اجتماعی

ضرورت پیگیری مسائل مربوط به رود دره قوری‌چای در منطقه 21

عضو شورای اسلامی شهر تهران بر ضرورت پیگیری مسائل مربوط به رود دره قوری‌چای در منطقه 21 تاکید کرد.

به گزارش ساختمان آنلاین، زهرا شمس‌احسان عضو شورای اسلامی شهر تهران صبح امروز (سه‌شنبه) در صد و چهل و یکمین جلسه شورا در تذکر پیش از دستور خود با تاکید بر ضرورت پیگیری مسائل مربوط به رود دره قوری‌چای در منطقه 21 اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین چالش‌های شهر تهران خطر سیلاب بوده که به دلیل موقعیت جغرافیایی پایتخت، ساختار فضایی شبه شطرنجی و جمعیت پذیری بالای آن این خطر رو به فزونی است.

شمس‌احسان با بیان اینکه رود دره «قوری چای» واقع در منطقه 21 (محل پل فتح) با مشکلات اساسی و اجتناب ناپذیزی مواجه است، گفت: این رود دره از مناطق بالادست وارد محدوده منطقه21 شده و پس از طی مسیری طولانی به مناطق پایین دست و حاشیه‌ای پایتخت سرازیر می‌شود که در زمان بارش‌های فصلی امکان جاری شدن سیلاب محتمل است.

رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران افزود: طبق برآوردهای صورت گرفته، حداکثر ظرفیت انتقال سیلاب در محدوده مذکور 12 متر مکعب بر ثانیه است، در حالیکه طبق طرح اضطراری مربوط به این رود دره، سیل با دوره‌های بازگشت مختلف به مقدار 70 متر مکعب در ثانیه و در مواردی تا 126 متر مکعب پیش بینی شده است.

وی تاکید کرد: به دلیل ساخت و سازهای غیر مجاز در این رود دره و در محدوده بزرگراه فتح، مسیر طبیعی رودخانه با انحراف 90 درجه مواجه شده که این موضوع باعث انباشت آب در کانال زیر پل رو گذر بزرگراه فتح شده است.

شمس‌احسان با اشاره به اینکه علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته، اختلاف سطح پل با آب جاری رود دره کمتر از یک متر است، خاطرنشان کرد: ادامه روند حاضر باعث بروز خسارات جبران ناپذیر به بزرگراه فتح و ساختمان های موجود در محدوده آن خواهد شد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: با وجود توافقات قبلی دستگاه‌های مختلف در این زمینه، متاسفانه تاکنون پیشرفتی حاصل نشده و همچنان محدوده قوری‌چای پرخطر رها و بی دفاع باقی مانده و در زمان وقوع سیلاب شهرداری تهران نسبت به انجام عملیات مقابله‌ای و رفع انسدادهای ناشی از عدم آبگذری مناسب اقدام می کند که این امر ضمن هزینه‌های گزاف مالی با به خطر انداختن جان افراد همراه است.

شمس‌احسان اضافه کرد: به دليل اهميت موضوع و لزوم نقش آفرينی فعال مجموعه مديريت شهری تهران در تعامل با دستگاه‌های ذيربط برای کنترل و پیشگیری از هرگونه حادثه احتمالی و اتخاذ تدابير لازم برای استقرار مديريت يكپارچه و هماهنگ، از شهردار تهران انتظار می رود در این زمینه اقدامات مقتضی را ترتیب داده و گزارش آن را به شورا ارائه کند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا