اجتماعی

مسئولان جایگاه شوراها را بیشتر درک کنند/ شوراها عامل اصلی تحول در شهرها

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به روز ملی شوراهای اسلامی شهر و روستا خواستار توجه مسئولان به نقش شوراها و استفاده از ظرفیت این نهاد مردمی شد.

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر تهران؛ مهدی چمران در جریان برگزاری یکصد و چهل سومین جلسه شورای شهر در ابتدا با گرامیداشت یاد و خاطر شهدای انقلاب اسلامی، شهدای مدافع حرم و امنیت کشور با گرامیداشت روز ملی شورا و تبریک این روز به خانواده بزرگ‌شورایی کشور یکی از افتخارات بزرگ جمهوری اسلامی را صدور فرمان حضرت امام (ره) برای تشکیل چنین جامعه بزرگی عنوان کرد و گفت: یکی از مهمترین چشم اندازهای تاسیس شورا، مدیریت محلی بر مبنای شورا ها بود که به انتخاب مستقیم مردم هر شهر صورت گرفت و این اتفاق یکی از روشن بینی هایی بود که از سوی معمار کبیر انقلاب در ۹ اردیبهشت ۵۸ آنهم در روزهای نخستین پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد تا با این اتفاق خود مردم بتوانند بر سرنوشت محله و شهر خود تصمیم گیری و مشارکت کنند.
چمران با بیان اینکه بیش از ۱۷ سال انتخابات و فرآیند نگارش قانون شوراها از همان سالهای ابتدایی مغفول ماند یادآور شد: متاسفانه بدلیل برخی اتفاقات از یک سو و مهمترین آن تجاوز رژیم بعث عراق و آغاز جنگ تحمیلی موجب شد تا این اتفاق تا سال ۷۸ به تعویق بیافتد اما الان بیش از ۲۴ سال از عمر آن می گذرد که در حال حاضر شاهدیم که وجود چنین جامعه بزرگی چقدر توانسته بار بزرگ و سنگینی را از دوش مدیران دولتی و خود دولت بکاهد و خود مردم آنرا به عهده گرفتند تا بتوانند سهم موثری در تصمیم گیری های خرد و کلان در شهر را داشته باشند.
رییس شورای شهر تهران با بیان اینکه حدود ۸ بند در قانون اساسی در مقام شورا ها وضع قانون شده و این به منزله اهمیت و بالابودن جایگاه شوراهاست یادآور شد: تشکیل شوراها در تمام شهرها و مدیدیت شهری مانند ابرکلانشهر تهران که خود به مثابه یک مجموعه وزارتخانه ای است موجب شد تا این بار سنگین به مردم محول شود چرا که اگر جامعه شورایی تشکیل نمی شد وزارت کشور باید برای بیش از ۱۲۰۰ شهر، استاندار، فرماندار یا شهردار انتخاب می کرد و این اتفاق خوشایندی نبود و وقوع چنین اتفاقی یعنی مردمی کردن برنامه هاست.
وی با تاکید بر اینکه تحولی که در شهرها شاهدیم به سبب تصمیم سازی هایی است که از بطن شوراها نشات گرفته خاطر نشان کرد: ما باید به عنوان متولیان شورایی بیش از هر نهادی حرمت شورا را حفظ کنیم و در بین مردم باشیم و مشکلات آنها را شنیده و برای رفع آن گام برداریم؛ ما سوگند یاد کردیم که در این مسیر وقت و انرژی خود را صرف کنیم تا در پایان کار خجالت زده مردم نباشیم.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: ممکن است عده ای افراد ناباب سوء استفاده کرده باشند، اظهار کرد: در مواردی عده ای به نام دیگران آسیب زدند؛ اما عمومیت ندارد و شوراها با خلوص برای خدمت به میدان آمده و تلاش می کنند.
وی در ادامه به برگزاری همایش بزرگ شوراها که به همت شورای عالی استانها صورت گرفت ضمن قدردانی از عوامل برگزار کننده عنوان کرد: برگزاری چنین همایشی مشخص کرد که چه شور و نشاطی در خانواده بزرگ شورایی کشور است و همه افراد با ذوق خدمت به این جامعه بزرگ پیوستند.
 چمران خطاب به مسئولان کشور تاکید کرد: به طور کلی توصیه می کنم که مدیران و مسئولان دولتی جایگاه شوراها را دست کم نگیرند و فراموش نکنند که شوراها دارای چه ظرفیت بزرگی هستند که اگر بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند قطعا شوراها در تنگناها و در شرایط سخت بخوبی میتوانند موثر و کنترل گر باشند.
وی در خصوص اثرات حضور و استفاده از پتانسیل شوراها در تصمیمات کلان عنوان کرد: بارها شاهد بودیم در بحران هایی که در کشور بوجود آمد وجود شوراها توانسته آنرا کنترل و کشور از بروز هر مخاطره ای مصون بماند اما انروی سکه هم دیدیم که عدم استفاده از پتانسیل شوراها چه فجایعی را به کشور متحمل کرده بطور مثال ماجرای افزایش نرخ بنزین در آبان سال ۹۸  که نه تنها جامعه شورایی خبر نداشت تا بتواند موثر باشد بلکه خود رییس جمهور وقت هم صبح جمعه فهمید که چه اتفافی افتاده و همین اتفاق باعث شد تا کشور به چه سمت و سویی کشیده شود و شاهد بروز فجایع جبران ناپذیری بودیم.
دشمنان به دنبال تفرقه افکنی هستند
رییس شورای شهر در ادامه به روز ملی خلیج فارس اشاره کرد و گفت: بیش از هزار سال است که نام خلیج فارس دراسناد تاریخی ثبت شده اما استعمار همیشه به دنبال تفرقه افکنی است و در همین راستا برنامه هایی برای ایجاد شکاف بین همسایگان عرب ایران دارد و با جعل نام خلیج همیشه فارس بدنبال اجرای برنامه های شوم خود هستند تا نگذارند کشورهای همسایه در کنار هم متحد و یکپارچه باشند.
وی تاکید کرد: قطعا استعمار در راس رژیم جعلی اسرائیل از چنین اتحادی ناراحت و عصبانی می شوند اسرائیلی که پایه گذار دشمنی ها و عداوت ها در منطقه است، بطوریکه اخیرا لگد پرانی هایی هم در جریان از سرگیری روابط بین ایران و عربستان دیدیم.
چمران در ادامه با گرامیداشت یاد و خاطر شهدای عملیات بیت المقدس به ۱۰ اردیبهشت سالروز آغاز  این عملیات اشاره کرد و گفت: این عملیات یکی از طولانی ترین رزم هایی بود که در جنگ تحمیلی شاهد بودیم که در نهایت موجب شد تا خرمشهر آزاد شود.
 عرق کارگر همتراز با خون شهید و قلم عالم است
چمران با مرور روزهای مهم و تاریخی تقویم کشور به ۱۱ اردیبهشت روز جهانی کار وکارگر اشاره کرد و ضمن تقدیر و تبریک این روز به جامعه بزرگ کارگری کشور علل الخصوص جامعه کارگری مجموعه مدیریت شهری و شهرداری تهران عنوان کرد: امیدواریم کارگران در شرایطی زندگی کنند که حداقل زندگی شرافتمندانه را تجربه کرده و تحت فشار نباشند چرا که جایگاه و مقامی که برای این قشر زحمت کش در احادیث اسلامی عنوان شده بر این موضوع است که عرق کارگر همتراز با خون شهید و قلم عالم است.
اعلام گزارش از سوی زاکانی در حوزه اقدامات حمل و نقل پایتخت 
مهدی چمران در حاشیه یکصد و چهل و سومین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران ضمن گرامیداشت روز ملی شوراها، اظهار کرد: امروز از شهردار تهران با محوریت روز شوراها دعوت کردیم که در کنار آن در خصوص حمل و نقل و اعتبارات و اقدامات صورت گرفته در این حوزه گزارشی از سوی آقای زاکانی ارائه خواهد شد.
 وی افزود: اصل بحث امروز همین گزارش است و مابقی نیز به ارائه گزارشات حسابرسی اختصاص خواهد یافت، پس از اتمام گزارشات از جلسات آتی سال ۱۴۰۰ آغاز خواهد شد.
چمران با بیان اینکه تاکسیرانی همواره غیرفعال بودن تاکسی ها را دنبال می‌کرده است، یادآور شد: تاکسی ها به ویژه در ساعات اوج ترافیک باید فعال باشند و به مردم خدمت‌رسانی کنند.
وی تاکید کرد: ساعت هفت صبح امروز جلسه ای برای مترو برگزار شده که امیدواریم به نتیجه برسد و ارقام پرداخت شود؛ این جلسه با حضور شهردار، تعدادی از وزرا و مدیرعامل بانک شهر برگزار شده و ما چشم انتظار پرداخت این مبلغ هستیم تا چینی‌ها ساخت را آغاز کنند.
به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا