بورس و بازارمجلس و ارگان هامجله خبری

افزایش عجیب اجاره‌بها در خراسان جنوبی

به گزارش ساختمان آنلاین:   علیرضا اربابی با اشاره به این‌که اجاره‌بها از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا به امروز حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش یافته است، افزود: این میزان افزایش خارج از عرف نیست، قیمت اجاره‌بها و افزایش سرسام آور آن در سال ۹۹ رخ داده است، به طوری‌که قیمت اجاره واحدهای مسکونی در شهر بیرجند در سال ۹۹ بین ۵۰ تا ۷۰ ردصد افزایش یافت.

وی با بیان این‌که واحدهای مسکونی در شهر بیرجند اکثرا متراژهای بالای ۱۰۰ متر دارند و به ندرت می‌توان واحد مسکونی با متراژ ۵۰ یا ۶۰ در این شهر پیدا کرد، اظهار کرد: اگر واحدی با این مشخصات و متراژ ساخته شود به عنوان سوئیت دانشجویی اجاره داده می‌شود، اگر تعداد بیشتری واحدهای کوچک با اجاره‌بها کمتر ساخته شود، افراد کم‌درآمد نیز راحت‌تر می‌توانند از پس پرداخت اجاره‌بها بربیایند.

اربابی ادامه داد: برای مثال در حال حاضر میانگین اجاره‌بها یک واحد مسکونی ۱۰۰ متری در مناطق پایین‌دست شهرستان بیرجند ۴۵۰ هزار تومان اجاره ماهانه و پنج میلیون تومان ودیعه پیش، در مناطق میانی و متوسط شهر پنج میلیون تومان ودیعه پیش و یک میلیون تومان اجاره ماهانه و در مناطق اعیانی بیرجند نیز برای یک واحد ۱۰۰ متری پنج میلیون تومان ودیعه پیش و یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اجاره ماهانه تعیین شده است.

وی اظهار کرد: یک کارمند در ماه حدود ۶ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند، این افراد در صورت مستاجر بودن و این میزان حقوق چگونه می‌توانند زندگی را اداره کنند.

رئیس اتحادیه املاک و مسکن بیرجند ادامه داد: این معضل باید به صورت ریشه‌ای حل شود، یکی از راهکارها، کاهش قیمت مصالح ساختمانی‌ست تا مردم به سمت ساخت‌وساز منزل گرایش پیدا کنند، یا اینکه دولت نسبت به ساخت خانه‌های استیجاری برای مردم به صورت انبوه اقدام کند.

اربابی افرود: معضل افزایش شدید اجاره‌بها فقط با تسهیل شرایط برای ساخت‌وساز واحد مسکونی و نظارت بر قیمت اجاره‌بهاء قابل حل است، در غیر این صورت سنگینی این بار هر روز بر دوش اجاره‌نشین‌ها بیشتر خواهد شد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا