بورس و بازارمجلس و ارگان هامجله خبری

قرارداد تمدید فقط با افزایش 20 درصدی

به گزارش ساختمان آنلاین:  محمد قمی، رئیس اتحادیه املاک کرج، با اشاره به مصوبه حمایتی دولت برای مستاجران، گفت: اگرچه مصوبه به صورت مکتوب به دست ما نرسیده است؛ اما این مصوبه با توجه به شرایط کرونایی اجرایی می‌شود که بر اساس آن مالکان با افزایش ۲۰ درصد مبلغ اجاره نسبت به سال گذشته، می توانند قرارداد را یکسال تمدید کنند و کمیسیون املاک برای تمدید قرارداد ۵۰ درصد است و مالکان و مستاجران برای تمدید قرارداد به املاک مراجعه کنند.

وی در خصوص مالکانی که اصرار به تخلیه ملک خود توسط مستاجران دارند، افزود: شورای حل اختلاف در این خصوص حکم تخلیه نمی‌دهد و قرارداد یکسال تمدید می‌شود. این مصوبه برای ملک‌های مسکونی است و برای واحدهای صنفی نیست. تنها درصورتی که مالک، ملک مورد نظر را برای اعضای خانواده بخواهد و یا ملک را فروخته باشد، شورای حل اختلاف بر اساس مستندات موجود، با قراردادن دو تا سه ماه مهلت برای مستاجر، حکم تخلیه را صادر می‌کند.

قمی در خصوص کمیسیون مشاوران املاک یادآور شد: برای اجاره اول یک چهارم مبلغ کل اجاره و رهن است و برای تمدید یک هشتم این مبلغ است. درصد کمیسیون املاک برای خرید و فروش تا ۲۰۰ میلیون نیم درصد است و بالاتر از این مبلغ به ازای هر یک میلیون تومان، مبلغ کمیسیون ۲۵۰۰ تومان اضافه می شود. ۹ درصد هم مالیات ارزش افزوده دارد.

وی افزود: مستاجرانی که برای افزایش قیمت رهن و اجاره، از مالکان شکایت دارند، می‌توانند به اداره تعزیرات مراجعه و از مالکان شکایت کنند. همچنین برای شکایت از مشاوران املاک باید به اتحادیه مراجعه کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا