اجتماعی

نسبت ِ اربعین “حسینی” و عمق استراتژیک جمهوری اسلامی

به گزارش ساختمان آنلاین: همین حالا در تایوان با چین سرشاخ است، در شرق آسیا برای کره شمالی شاخ و شانه می کشد، در اوکراین صحنه گردان اصلی جنگ است ، چندین دهه است که برای هژمون و منافع خود و محافظت از رژیم صهیونیستی در خاورمیانه جنگ افروزی می کند( اشغال عراق و افغانستان  و سوریه)، معنا و کارکرد دولت در لبنان را از بین برده است، در لیبی یه سوی قصه است، دموکراسی و مطالبات مردمی در مصر را به محاق برده است!  در جنوب لبنان در حال مداخله بر روی مرزهای آبی آن به نفع رژیم صهیونیستی است.
تقریبا در چهار گوشه عالم در حال نقش آفرینی، دخالت و خرابکاری است. این ماجرای امروز و دیروز هم نیست. بعد از جنگ جهانی دوم کارِ هر روزه اش است. قبل از او استعمار پیر یعنی انگلستان همین کارها را در سطحی و به نوعی دیگر در اقصی نقاط دنیا می کرد.
۲- همین حالا، اگر به سطور روزنامه ها و رسانه های روسی سر بزنید، در تحلیل آنچه در اوکراین میگذرد ، می گویند؛  اقدام پیشگیرانه ما در اوکراین برای حفظ و بازدارندگی در برابر حوادثی است که اگر جلوی آن را نمی گرفتیم بعدها بر سرمان می آمد.
۳- همین روزها، اگر  خبرهای کشور ترکیه را پیگیری کنید، رئیس جمهور آن کشور می گوید: هر لحظه که اراده کنیم به نقاطی در شمال عراق حمله می کنیم ، در فاصله ۳۰ کیلومتری درون خاک سوریه نقطه حائل درست میکنیم، هر لحظه ممکن است به یونان حمله کنیم، در لیبی حضور دارند، در کشور مصر ادعاهایی دارند و ….
۴- روی نقشه خاورمیانه کمی پایین تر بروید، کشور عربستان سالهاست بر سَر مردم بی دفاع یمن بمب می ریزد، در لبنان حضور دارد ، در آمریکا برای فشار به ایران لابی می کند. در اروپا مدرسه مذهبی دارد. با سیگنال مثبت دادن به کشورهای اقماری کوچک هم پیمان خود می گوید؛ علیه ایران به پیوند ابراهیم بپیوندید و خلاصه اینکه مدعی رهبری دنیای عرب و جهان اسلام است و میلیاردها دلار در گوشه گوشه خاورمیانه و فراتر از آن هزینه میکند!
۵- کشور های کوچک امارات ، قطر، بحرین و …را در نظر بگیرید،  در سوریه و در تبدیل آن به یک زمین سوخته نقش دارند، برخی از آنها در همه توطئه های چند سال اخیر علیه ایران متحد و همسو با امریکا عمل کردند! در یمن، در لیبی و در نقطه نقطه خاورمیانه از پول نفت خرج می کنند! اگر بخواهم مصادیق این قصه را ادامه دهم در جای جای جهان مثال هایی وجود دارد، بیشتر مثال های خاورمیانه را زدم، چونکه درک نزدیک و ملموسی بواسطه ی نزدیکی داریم!
اصلا در عمق تاریخ فرو بروید، صد سال، دویست سال، هزار سال! انگار قصه تکراری و همیشگی تاریخ بشر است. حمله اسکندر مقدونی، تهاجم مغول ها،حمله نادر به هند، جنگ جهانی اول و دوم، جنگ های اعراب و اسرائیل و …
این مثال ها را زدم که  به مفهوم و معنای “عمق” و  “نفوذ استراتژیک” و هژمون و سلطه و  تسلط برسم! شاید برخی بگویند بشر امروزی متمدن و مدرن شده است و دیگر دنبال جنگ نمی رود! حتی اگر روزی هم چنین شود ( که محال است) باز هم نفوذ و  هژمون با اشکال نرم و متفاوت وجود خواهد داشت. بدون شک تحقق چنین امری نیازمند تولید قدرت نرم و سخت است و  هر کشوری در حوزه ی تولید قدرت، مزیت های خاص خود را دارد و البته این مفهوم چند وجهی و دارای  پیچیدگی های زیادی است.
حال سوال اساسی این است که در تئوری و گفتمان انقلاب اسلامی و نظام برآمده از آن ، منابع و مآخذ این عمق و نفوذ و تولید قدرت چیست؟
آیا صرفا بر توان مادی و اقتصادی و منابع زیر زمینی خود متکی است ؟!
در واکاوی ریشه ها و پایه های منابع قدرت نظام جمهوری اسلامی( که امروز در جنوب لبنان و به واسطه شجره طیبه حزب الله  برای آمریکا و رژیم صهیونیستی اینگونه دیکته می کند که خطوط میدان نفتی و گازی مشترک چگونه و کجا  باید باشد؟
در یمن بخش اصلی معادله  الهام بخشی برای انصارالله است، در عراق امروز، با مردم آن به هویت و زیست مشترک تاریخی خود فراتر از مرزها برگشته است، در افغانستان به گونه ای عمل کرد که آمریکا بزرگترین پایگاه خود و دهها میلیارد دلار تجهیزات نظامی در بگرام را جا گذاشت و فرار کرد، در سوریه از نقطه و لحظه ی  سقوط قریب الوقوع دمشق کار را  به جایی رسانده  است که مخالفین و تروریست ها در گوشه ای از خاک آن کشور گرفتار و اسیر شده اند، در خلیج فارس آقایی تام و تمام دارد، در حیات خلوت امریکا در امریکای لاتین حضور دارد، در اوکراین توسط دشمن امریکایی متهم نقش افرینی است و …)
به چه چیزهایی می رسیم؟
بدون شک، مخرج مشترک و پایه اساسی منبع لایزال این قدرت در ایدئولوژی و مسلک  امام  حسین(ع) نهفته است.
امام خمینی (ره)  و مقام معظم رهبری همان روح فرا تاریخی و عصاره  “عدالت خواهی” و “آزادگی” و “ظلم ناپذیری” امام  حسین(ع) را که در رگ های این ملت و ملت های مسلمان جاری،اما منجمد و خفته  بود زنده کردند. اینگونه است روزی که عنقریب نزدیک بودداعش بر کل خاک عراق مسلط شود با یک اشاره مرجعیت شیعه و با فداکاری و سازماندهی  شهید حاج “قاسم سلیمانی” به عقب رانده و به پایان رسید.
لذا در  تبیین “جنس” و “ماهیت” و “چیستی”  احیاء نفوذ و عمق استراتژیک ایران اسلامی که بعد از قرن ها از خمودگی و خواب بیدار شد، قطعا به نتایجی متفاوت از سایر کشورها می رسیم.
این، ایدئولوژی و مکتب عاشورایی و اربعینی حسین بوده است که با کمترین امکانات و در ذیل بیشترین فشارها و تحریم ها، چنین ایران بزرگ تاریخی را تا مرزهای مدیترانه احیا کرده است و آن را تبدیل به ابرقدرت و قدر قدرت خاورمیانه ساخته است.
دقیقا به همین دلیل است که آمریکا و همسویان و هم پیمانان آنها در تحلیل و فهم و چرایی آن مانده اند و برای خنثی و بی اثر کردن و نهایتا تسلط دوباره بر ایران و خاورمیانه خطوط و راهبردهای زیر را پیگیری، تبلیغ و عملیاتی کرده اند.
۱- با اعمال تحریم های ظالمانه  (نظیر آن در تاریخ بشر وجود ندارد)  و فشار بر مردم ایران و فقیر سازی اقتصادی آنها و به صورت همزمان با بلندگو ها و رسانه های وابسته به خود به مردم ایران بقبولاند  که این سختی و فشار محصول حضور و نقش آفرینی  ايران اسلامي  در شرق و غرب خاورمیانه است! و آنها را به این باور برساند که بین اقتصاد و احیای نقش تاریخی  ایران در خاورمیانه باید یکی را برگزینند!
 به عبارتی دیگر، کاری که خود و دیگر کشورها انجام می دهند( در همه جا حضور دارند و صدها میلیارد دلار برای آن خرج می کنند)  تبدیل به نقطه ضعف جمهوری اسلامی و شوراندن مردم علیه این تئوری تحریک و ترغیب کنند!
۲- به خاطرِ  آگاهی از عمق نفوذ معنوی و  الهام گیری توده های عرب مسلمان از گفتمان و تئوری انقلاب اسلامی و مشخصا به دلیلِ پایداری ایران  بر خط مستقیم و  ثابت و پایدار مخالفت با رژیم صهیونیستی ( به عنوان نماد ظلم و استکبار در خاورمیانه) بدون محاسبه منفعتی و اقتصادی تلاش کردند که این ایدئولوژی وحدت بخش حسینی را تفسیر و تعبیر فرقه ای کرده‌ و برای توده های مسلمان و عرب اینگونه القاء نمایند و جا بیندازند که نظام اسلامی به دنبال  فرقه گرایی مذهبی است، در حالی که همگان می دانند حماس سنی و حزب الله شیعه به یک میزان و یک نگاه مورد توجه و پشتیبانی جمهوری اسلامی بوده اند، به نحوی که همه گروه های فلسطینی و لبنانی به این اذعان و اعلام کرده اند که در بیش از ۴۰ سال گذشته تنها و تنها  ایران اسلامی بوده است که بدون قید و شرط از آرمان فلسطین و استقلال لبنان حمایت کرده است.
دقیقا به همین دلیل است علیرغم هزینه های سنگین رسانه ای و امنیتی تئوری تفرقه اندازی مذهبی آنها نتیجه نداده است. اگر نتیجه میداد است پیمان های جعلی و قلابی و عادی سازی با سران برخی کشورهای منطقه امروز مسئله امنیت و عمر رژیم صهیونیستی را تضمین کرده بود و مورد پذیرش اجتماعی توده های عرب قرار گرفته بود!
امروز نظامیان کهنه کار و برخی  سياست مداران کارکشته  آن رژیم آشکارا اذعان میکنند که وعده صادق مقام معظم رهبری بر نزدیکی پایان این رژیم روز به روز نزدیک و نزدیک تر میشود.
بنابراین، محور مقاومت نقطه مقابل اعراب و توده های مسلمان نیست بلکه صرفا یک دشمن و هدف دارد و نظام اسلامی به خوبی آن را پیاده کرده است.
۳- تلاش کرده اند به اشکال مختلف دست به براندازی نظام اسلامی بزنند و از این رو از هیچ روش و ترفندی دریغ نکرده و نخوهند کرد.
به تعبیر مقام معظم رهبری یکی از جلوه ها و نقاط خیلی استثنایی نظام جمهوری اسلامی تاب آوری اوست، تاب آوری در برابر انواع و اقسام تحرکات برای براندازی!  تحرکات اخیر آنها در طرحِ انواع تعبیر و تفسیر غیر واقعی و قلابی و جعلی درباره راهپیمایی بینظیر اربعین حسینی دال بر ادامه این تلاش های مذبوحانه است!
اربعین امسال نشان داد که همه ی ترفندهای فوق به نتیجه نرسیده است، انگار خون، شور و شعور حسینی که ریشه تاریخی در میان این ملت و ملت های مسلمان دارد و گوشه های از آن را این روزها در گرمای عراق میبینیم ، تمام ناشدنی است و همه محاسبات مستکبران و ظالمان را بر هم زده است،  دقیقا به همین دلیل است که میتوان ادعا کرد اصلی ترین منبع تعذیه کننده عمق نفوذ استراتژیک جمهوری‌ اسلامی اربعین حسینی است.
به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا