اجتماعی

پروژه‌های اولویت‌دار شهری در دست سازمان عمرانی شهرداری

مدیرعامل سازمان عمران مناطق شهرداری تهران در ارتباط با پروژه‌های اولویت‌دار سازمان عمرانی شهرداری گفت: قطعاً پروژه‌هایی که در این سازمان انجام می‌شود جزو پروژه‌های اولویت‌دار خواهد بود و همچنین بودجه لازم برای آنها تعریف شده است.

به گزارش ساختمان آنلاین، هادی حق‌بین در حاشیه بازدید خبرنگاران و از پروژه‌های عمرانی میدانگاه جهاد و برج میلاد و نشست خبری خود که در سالن کنفرانس برج میلاد برگزار شد  اظهار کرد: سازمان عمرانی مناطق شهرداری تهران با هدف زیست‌پذیری اماکن پرتردد و انسان‌محور خیابان ولیعصر فعالیت‌های عمرانی مهمی را در دستور کار قرار داده و به همین منظور قرار است پس از اجرای دو پلازای تکمیل شده در سال ۱۴۰۰ در مناطق ۲ و ۵ با ساخت میدانگاه و پلازای جدید شهری حس و حالی متفاوت و روحی دوباره به این بخش از شهر ببخشد و از همین رو ساخت میدانگاه مترو جهاد با طراحی منحصربه‌فرد در محل تلاقی با خیابان‌های فاطمی و ولیعصر با وزارت کشور و تردد بسیار بالای مردم در اولویت قرار گرفت و از ابتدای سال ۱۴۰۱ با مساحتی حدود ۲۲۰۰ متر مربع آغاز شده است.

مدیرعامل سازمان عمران مناطق شهرداری تهران در ارتباط با احجام این پروژه تصریح کرد: ۲ هزار و ۲۰۰ مترمربع سنگ کف محوطه داخلی و بیرونی، ۴۵۰۰ متر مربع آجرنمای قزاقی به صورت قائم و قوسی شکل، ۶۰ تن اسکلت، ۲۰ تن میلگرد جهت فنداسیون، دو عدد سرویس بهداشتی مردانه و زنانه، ۲۵۰ متر طول نرده فلزی و… از جزئیات احجام پروژه محسوب می‌شود.

حق‌بین در ادامه در حاشیه بازدید خبرنگاران از پروژه گود برج میلاد گفت: این پروژه در سال ۹۲ جهت احداث فاز دو در منطقه دو و در مجاورت برج میلاد گودبرداری شد که پس از آن بنا بر برخی مسائل مالی و حقوقی مربوط به سرمایه‌گذار عملیات اجرایی متوقف و این گود در مرحله تحکیم جداره‌ها رها می‌شود و از آن زمان تاکنون به دلیل عدم تامین مالی پروژه توسط سرمایه‌گذار و سایر مشکلات بلاتکلیف مانده است.

وی ادامه داد: به دلیل رها شدن طولانی مدت گود دیواره‌های گود در مقاطعی به سمت داخل گود حرکت کرده که نشانه‌های آن در بخشی از ساختمان مجاور به چشم می‌خورد و نتایج حاصل از پایش و برداشت‌های ابزار دقیق گود همگی نشان از تغییر شکل‌های غیرمتعارف و به تبع آن مخاطرات جدی متحمل برای گود و متحدات پیرامونی آن داشتند.

مدیرعامل سازمان عمران مناطق شهرداری تهران در خصوص پایدارسازی و مقاوم‌سازی گود برج میلاد گفت: این کار در دو مرحله در حال انجام است به طوری که پس از ارجاع این پروژه به معاونت فنی عمرانی در پاییز ۱۴۰۰ مراحل اول عملیات اجرایی توسط سازمان عمرانی مناطق انجام و طی بازه زمانی فشرده ۴ ماهه عملیاتی و نتایج آن احصاء شد. همچنین با انجام اقدامات اول و احصاء و تحلیل اطلاعات گود، گزینه‌های پیشنهادی برای پایدارسازی دائمی گود مطرح شد که نهایتا تشکیل شورای راهبردی برج میلاد در تاریخ دهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ مصوب و به معاونت فنی عمرانی ابلاغ شد که پس از آن با تشکیل کارگروه ویژه در معاونت فنی و عمرانی با استقرار پیمانکار و مشاور از ابتدای تیرماه سال گذشته عملیات اجرایی آغاز و هم اکنون با پیشرفت فیزیکی بیش از ۷۰ درصد ادامه دارد.

حق‌بین در خصوص مشخصات طرح نهایی سازه اصلی تصریح کرد: این سازه در ۵ طبقه و متراژ تقریبی ۱۷ هزار و ۸۰۰ متر مربع با سیستم سازه بتن آرمه، سقف دال بتنی و دیوارهای برشی و در احجام پروژه یکصد و یازده حلقه شمع، ۳۵۰۰ تن آرماتوربندی، ۲۴ هزار مترمکعب بتن‌ریزی انجام می‌شود.

وی همچنین، اظهار کرد: سازمان عمرانی مناطق شهرداری تهران در حوزه اجرایی پروژه‌های عمرانی که عمدتا فرامنطقه‌ای است را انجام می‌دهد و طبیعتا پس از اتمام پروژه‌ها و تکمیل به شرکت‌ها تابعه و مناطق واگذار می‌شود.

حق‌بین گفت: در سازمان عمرانی مناطق عمدتا درگیر پروژه‌های ابنیه هستیم و بخش زیادی از این پروژه‌ها توسط معاونت‌ها و زیرمجموعه‌های معاونت فنی و عمرانی انجام می‌شود.

مدیر عامل سازمان عمران مناطق شهرداری تهران افزود: این سازمان با توجه به ظرفیتی که دارد تفاهمنامه‌هایی را با مناطق و سازمان‌ها و شرکت‌ها امضا و در نهایت این پروژه‌ها را اجرا می‌کند. همچنین حجم کار در این سازمان به صورت مستمر است.

وی با اشاره به پروژه‌های در دستور کار سازمان عمران مناطق شهرداری تهران گفت: در حال حاضر پروژه‌هایی که در گذشته رها شده بود را در دستور کار خود قرار دادیم همچنین برخی از این پروژه‌ها در سال گذشته تکمیل و به بهره‌برداری رسید و در دوره گذشته نیز از حدود ۲۰ ماه گذشته این سازمان بالغ بر ۸ پروژه را افتتاح تکمیل و در اختیار شهروندان قرار داده است.

حق‌بین تصریح کرد: در سال ۱۴۰۲ نیز تعداد دیگری از پروژه‌ها را در دستور کار خود قرار داده‌ایم که ان‌شاءالله آنها را نیز در بازه زمانی تعیین شده در اختیار شهروندان قرار می‌دهیم ضمن اینکه مقاوم‌سازی پل‌ها نیز توسط این سازمان انجام می‌شود به طوری که این کار در ساعاتی از شب صورت می‌پذیرد.

مدیرعامل سازمان عمران مناطق شهرداری تهران گفت: با توجه به اهمیت پروژه‌ها می‌توان گفت که این سازمان پروژه‌های اثرگذار را در سطح شهر تهران عملیاتی می‌کند و در این بین پروژه‌هایی که طی سالها رها شده بودند و به عارضه شهر تبدیل شده بودند با اولویت در دستور کار خود قرار داده است. به عنوان مثال می‌توان به پارکینگ امیرکبیر در خیابان ۱۷ شهریور اشاره کرد که این پروژه پس از ده سال در سال گذشته تکمیل و به بهره‌برداری رسید.

وی ادامه داد: توجه به سرانه‌های مختلف از جمله فرهنگی، اجتماعی و ورزشی در قالب ماموریت‌های سازمان به صورت ناخواسته افزایش خواهد داشت تا بتوانیم در نهایت شاهد رضایتمندی شهروندان در سطح شهر باشیم.

حق‌بین با بیان اینکه هم اکنون ۵۰ پروژه فعال را برای سازمان عمران مناطق شهرداری تهران در سال ۱۴۰۲ تعریف کرده‌ایم، گفت: فارغ از تامین مالی این پروژه‌ها باید بر اثرگذاری این پروژه‌ها دقت کنیم تا موجب رضایتمندی شهروندان شود.

مدیرعامل سازمان عمران مناطق شهرداری تهران به همکاری این سازمان با سازمان مدیریت بحران شهر تهران اشاره کرد و گفت: در این بخش نیز همکاری لازم را با سازمان مدیریت شهر تهران در ارتباط با ایجاد و احداث ایستگاه‌های تاب‌آوری در اطراف شهر تهران آغاز کرده‌ایم که در همین زمینه در ۲۸ نقطه از شهر تهران احداث و ایجاد ایستگاه‌های‌ تاب‌آوری را در دستور کار قرار داده‌ایم که از این تعداد ۵۰ درصد تحویل و ان‌شاءالله در چندماه آینده مابقی آنها تکمیل و تحویل خواهد شد. همچنین در ارتباط با پایگاه‌های پشتیبانی مدیریت بحران اقداماتی توسط سازمان عمرانی مناطق شهرداری تهران آغاز شده است به طوری که عمدتا این پایگاه‌ها در سنوات گذشته توسط مدیریت شهری رها شده بود و در سال گذشته ۲ پروژه تکمیل و به بهره‌برداری رسید و ان‌شاءالله تا یک ماه آینده ۳ پایگاه جدید توسط سازمان عمران مناطق تکمیل و به سازمان مدیریت بحران شهر تهران واگذار می‌شود.

وی همچنین در خصوص توسعه و احداث بازارهای میادین میوه و تره‌بار گفت: در این بخش نیز همکاری با سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار آغاز کرده‌ایم البته از ۱۰۰ بازار و میادینی که قرار بود توسط میادین ساخته بشود فعلا احداث ۲۵ بازار در دستور کار قرار گرفته است که از این تعداد نیز ساخت ۶ بازار توسط سازمان عمرانی در دستور کار قرار گرفته که انشاءالله تا دو ماه آینده دو بازار تحویل داده خواهد شد و تا پایان سال رویه احداث سایر بازارها و میادین انجام خواهد شد.

مدیرعامل سازمان عمران مناطق شهرداری تهران به بازپیرایی پلازای شهری و برخی از میدانگاه‌های پایتخت اشاره کرد و گفت:‌در طول ۱۸ ماه گذشته ۴ میدانگاه در این حوزه تحویل شده است که از آن جمله می‌توان به پلازای مترو صادقیه واقع در منطقه ۵، بلوار ویژه در منطقه دو، باغ فردوس در منطقه یک و همچنین میدانگاه امام خمینی(ره) اشاره کرد.

حق‌بین همچنین با اشاره به برنامه‌ریزی سازمان عمرانی مناطق شهرداری تهران در خصوص افزایش پارکینگ در سطح شهر تهران گفت: در این ارتباط سال گذشته پارکینگ امیرکبیر در خیابان ۱۷ شهریور تکمیل و واگذار شد و هم اکنون نیز در برخی از مناطق از جمله مناطقه ۱۵ پارکینگی در حال احداث و اجرا است و ان‌شاءالله تا ۵ ماه آینده تحویل سازمان ترافیک خواهد شد. همچنین پارکینگ جوادیه نیز فعالیت عمرانی آن آغاز شده است.

وی ادامه داد: پارکینگ نیایش یکی دیگر از پروژه‌هایی است که در دستور کار قرار دارد و ان‌شاءالله با تامین منابع مالی نیز این پروژه تکمیل خواهد شد.

مدیرعامل سازمان عمران مناطق شهرداری تهران درخصوص طرح جدید در مجاورت برج میلاد افزود: باید اشاره کنم که به هیچ عنوان پر کردن گود برج میلاد به صرفه نبود همچنین نمی‌توان این پروژه را به همین شکل رها کنیم چرا که در گذشته طرحی در مجاورت برج میلاد تهیه و تصویب شده بود که در ادامه این طرح به سرانجام نرسید و هم اکنون در کمیسیون ماده ۵ طرح جدیدی در دستور کار قرار دارد و در طرح جدید حتما باید به بحث سرمایه‌گذار نیز توجه شود چرا که حتما پروژه مجاورت برج میلاد جزو پروژه‌های مشارکتی خواهد بود.

حق‌بین در ارتباط با پروژه‌های اولویت‌دار سازمان عمرانی شهرداری گفت: قطعاً پروژه‌هایی که در این سازمان انجام می‌شود جزو پروژه‌های اولویت‌دار خواهد بود و همچنین بودجه لازم برای آنها تعریف شده است.

وی همچنین در خصوص آخرین وضعیت احداث پروژه بلدیه در میدان امام خمینی تصریح کرد: این پروژه مهمترین ابنیه مدیریت شهری است که در موقعیت خاص مناسب قرار دارد و این پروژه بخشی از هویت میدان امام خمینی است و این ساختمان در همین ابعاد فرم و شکل در گذشته بوده است و هویت تاریخی آن دوباره بازآفرینی شده است.

حق‌بین با اعلام این خبر که در حال حاضر اقداماتی از جمله تامین تجهیزات مورد نیاز برای پروژه بلدیه در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کرد: بالغ بر ۷۰ درصد این پروژه به تامین تجهیزات بر می‌گردد که عمدتا بخشی از آنها به مباحثی از جمله هواساز، چیلر و… مربوط می‌شود و ان‌شاءالله طی ۵، ۶ ماه آینده این پروژه تکمیل خواهد شد.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا