بورس و بازارمجله خبری

نبض بازار اجاره در نیمه تابستان

به گزارش ساختمان آنلاین:   بررسی‌ها حاکی است امسال هم مانند سال گذشته بازار اجاره مسکن در فصل تابستان کم‌جنب وجوش‌تر از سال‌های قبل است. فعالان این بازار سه دلیل عمده را برای بروز این وضعیت در بازار اجاره ذکر می‌کنند. نخستین عامل به شیوع کرونا مربوط می‌شود. در حالی که عمده مناطق کشور در حال حاضر در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد اغلب مستاجران و مالکان ترجیح می‌دهند قراردادهای سال قبل را تمدید کنند.

از سوی دیگر، افزایش نرخ اجاره‌بها موجب شده است اغلب مستاجران تمایل داشته باشند با ارقام معقول برای افزایش اجاره، به مدت یک‌سال دیگر در همان واحد مسکونی سکونت خود را ادامه دهند.

عامل سوم به کاهش عرضه فایل به بازار اجاره مربوط می‌شود. امسال مستاجران برای یافتن فایل مناسب اجاره با دشواری بیشتری در مقایسه با سال‌های قبل مواجهند. علت این موضوع کاهش خریدهای سرمایه‌ای در بازار مسکن است.

در شرایطی که بازار معاملات مسکن در وضعیت رونق قرار دارد و سرمایه‌گذاران اقدام به خرید آپارتمان می‌کنند بخش زیادی از واحدهای خریداری شده از سوی آنها به بازار اجاره عرضه می‌شود؛ همین موضوع منجر به دسترسی راحت‌تر مستاجران به واحدهای اجاره‌ای در بازار می‌شود و از طرف دیگر این افزایش فایل در تعدیل نرخ‌های پیشنهادی موجران برای اجاره مسکن نیز موثر است.

امسال اما با از بین رفتن جاذبه سرمایه‌گذاری در بازار مسکن عملا این امکان برای مستاجران فراهم نیست. در جدول زیر فهرستی از مشخصات و اجاره‌بهای پیشنهادی واحدهایی که در روز گذشته به بازار تابستانی اجاره مسکن معرفی شد، آمده است.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا