اجتماعی

دومین همایش ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی برگزار شد

مدیرعامل ثمسکن : ریل گذاری استفاده از تکنولوژی ها و فناوری های نوین ساخت و استفاده از تولیدات دانش بنیان حوزه مسکن عملیاتی شود.

به گزارش ساختمان آنلاین، دکتر محمدرضا جواهری تفتی ؛ با بیان اینکه بانک مسکن حمایت همه جانبه ای در جهت توسعه و بکارگیری تکنولوژی های ساختمانی داشته است اظهار داشت: اعتقاد داریم که شرکت سرمایه گذاری مسکن می تواند ریل گذاری مناسبی برای استفاده از تکنولوژی های جدید دنیا در ایران انجام دهد و یک نوع توسعه مهندسی ساخت را در کشور رقم بزند

به گزارش روابط عمومی شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن ، دکتر محمد رضا جواهری تفتی ، در جریان برگزاری دومین همایش ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی با محوریت راهبردهایی برای ارتقای پروژه های تولید مسکن در برابر زلزله که به مناسبت بیستمین سالگرد زلزله بم با حضور مدیران عامل شرکتهای تابعه گروه سرمایه گذاری مسکن ،اساتید و کارشناسان برجسته حوزه زلزله و مسکن برگزار شد ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: ایران از جمله کشورهایی است که روی کمربند زلزله جهان واقع شده است. این کمربند زلزله به طور رسمی با نام “کمربند زلزله آلپ-هیمالیا” شناخته می‌شود و بر اساس داده های زمین شناسی شکل گیری آن، اساسا ناشی از برخورد صفحه‌های قاره‌ای آرام و هند است که در نتیجه آن شاهد وقوع زمین‌لرزه‌های متعدد در منطقه هستیم. به علت قرارگیری ایران در جوار کمربند زلزله، ایران در زمره کشورهای با لرزه خیزی بالا شناخته می شود به طوری که می توان گفت هیچ نقطه امنی در کشور ما از لحاظ مواجهه با زلزله وجود ندارد.

افزایش سطح ایمنی و استحکام سازه ها در برابر زلزله در قیاس با گذشته

جواهری تفتی با اشاره به تلاشهای صورت گرفته برای مقابله با خسارتهای ناشی از زلزله و افزایش سطح استحکام و ایمنی ساختمانها طی سنوات اخیر اظهار داشت: بهره گیری از استانداردهای لرزه‌ای، طراحی و ساخت ساختمان‌های مقاوم در برابر زلزله، آموزش عمومی و آگاهی‌بخشی به جامعه و توسعه فناوری‌های مرتبط با ایمنی ساختمان‌ها از جمله اقداماتی است که در این زمینه صورت گرفته است. با این حال، همچنان نیاز به توجه و تلاش‌های بیشتر در جهت بهبود ایمنی ساختمان‌ها و کاهش خسارات زمین‌لرزه هستیم.

مدیر عامل گروه سرمایه گذاری مسکن از جمله اقدامات شاخص برای ارتقای مقاومت ساختمانها در برابر زلزله را در ورود فناوری های نوین به کشور توصیف کرد و یادآور شد: در بسیاری از مواقع شاهد آن هستیم برخی از فعالان و سرمایه گذاران صنعت ساختمان با اتکا به منابع شخصی خود اقدام به ورود فناوری های نوین به کشور می کنند که در عمل بکارگیری آنها در صنعت ساختمان با معضلاتی مواجه می شود.

جواهری تفتی به بیان عمده ترین چالشهای واردات فناوری های نوین مقاوم سازی ساختمانها در برابر زلزله پرداخت و توضیح داد: ایران یک کشور لرزه خیز است اما به لحاظ میزان لرزه خیزی با کشورهای اروپایی قابل مقایسه نیست چرا که اساسا مساله زلزله دراین کشورها به اندازه کشور ما جدی و چالش برانگیز نیست و سطح زلزله خیزی کشورهای اروپایی عمدتا سطح پایینی است در حالی که در ایران عمده نقاط کشور ما در معرض خطر لرزه خیزی با شدت بالا است.

وی ادامه داد: اساسا کشورهای اروپایی به دلیل قرارگیری در مناطقی با فعالیت لرزه ای کم،نیاز کمتری به نظامهای مهندسی پیشرفته برای مقابله با زلزله دارند و از این رو ضوابط و نظامهای مهندسی آنها در حوزه لرزه و زلزله مطابق با استانداردهای کشور خودشان است و حتی امکان دارد که در طراحی و ساخت ساختمانها از ضوابط و روشهای رایج ساختمان سازی بهره بگیرند.

لزوم بومی سازی فناوری های نوین وارداتی

جواهری تفتی خاطر نشان ساخت: با توجه به این امر چنانچه سرمایه گذارانی اقدام به واردات فناوری های نوین به کشور می کنند باید نسبت به بومی سازی این فناوری ها و انطباق آن با شرایط اقلیمی و لحاظ کردن زلزله خیز بودن کشورمان اقدام کند و با توجه به زلزله های شدید و مرگباری که در کشورمان رخ داده است از مقررات ملی و دستورالعمل های فنی کشورمان برای بومی سازی فناورهای نوین وارداتی بهره گیرند.

وی در ادامه اظهارات خود به تلاشهای شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن در موضوع صنعتی سازی ساختمان اشاره کرد و خاطر نشان ساخت : شرکت سرمایه گذاری مسکن به عنوان یکی از شرکتهای زیرمجموعه بانک مسکن ، در دوره جدید مدیریت محترم بانک مسکن  تلاش کرده است که در حوزه ساخت مسکن و بکارگیری فناوری های نوین ساختمانی پیشرو باشد و با این رویکرد همواره در فرآیند تولید مسکن از به روز ترین فناوری های نوین ساختمانی بهره گرفته شود.

مدیر عامل گروه سرمایه گذاری مسکن تاکید کرد: با توجه به سیاست این شرکت مبنی بر بکارگیری فناوری های نوین ساختمانی و بهره گیری از دستاوردهای علمی دنیا در حوزه صنعتی سازی و نیز الزام استفاده از ظرفیت محصولات دانش بنیان داخلی ، این شرکت یک رویداد را به صورت مشترک با وزارت راه وشهرسازی و صندوق نوآوری و شکوفایی با هدف شناسایی شرکتهای دانش بنیانی که در صنعت ساختمان محصولاتی را تولید کرده اند ، برگزار کرد.

واردات فناوری های نوین ساختمانی باید بر پایه ایمنی در برابر زلزله باشد

جواهری تفتی با یادآوری مجدد مبنی بر اینکه بهره گیری از تکنولوژی های جدید و به روز و استفاده از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان داخلی به عنوان دو اصل مهم سرلوحه فعالیت شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن قرار گرفته است افزود: اعتقاد داریم که شرکت سرمایه گذاری مسکن می تواند ریل گذاری مناسبی برای استفاده از تکنولوژی های جدید دنیا در ایران انجام دهد و یک نوع توسعه مهندسی ساخت را در کشور رقم بزند.

مدیر عامل گروه سرمایه گذاری مسکن تاکید کرد: بر این باورم که شرکت متبوع ما در حال حاضر به لحاظ اثرگذاری در حوزه تکنولوژی های ساختمانی و زمینه سازی برای توسعه آن می تواند در کشور نقش محوری داشته باشد و با توجه به حمایت های همه جانبه بانک مسکن ، امیدواریم اتفاقات خوبی در حوزه تکنولوژی های جدید برای مهندسان و سازندگان کشور رقم زده شود.

مرکز تحقیقات وزارت راه در زمینه صدور تاییدیه ها تسهیل گیری کند

وی در ادامه بر لزوم حمایت همه جانبه دستگاه های ذی ربط برای تسریع در توسعه بکارگیری تکنولوژی های نوین ساختمانی در عرصه ساخت وساز تاکید کرد وگفت:

به نظر بنده وزارت راه وشهرسازی و مخصوصا مرکز تحقیقات راه ، مسکن وشهرسازی باید در این زمینه تسهیل گیری کنند و با توجه به تکنولوژی های جدید ساخت در دنیا ، این مرکز باید در اسرع وقت و به دور از بورکرواسی های پیچیده، تاییدیه ها و دستورالعمل های لازم را برای بهره گیری از این تکنولوژی ها ارایه دهد.

جواهری تفتی در عین حال افزود: به نظر من در حوزه پروژه های عمرانی و مسکن در کشور در دوهه گذشته اتفاقات خوبی رخ داده است و کاهش حجم خسارت های جانی و مالی در زلزله های اخیر نسبت به زلزله های گذشته نشان می دهد که ما در صنعت ساختمان رشد کرده ایم و این امر ریشه در تلاش مهندسان ،کنترلهای مطلوب سازمانهای نظام مهندسی،همکاری شهرداری ها و وزارت کشور و مقررات خوبی که توسط وزارت راه و شهرسازی وضع شده است دارد.

وی اذعان داشت البته تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم اما با توجه به ظرفیت خوبی که در کشور در ابعاد مختلف و مخصوصا از لحاظ نیروی انسانی وجود دارد ما می توانیم رشد بالاتری در بخش مسکن و مقاوم سازی سازه ها در برابر زلزله و افزایش سطح کیفی آنها داشته باشیم.

به گفته جواهری تفتی به روز رسانی آیین نامه هایی نظیر آیین نامه 2800 زلزله و همچنین برخی از مقرررات ملی ساختمان نظیر مبحث یازدهم مقررات ملی ساختمان ( صنعتی سازی) می تواند به شدت به رشد و توسعه سریع تر صنعتی سازی در کشورکمک کند و در واقع می توان گفت ترویج صنعتی سازی در گرو بروزرسانی آیین نامه ها و حمایت دولت از سازندگان حرفه ای است.

حیثیت مهندسی در زلزله بم خدشه دار شد

در ادامه این همایش دکتر عبدالرضا سروقد مقدم ،عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله نیز با اشاره به بیستمین سالگرد وقوع زلزله بم اظهار داشت:بیست سال پیش،وقوع زلزله بم که با خسارات جانی و مالی جبران ناپذیری همراه بود، مدیریت فنی و جامعه فنی کشور را بسیار ناراحت کرد چرا که مسوولیتی که ما به عنوان مهندس در عرصه ساخت وساز داشتیم و باید از جان و مال حفاظت می کردیم را به خوبی ایفا نکردیم ،بنابراین حیثیت مهندسی در کنار حیثیت مدیریت فنی کشور در این زلزله خدشه دار شد .

وی تاکید کرد : درسهای مختلفی از زلزله بم گرفته شد اما در میان تجارب مختلف اخذ شده از این زلزله در جنبه های فنی و مدیریتی متعدد ،می توان به عدم ارائه جزئیات فنی در نقشه های کلی ساختمانی و واگذاری آن به پیمانکار اشاره کرد.بنابراین برای مقاوم سازی و استحکام سازه ها در برابر زلزله لازم است که جزئیات فنی نقشه های اجرایی کاملا مشخص باشد و هیچ تصمیمی به کارگاه های ساختمانی واگذار نشود .

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا