اجتماعی

۳ هزار و ۴۸۵ واحد تولیدی در سال ۱۴۰۱ احیا شد

عدلیه در سال 1401، به صورت عملی و جدی به میدان حمایت از کار و کارگر وارد شد که در نتیجه این اقدامات، موفق به جلوگیری از تعطیلی 3 هزار و 485 واحد تولیدی و پیشگیری از بیکاری بیش از 242 هزار کارگر و ایجاد مشکل برای خانواده آن ها گردید

به گزارش ساختمان آنلاین به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه _ رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی سال ۱۴۰۲، مجددا بر روی مسئله حمایت از تولید تاکید کردند و امسال را سال «مهار تورم و رشد تولید» نام گذاری نمودند، ایشان همچنین در دیداری که به مناسبت روز کارگر با عده ای از کارگران کشور داشتند بر اهمیت مسئله کار و ارزش دانستن آن در جامعه تاکید فرمودند

رئیس قوه قضاییه نیز در پیامی که به مناسبت سال جدید منتشر کرد، اظهار کرد: دستگاه قضایی در سالی که گذشت در مقوله‌ها و زمینه‌هایی نظیر تأمین امنیت سرمایه‌گذاری و حمایت از تولید، انسداد گلوگاه‌ها و بستر‌های فساد، مبارزه با فساد در همه ساحت‌ها و اصلاح رویه‌های فسادزا و مشکل‌دار و… گام‌های مؤثری را برداشت.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای همچنین تاکید نمود: در سال ۱۴۰۲ که مبتنی بر اولویت‌های کلان کشور از سوی رهبری فرزانه انقلاب با عنوان سال «مهار تورم و رشد تولید» نامگذاری شده است مصمم هستیم برنامه‌ها و تدابیر طراحی شده خود را در راستای حمایت و پشتیبانی همه‌جانبه از تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی و تأمین امنیت سرمایه‌گذاری در کشور و کمک به دولت در مهار تورم را با قوت و اهتمامی بیشتر پی بگیریم تا کنشگران عرصه تولید و اقتصاد که دل در گروی تعالی ایران عزیز دارند، در فضای مساعدتری به پیشبرد اهداف خود مبادرت ورزند.

بررسی عملکرد سال گذشته قوه قضائیه نشان می دهد، در دوره تحول و تعالی قضائی اقدامات ارزند‌ه‌ای جهت احیای واحد‌های تولیدی یا جلوگیری از تعطیلی آن ها توسط عدلیه صورت گرفته است که منجر به اشتغال و جلوگیری از بیکاری هزاران کارگر و نیروی کار شده است.

در استان‌ها ستاد‌های استانی حمایت از اقتصاد مقاومتی به طور منظم تشکیل جلسه می دهند و همکاری تنگاتنگی با فعالان اقتصادی و کارآفرینان دارند.

با اقدامات دستگاه قضایی در جهت حمایت از تولید و رفع مشکلات حقوقی و قضائی کارخانه ها در سال گذشته، ۳ هزار و ۴۸۵ واحد تولیدی احیا و یا از تعطیلی آن‌ها جلوگیری شد که این امر در مجموع از بیکاری ۲۴۲ هزار و ۲۷۴ نیروی کار در سراسر کشور نیز جلوگیری کرده است.

در همین زمینه دادگستری استان ایلام در راستای حمایت از تولید، ۵۲ جلسه منتج به ۷۱ مصوبه جهت جلوگیری از تعطیلی ۲۵ واحد تولیدی برگزار کرده، مشکلات ۲۲ واحد تولیدی را رفع و ۵ واحد تولیدی را احیا نموده است که منجر به اشتغال ۳۴۲ کارگر شده است.

در استان تهران با حمایت دادگستری، ۶۹ واحد تولیدی و صنعتی مجددا فعال شده و به چرخه تولید بازگشتند و یا از تعطیلی آن‌ها جلوگیری شده، این عملکرد همچنین منجر به اشتغال ۷ هزار نفر نیروی کار گردید.
احیاء و خروج از ورشکستگی شرکت‌های «گازلوله»، «کشتارگاه صنعتی پرنده پرداز»، «فولاد سیادن»، «سبلان‌پارچه» و «نساجی خامنه» با حدود هزار و ۹۴۳ نفر نیروی کار نمونه‌هایی از اقدامات دادگستری تهران در حمایت از تولید است.

با ورود دادگستری استان بوشهر حدود ۱۰ شرکت و واحد تولیدی مورد حمایت قرار گرفتند و ۱۴ شرکت با تشکیل ستاد مقاومتی استان رفع مشکل شده و از تعطیلی «شرکت‌های پاک شیمی و آرام صید و…» و بیکاری ۲ هزار و ۶۰۰ نیروی کار آن‌ها جلوگیری گردید.

سال گذشته با اقدامات دادگستری استان یزد، ۲۲۹ واحد تولیدی احیا و به چرخه تولید بازگشته‌اند که در همین راستا از بیکاری بیش از 20 هزار کارگر جلوگیری به عمل آمد.

با ورود دادگستری استان قم مشکلات ۲۲ واحد تولیدی مرتفع و از تعطیلی آن‌ها جلوگیری شد و ۲۷۰ نیروی کار نیز به اشتغال بازگشتند.

در استان قزوین ۹۱ جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استانی با ۱۳۷ مصوبه برگزار شد که ۴۵ واحد تولیدی رفع مشکل و ۵۲ واحد تولیدی استان نیز احیا شده و به چرخه تولید بازگشته‌اند و از بیکاری ۶ هزارو ۹۲۳ نیروی کار جلوگیری شد.

سال گذشته همچنین ۹۱ واحد صنعتی، معدنی و کشاورزی راکد و نیمه ‌راکد در نتیجه اقدامات دادگستری استان سیستان و بلوچستان احیا شدند و زمینه اشتغال مجدد ۴۰۹ نیروی کار فراهم شد.

در استان لرستان با اقدامات قضایی صورت گرفته، ۶۱ واحد تولیدی احیا و یا از تعطیلی آن‌ها جلوگیری شد و ۱۹۰ نیروی کار نیز به اشتغال بازگشتند.

در استان مازندران با برگزاری ۸۰ جلسه با سرمایه گذاران ۹۰ واحد تولیدی با بیش از ۲ هزارو ۳۶۰ نیروی کار مورد حمایت قرار گرفتند.

به این مطلب امتیاز دهید

ساختمان آنلاین

ساختمان آنلاین، جامع ترین و تخصصی ترین سایت در زمینه صنعت ساختمان است. هدف اصلی این سایت اطلاع رسانی کامل و دقیق اخبار و رویدادها، ارائه آموزش های تخصصی و مورد نیاز این حوزه و معرفی برترین استارت آپ های فعال در حوزه های مختلف این صنعت رو به رشد و گسترده در کشور می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا