیت یا سهمیه بانک‌های عامل وام ودیعه مطرح می شود که از سوی وزارت راه و شهرسازی قابل قبول نیست.

وی ادامه داد: این مسئله ناشی از یک اشتباه برداشتی است که برخی بانک‌ها در سهمیه ها دارند.در این راستا با بانک مرکزی مکاتباتی انجام داده ایم که خروجی آن، ابلاغیه این بانک به 15 بانک و موسسه مالی برای اصلاح این مورد بوده است.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: به زودی این موضوع رفع می شود چون از عدد تعیین شده برای وام ودیعه مسکن خیلی باقیمانده و هیچ مشکلی برای پرداخت نداریم.

محمودزاده همچنین یادآور شد: تامین وام ودیعه نیز جزو نظام داخلی بانکهاست؛ برای این منظور نیز با بانک مرکزی مکاتبه ای داشته ایم و درخواست کردیم تعدیل را انجام داده تا حداقل ضمانت‌های لازم از متقاضیان اخذ شود.

قرار بود مطابق مصوبه ستاد ملی کرونا، پرداخت وام ودیعه مسکن ساده‌سازی شود،‌ این در حالی است که بانک‌ها شرایط دریافت وام مذکور را سخت کرده و یک مستأجر باید از هفت خان رستم برای وام 25، 50 و 70 میلیون تومانی عبور کند. به نظر می‌رسد نیاز است تا رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی این چالش را از دولت پیگیری کند تا بانک‌ها شدت سخت‌گیری خود برای پرداخت وام ودیعه مسکن را کاهش دهند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا